۱۴۰۱ پنج شنبه ۲۹ ارديبهشت
سالک؛ مرحله اول جونده کشی در سال 1401، انجام شد
حیدرآباد، نظام آباد، قطب آباد، هورموج، اسلام آباد، علویه، موسویه، یوسف آباد و گلدامچه از کانون های پر خطر بیماری سالک هستند که مرحله اول جونده کشی در این مناطق به اجرا درآمد.

به گزارش وبدا جهرم، دکتر محمد جعفر محبی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جهرم با اشاره به اجرا شدن مرحله اول برنامه جونده کشی برای کنترل بیماری سالک در سال جدید گفت:  شهرستان جهرم  یکی از شهرستان های پرشیوع از نظر بیماری سالک در استان است. 

وی با بیان این مطلب که یکی از اقدام های مهم در زمینه کنترل بیماری سالک کنترل مخازن بیماری است، گفت: نوع بیماری سالک در شهرستان جهرم، سالک  روستایی است که مهمترین مخزن آن جوندگان هستند.

دکتر محبی در ادامه افزود: برهمین اساس پس از تعیین کانون های پرخطر بیماری اولین مرحله از برنامه جونده کشی با همکاری بخشداری ها و دهیاری های مناطق درگیر سالک، انجام شد.

مهندس هایده پروین کارشناس مسئول بیماری های مشترک انسان و حیوان معاونت بهداشتی دانشگاه نیز در گفتگو با وبدا گفت: کنترل بیماری سالک و برنامه جونده کشی هر سال در 5 مرحله انجام می شود. 2 مرحله ذر اردیبهشت ماه و 3 مرحله نیز در ماه های خرداد، تیر و شهریور انجام می شود.

وی بیان کرد: معاونت بهداشتی علاوه بر تهیه ملزومات برنامه جونده کشی که شامل سم، گندم، روغن و... است، توزیع اسپری دفع کننده حشرات نیز در دستور کار خود دارد و به مرور در حال توزیع در کانون های پرخطر بیماری است.  علاوه بر آن آموزش در مدارس، توزیع پمفلت های آموزشی در گروه های مختلف مردمی از اقدامات دیگر معاونت بهداشتی در زمینه کنترل بیماری سالک است. 


گفتنی است بیماری سالک ( لیشمانیوز پوستی) از مهمترین بیماریهای قابل انتقال بین حیوان و انسان است. در این بیماری زخم هایی بر روی نقاط مختلف بدن ایجاد می شود که علاوه بر نیاز به درمان طولانی مدت،  از عوارض آن به جا ماندن یک جوشگاه دائمی وفرورفته (اسکار) حتی بعد از بهبودی است که باعث می شود اثرات روحی روانی برای شخص داشته باشد.
تاریخ:
1401/02/11
تعداد بازدید:
149
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal