۱۴۰۰ شنبه ۱۸ ارديبهشت
شیر مادر
شیر مادر بهترین پادتن در برابر ویروس کرونا / کووید 19 از راه شیردهی به نوزاد انتقال نمی یابد
پادتن های موجود در شیر مادر بهترین ماده در برابر ویروس کرونا و انواع عفونت ها است. به مادران شیرده توصیه می شود در زمان همه گیری بیماری کرونا به شیر دادن نوزاد خود ادامه دهند.
پادتن های موجود در شیر مادر بهترین ماده در برابر ویروس کرونا و انواع عفونت ها است. به مادران شیرده توصیه می شود در زمان همه گیری بیماری کرونا به شیر دادن نوزاد خود ادامه دهند. 

به گزارش وبدا جهرم؛ دکتر احسان رحمانیان متخصص اطفال و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی جهرم گفت:  تا کنون انتقال ویروس از راه شیر مادر و جفت به اثبات نرسید است بر عکس پادتن های موجود در شیر مادر امکان ایمنی شیرخوار را در برابر ویروس و سایر عفونت ها می تواند فراهم کند.

وی با اشاره به مبتلا شدن مادران شیرده به کووید 19 گفت: اگر مادری مبتلا به کویید شد و حال عمومی وی خوب باشد می تواند با رعایت پروتکل های بهداشتی مانند شستشوی مناسب دست ها با آب و صابون، استفاده از ماسک جراحی بدون دست زدن به چشم ها، دهان و بینی نوزاد به شیردهی خود ادامه دهد.

به گفته این متخصص اگر مادر کرونا مثبت و تست نوزاد وی منفی باشد، مادر باید پس از پایان شیر دهی در فاصله حداقل دو متری نوزاد خود قرار گیرد.


وی در ادامه بیان کرد: در صورتی که حال عمومی مادر مبتلا به کووید 19 خوب نباشد می تواند با رعایت پروتکل های بهداشتی شیر خود را بدوشد و شیر دوشیده شده را با روش های جایگزین مانند استفاده از فنجان، قاشق (بهتر است از شیشه شیر استفاده نشود) و سرنگ به نوزاد خود دهد.


دکتر رحمانیان با اشاره به مدت زمان شیر دهی به نوزاد گفت:  مادر از ابتدای تولد نوزاد تا پایان دو سالگی باید به فرزند خود شیر دهد. کوتاه تر یا طولانی شدن مدت زمان شیردهی می بایست با نظر پزشک باشد.

وی اضافه کرد: شروع تغذیه کمکی به نوزاد معمولا از شش ماهگی است اما پزشک و کارکنان بهداشتی ممکن است براساس نیاز شیرخوار آن را از  چهار ماهگی توصیه کنند.

این متخصص اطفال و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی جهرم با بیان این مطلب که  شیردهی با شیر مادر از واکنش های حساسیتی کودک در آینده پیشگیری می کند گفت: کودکان شیر مادر خوار نسبت به آنهایی که از شیر خشک استفاده می کنند از هوش بالاتری برخوردار بوده و ضمن اینکه احتمال ابتلا به دیابت در آنها در آینده نسبت به شیرخشک خواران کمتر است. 

به گفته وی شیردهی به طور طبیعی از حاملگی های ناخواسته جلوگیری کرده و ارتباط عاطفی میان مادر و نوزاد را به راحتی فراهم‌ می کند. پیشگیری از پوکی استخوان  و ابتلا به بسیاری از سرطان ها از دیگر مزایای شیر دهی برای مادران است.

وی خاطرنشان کرد:  مادران شیرده نسبت به بقیه مادران که نوزادشان با شیر خشک تغذیه می کند از آرامش بیشتر برخوردار هستند. همچنین بعد از زایمان در مدت زمان کوتاه تر نسبت به دیگر مادران که شیر نمی دهند به وزن ایده آل و تناسب اندام مناسب خواهند رسید.
تاریخ:
1400/01/31
تعداد بازدید:
121
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal