۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۶ ارديبهشت
نقش کمرنگ میوه و سبزیجات در سبد غذایی سالمندان جهرمی
 اکثر سالمندان جهرمی از بیماری فشار خون بالا رنج می برند.

با بالا رفتن سن هر فردی در برابر بیماری‌های مختلف آسیب‌پذیرتر می‌شود. نخستین قدم برای داشتن دوره سالمندی سالم باور این واقعیت است که سالمندی به هیچ وجه به معنای ناتوانی نیست.  تحرک، تغذیه مناسب و حمایت اجتماعی در داشتن دوران سالمندی سالم، بسیار مهم و تاثیر گذار است.


به گزارش وبدا جهرم؛ دکتر سید مجید ارجمند معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جهرم اظهار می دارد: 27 هزار 126 سالمند اقا و خانم در شهرستان جهرم تحت پوشش معاونت بهداشتی داشگاه هستند. فشار خون بالا، دیابت و بیماری های قلبی به ترتیب از جمله بیماری های زمینه  ای هستند که شیوع بیشتری در بین سالمندان جهرمی دارد.

به گفته وی طبق امار های ثبت شده در سامانه سیب، بررسی ها و مشاوره های مراقبین سلامت با سالمندان تحت پوشش معاونت بهداشتی دانشگاه،  تغذیه نامناسب مانند مصرف کم میوه و سبزیجات و تحرک بدنی کم از علت های اصلی شکل گیری بیماری های زمینه ای در سالمندان جهرمی بوده است.


وی در ادامه می گوید: آمار های ثبت شده در سامانه سیب این موضوع رانشان می دهد که سالمندان جهرمی اهمیتی کمی برای میوه، سبزیجات و لبنیات قائل هستند. این در حالی است که تعذیه مناسب و دوری از غذا های شور و پر چرب نقش بسیاری در پیشگیری از بیماری های زمینه مانند فشار خون و دیابت دارد. 

معاون بهداشتی دانشگاه می گوید: این موضوع حائز اهمیت است که فشار خون بالا موجب ایجا بیماری های قلبی و عروقی می شود.


دکتر ارجمند خاطرنشان می کند: متاسفانه تحرک بدنی در سالمندان جهرمی بسیار کم است. این در حالی است که یک پیاده روی ساده می تواند در بهبود بیماری های زمینه ای و پیشرفت آنها جلوگیری کند.

به گفته بیماری آلزایمر از دیگر درگیری های سالمندان است. مغز نیز همچون دیگر اعضا و بخش‌های بدن به ورزش کردن نیاز دارد. انجام فعالیت‌هایی که قدرت حافظه را تقویت می‌کنند‌، موجب حفظ سلامت مغز می‌شود.


وی با اشاره به بیماری کرونا و در معرض بودن سالمندان در برابر این بیماری گفت: سالمندان از آسیب پذیرترین گروه ها در برابر کرونا هستند مراقبت از سلامت آنان از سوی فرزندان و اطرافیان امری ضروری و مهم است. 


او در ادامه بیان می کند: از ابتدای شیوع بیماری کرونا تا اکنون 318 سالمند در بخش کووید بیمارستان پیمانیه جهرم بستری شده اند. بیماری های زمینه ای از علت های اصلی حاد شدن بیماری کرونا در انان بوده است.


نرجس السادات میرصادقی، کارشناس سلامت سالمندان و میانسالان معاونت بهداشتی دانشگاه  با اشاره به خدماتی که به سالمندان ارائه می شود می گوید: بصورت دوره ای توسط مراقبین سلامت، غربالگری فشارخون، قندخون، چربی خون و بررسی وضعیت تغذیه و تعادل سالمندان انجام می شود. تمام  اطلاعات گرفته شده در پرونده سلامت سالمندان و سامانه سیب ثبت می شود.


وی در ادامه گفت: غربالگری سرطان های شایع (سرطان روده بزرگ و سینه) و همچنین بررسی وضعیت سلامت روان و افسردگی سالمندان از دیگر خدماتی است که توسط معاونت بهداشتی دانشگاه برای سالمندان تحت پوشش انجام می گیرد.


 وی می گوید: برای پیش گیری از برخی بیماری ها از جمله پوکی استخوان، مکمل های کلسیم و ویتامین به صورت دوره ای در اختیار سالمندان قرار داده می شود. همچنین آموزش های مرتبط با شیوه زندگی سالم در دوران سالمندی، بیماری های غیرواگیر، بالا رفتن سطح سواد سلامت و آمادگی در خصوص حوادث و بلایا توسط مراقبین سلامت به سالمندان داده می شود.

به گفته وی  سالمندان برای تحت مراقبت قرار گرفتن، ابتدا باید
به پایگاه های بهداشت مراجعه کنند؛ درآنجا برای آنان پرونده الکترونیک تشکیل می گردد و می توانند خدمات سلامت را بصورت دوره ای دریافت نمایند.


گزارش؛ مهسا مستعان
تاریخ:
1399/07/09
تعداد بازدید:
688
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal