۱۴۰۰ سه شنبه ۱۶ آذر
معرفی واحد تاسیسات

معرفی واحد تاسیسات:

 

قبل از معرفی واحد تاسیسات لازم است توضیحی در مورد ساختمان بیمارستان داده شود.

ساختمان بیمارستان استاد مطهری جهرم از چند قسمت تشکیل شده است.

1- ساختمان قدیم بیمارستان که در سال 1348 شروع به ساخت گردید ، سپس به زیر بنای آن افزوده شد و اکنون دارای بیش از 3790 متر مربع زیربنا می باشد .این ساختمان قبلا دارای دو موتورخانه بود. اما اکنون تنها با یک موتورخانه فعال است و تا کنون چندین مرتبه نوسازی شده است.

2- ساختمان کلینیک هنری که در نزدیکی بیمارستان و در دو طبقه ساختمان پزشکان و یک طبقه زیر زمین جهت امور تشخیصی بیماران و موتورخانه تاسیسات ساخته شده است . همچنین ساختمان ژنراتور برق ودو طبقه ساختمان مهمانسرا ودو طبقه ساختمان انبار دارویی به همراه پارکینگ خودروهای پرسنل و پارکینگ خودروهای پزشکان متخصص در قسمت محوطه کلینیک هنری قراردارد و در کل دارای 6500 متر مربع زیر بنا می باشد.

3- ساختمان دیالیزو کولیزوسالن کنفرانس که در سال 1394با زیر بنای 563 متر مربع توسط خیرین شهرساخته شد ودرابتدا دارای موتورخانه مجزا و دستگاه چیلر مجزا بود ولی اکنون از دستگاه چیلرو بویلر آب گرم  بلوک زایمانی برای سیستم سرمایش و گرمایش استفاده می نماید.

4- ساختمان بلوک زایمانی که در سال 1397در چهار طبقه با زیر بنای 3400 متر مربع ساخته شده و خود دارای موتور خانه مجزا با زیر بنای بیش از 300 متر مربع  شامل ترانسهای برق ورودی - ژنراتور برق - دستگاه چیلر- بویلرهای آب گرم - سختی گیرهای آب - دیگ بخار- اکسیژن ساز و دستگاه ساکشن مرکزی و کنتور گازمجزا می باشد. و در واقع  یک مرکز درمانی مجزا به نام مادر و کودک الزهرا می باشد که این نام به روی ساختمان آن نقش بسته است.

5-ساختمان اداری - نمازخانه – سالن مطالعه دانشجویان و چندین دستگاه پانسیون جهت پزشکان متخصص و اینترن که جمعا" 1027 متر مربع وسعت دارد.

لازم به توضیح است که عملیات نوسازی و تغییر و تحول عمرانی  در این مرکز آموزشی درمانی در اکثر روزهای سال وجود دارد وساختمان بیشتر بخشها از زمان ساخت بیمارستان تا کنون چندین بار جا بجا و یا نوسازی شده اند.

هر چند عملیات ساختمانی توسط پیمانکار انجام می پذیرد اما در نهایت حجم زیادی از کارهای تاسیساتی به پرسنل تاسیسات تحمیل می گردد.

در کل 15580 متر مربع زیر بنای این مجموعه می باشد که بخش تاسیسات کار تعمیر و نگهداری ازاین مجموعه بزرگ را برعهده دارد.

 

اهمیت تاسیسات بیمارستان

تاسیسات یک مجموعه مانند قلب برای یک موجود زنده می باشد.تصور کنید تک تک بخشهای بیمارستان مانند اتاق عمل – سی سی یو و ... که همگی از اهمیت فوق العاده ای برخوردار هستند،به هر دلیلی تعطیل شوند. بازبخشهای دیگر کم و بیش به کار خود ادامه می دهند .

اکنون تصور نمایید تاسیسات بیمارستان با مشکل مواجه شود یعنی برق - آب - گاز - آب گرم مصرفی - دستگاههای گرم کننده در فصلهای سرد و دستگاههای خنک کننده در فصلهای گرم ، فقط و فقط یکی از آنها معیوب و غیر قابل استفاده شود . به نظر شما آیا کل مجموعه می تواند به حیات خود ادامه دهد؟

مخصوصا" قطع برق که همه بخشها از جمله  تجهیزات پزشکی - فناوری اطلاعات - واحد سی اس آر ومجموعه واحد بهداشت محیط را هم با مشکل مواجه می کند.از این رو اهمیت واحد تاسیسات برهمگان مخصوصا" مدیریت مجموعه درمانی آشکار می باشد.

 

تعمیر و نگهداشت دستگاهها وتجهیزات موجود در واحد درمانی:

با توجه به ارزش مالی بسیار زیاد دستگاهها و تجهیزات درواحدهای درمانی ، پرسنل تاسیسات همواره با تجربه و تخصص خود حافظ منافع مرکز درمانی بوده و با تعمیرات پیشگیرانه - بازدیدها و سرویسهای دوره ای و به موقع دستگاهها و تجهیزات ، باعث عمر بیشتر و خرابی کمتر دستگاههای تاسیساتی می گردند.

بخش تاسیسات بیمارستان مطهری و کلینیک هنری مجموعا" دارای 9 نفر پرسنل می باشد که همگی تبصره3 یا 4 هستند و با توجه به اینکه یک نفر مسئول تاسیسات و دو نفر از پرسنل در کلینیک هنری می باشند در نتیجه تنها 6 نفر نیروی کار جهت انجام کارهای تاسیساتی درمرکز آموزشی – درمانی استاد مطهری حضوردارند که این تعداد نیرو با توجه به حجم بالای کارهای تاسیساتی و درخواست بخشهای مختلف ، جوابگوی نیاز مجموعه نمی باشد.

و حرف آخر اینکه پرسنل تاسیسات بیمارستان باید از رشته های برق صنعتی – الکترونیک - مکانیک – عمران – جوشکاری –فناوری اطلاعات – تجهیزات پزشکی وحتی ایمنی اطلاعات مناسبی داشته باشند و با توجه به اینکه با پیشرفت تکنولوژی همواره دستگاهها و تجهیزات مورد استفاده در واحد تاسیسات بروز می شوند، لذا پرسنل تاسیسات باید همیشه توانمندی خود را بروز نمایند تا ازعهده نصب و تعمیرات سیستمهای جدید برآیند، لذا شایسته است جهت بهبود کیفیت توانمندیهای پرسنل تاسیسات ، دوره و یا کلاسهای آموزشی تخصصی مورد نیازبصورت مستمر برگزار گردد.

 

تاریخ :
1399/12/06
تعداد بازدید:
63
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal