۱۴۰۱ شنبه ۷ خرداد
رسالت گروه

 

 

رسالت گروه زبان

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی جهرم با دو بخش زبان انگلیسی و زبان فارسی در تلاش است با فعالیتهای آموزشی مستمر، موثر و هدفمند، رسالت خود را در این زمینه به خوبی انجام دهد. در این راستا فعالیت های این گروه به شرح زیر اعلام می گردد.

 

معرفی دروس:

پیش دانشگاهی: 

هدف از ارائه  زبان پیش دانشگاهی تقویت ساختارهای اساسی  و لغات پایه ای  زبان وهم چنین درک مطلب می باشد. دانشحویانی  که نمره کنکور زبان انها کمتر از 50 درصد می باشد موظف به اخذ این درس می باشند.  در حال حاضر از دوکتاب Comments and Concepts , New Headway-Workbook Pre-intermediate بعنوان کتب درسی استفاده میشود و دو نفر از همکاران گروه زبان مشغول تهیه کتاب بهتری برای این مقطع می باشند.

 

زبان عمومی 1:

در زبان  عمومی (1)  که تمام دانشجویان اعم از کاردانی ، کارشناسی و مقاطع بالاتر بایستی بگذرانند همه مهارتهای زبانی بالاخص   مهارت خواندن  مورد تاکید است.  در این درس دانشجویان  حدس زدن  معانی کلمات  بدون مراجعه  به دیگشنری و دیگر فنون خواندن را فرا میگیرند.  همچنین  دایره لغات دانشجویان نیز بیشتر شده و آنها  اماده فراگیری  لغات نیمه تخصصی  و تخصصی می شوند. کتاب زبان عمومی یک Improving Reading Skills می باشد که بوسیله از اعضای گروه زبان تهیه شده است و در آن پس از فراگیری مهارتهای یادگیری لغت ودرک مطلب طی دروس مختلف و تا حدی مرتبط با زمینه های بهداشتی، دانشجویان مهارتهای یادگیری لغت ودرک مطلب را عملا" تجربه میکنند.

 

زبان عمومی2:

در درس زبان عمومی (2) یا نیمه تخصصی  که مختص  دانشجویان  کارشناسی و مقاطع بالاتر است  باز هم با تاکید  بر مهارت خواندن،و درک مطلب. در این درس  دانشجویان با لغات نیمه تخصصی (academic)  که مشترک در اغلب رشته های علوم پزشکی می باشد  آشنا می شوند و مهارتهای خواندن خود را تقویت می نمایند. کتاب درسی این مقطع Reading Science and Medicine in English می باشد که به وسیله همکاران گروه زبان در دانشگاه شیراز تهیه شده است.

زبان عمومی 2 ویژه دانشجویان پزشکی

دروس تخصصی که محتوای ان بر اساس رشته  تخصصی دانشجویان می باشد بعد از زبان  عمومی (2)  ارائه می گردد. و دانشجویان  هر رشته ای باید درس تخصصی  مربوط به رشته خود رابگیرند.  در این درس دانشجویان  با کلمات  تخصصی و ساختارهای خاص بکار رفته در متون تخصصی، آشنا  می شوند.  با گذراندن  دروس زبان  عمومی (1)، عمومی (2) و تخصصی دانشجویان  معمولا" در خواندن  کتب رشته خود به زبان انگلیسی مشکل خاصی نخواهند داشت. این درس به منظور گسترش دایره لغات نیمه تخصصی دانشجویان دکتری حرفه ای توسط اساتید گروه زبان تنظیم شده است. با استفاده از این کتاب Semi-specialized English دانشجویان پزشکی میتوانند با به کارگیری استراتژی های افزایش درک مطلب که در این درس می آموزند، یادگیری و یادآوری مطالب نیمه تخصصی را برای خود آسان کنند.

ارزشیابی  در این دروس حداقل شامل   2 امتحان  میان ترم  و پایان ترم  می شود. و در بعضی از دروس کوییز هم گرفته می شود. امتحانات بنابر نظر استاد و درس مربوطه معمولا" ترکیبی از سئوالات چهار جوابی ، تشریحی  ویا پاسخ کوتاه می باشد.

 نگارش علمی:

هدف از درس نگارش علمی که مختص  دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی  می باشد یادگیری  نوشتن جملات  ساده ، مرکب و پیجیده و  مرحله  بعدی آن یعنی  پاراگراف  نویسی و ترکیب پاراگراف برای نوشتن  مقاله  می باشد. ارزشیابی در این درس عمدتا" بصورت تشریحی می باشد.

برای تمام کتب فوق در دانشگاه علوم پزشکی جهرم تولید صدای انگلیسی صورت گرفته است.

امکانات آموزشی و پژوهشی:

گروه زبان دارای آزمایشگاه زبان، کتب مربوط به یادگیری زبان می باشد و دانشجویان می توانند با مراجعه به آنجا  و راهنمائی گرفتن از کارشناس آزمایشگاه به تقویت زبان انگلیسی  خود مبادرت نمایند. گروه زبان هم چنین ترجمه و ویراستاری تعداد زیادی از مقالات علمی همکاران محترم را از سال 93 انجام داده است.

 

 

 

 گروه زبان دانشگاه علوم پزشکی جهرم از مجموعه گروه های دانشکده پزشکی می باشد که در حال حاضر دارای 2 عضو هیئت علمی در زبان انگلیسی و تعدادی از همکاران حق التدریس در بخش های زبان انگلیسی و فارسی  می باشد. گروه زبان نه تنها دروس عمومی و تخصصی رشته های  مختلف علوم  پزشکی را ارائه داده بلکه کلاسهائی  نیز جهت پیشرفت و تقویت زبان برای اساتید دانشگاه و هم چنین دانشجویان ارائه می نماید.

 دروس زبان عمومی و اختصاصی  ارائه شده در گروه زبان به قرار زیر می باشد.

 

 

1. زبان پیش دانشگاهی:  3واحد

2. زبان عمومی یک:  3 واحد ( دانشجویان تمام مقاطع)

3. زبان عمومی 2 :3واحد ( دانشجویان کارشناسی و مقاطع  بالاتر)و 3 واحد(دانشجویان دکتری حرفه ای)

4. زبان تخصصی: در کلیه رشته های تحصیلی موجود در این دانشگاه 2 تا 3 واحد

4. نگارش علمی:واحد ( دانشجویان پزشکی)

 

 

تاریخ :
1399/11/27
تعداد بازدید:
523
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal