۱۴۰۲ سه شنبه ۸ فروردين
پيام معاون فرهنگي و دانشجويي وزارت بهداشت به اولين جشنواره فرهنگي هنري دانشگاه باموضوع خودمراقبتي
معاون فرهنگي و دانشجويي وزارت بهداشت طي پيامي به اولين جشنواره فرهنگي، هنري دانشگاه علوم پزشكي جهرم باموضوع خود مراقبتي، خواستار ترويج مرزهاي دانايي و سلامت شد.

معاون فرهنگي و دانشجويي وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي طي پيامي به اولين جشنواره فرهنگي، هنري دانشگاه علوم پزشكي جهرم  با موضوع خود مراقبتي، خواستار ترويج مرزهاي دانايي و سلامت شد.

متن پيام دكتر محمدرضا داود آبادي فراهاني بدين شرح است:

بسم الله الرحمن الرحيم

بسيار خرسندم كه شاهد برگزاري اولين جشنواره فرهنگي – هنري دانشجويان ، اساتيد و كارمندان دانشگاه علوم پزشكي جهرم با موضوع « خود مراقبتي » هستم . موضوع « خود مراقبتي »  يكي از ماموريت‌هاي ذاتي و مهم معاونت فرهنگي و دانشجويي وزارت بهداشت است.

اين جشنواره‌ كه با هدف ترويج شيوه‌هاي زندگي سالم و پيشگيري از رفتارهاي پرخطر برگزار مي‌شود ، فرصت مغتنمي براي فرهنگ سازي در اين زمينه است . بايد با برگزاري هدفمند چنين جشنواره‌هايي  پيام «خود مراقبتي» را در دانشگاه‌ها به عنوان راهكاري مناسب براي گسترش  مرزهاي دانايي و سلامت ترويج كنيم و نهضتي فرهنگي براي پيشگيري از آسيب‌هاي اجتماعي و رفتارهاي پرخطر به وجود آوريم .

خودمراقبتي را مي‌توان آميزه‌اي از « پييشگيري و درمان » و هشياري افزايي به منظور بالا بردن سطح سواد افراد عنوان كرد كه از طرفي فرد را در برابر عواقب رفتارهاي آسيب‌زا آگاه مي‌ كند و از سوي ديگر به او مي‌آموزد كه هنگامي كه بيمار شد وتحت درمان قرار گرفت چطور مي تواند زودتر بهبود يابد و عوارض پس از بيماري را كاهش دهد. 

اگر اين روزها مردم ياد گرفته‌اند كه براي درمان دردهايشان به گروه‌هاي درماني پزشكي مراجعه كنند ، « خود مراقبتي » به آنها خواهد آموخت كه چگونه از بروز بسياري از دردها در جسم و روانشان جلوگيري كنند. شايد به همين دليل است كه گام نخست سلامت را خودمراقبتي تعريف كرده‌اند و آن را مجموعه‌اي از دانش فردي براي كساني اطلاق كرده‌اند كه مهارت دارند با هوشمندي و متكي به خود از سلامتي‌شان حمايت كنند. به تعبير ديگر خودمراقبتي الگويي از كاركردهاي فردي است كه در آن هر فردي از دانش، مهارت و توان خود به عنوان يك منبع استفاده مي‌كند تا به طور مستقل از سلامت خود مراقبت كند.

در خاتمه ضمن تشكر و سپاس از معاونت محترم فرهنگي و دانشجويي دانشگاه علوم پزشكي جهرم و همه عزيزاني كه در برگزاري شايسته اين جشنواره سهمي داشته اند ، از خداوند بزرگ توفيق روز افزون شما را در پيشبرد اهداف بلند نظام سلامت كشور عزيزمان و خدمت عالمانه و صادقانه به مردم شريف مان آرزو مي كنم .

يادآور مي شود اولين جشنواره فرهنگي هنري با موضوع خودمراقبتي از امروز 2 اسفندماه به مدت سه روز در دانشگاه علوم پزشكي جهرم كار خود را آغاز كرد.

 

تاریخ:
1393/12/02
تعداد بازدید:
37
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal