۱۴۰۲ جمعه ۴ فروردين
پاسخ رئیس دانشگاه به سئوالات مردمی سایت پسین جهرم
دکتر رئوفی مهمان سلام آقای رئیس سایت پسین جهرم بود و به سئوالات مردم پاسخ داد.
دکتر رئوفی مهمان سلام آقای رئیس سایت پسین جهرم بود و به سئوالات مردم پاسخ داد.

متن کامل این گفت و گو در ادامه آمده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جهرم گفت: نه تنها پرسنل بلکه به کلیه بیماران و مردم عزیز در کلیه اوقات شبانه روز و از طریق تلفن همراه پاسخگو می باشم.

به گزارش پسین جهرم، در دومین "سلام آقای رئیس" سایت خبری تحلیلی پسین جهرم، به سراغ دکتر رحیم رئوفی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی جهرم رفتیم تا پاسخگوی سوالات شهروندان جهرمی باشد. در ادامه، متن گفتگوی ما با دکتر رئوفی که سوالات مخاطبان پسین جهرم است، می آید.

* علت عدم راه‌اندازی درمانگاه تامین اجتماعی در جهرم چیست.

 با عرض سلام خدمت مردم خوب، شریف و متدین جهرم، و آرزومی قبولی طاعات و عبادات از درگاه خداوند متعال.

بیمارستان و یا درمانگاه تامین اجتماعی مربوط به سازمان تامین اجتماعی بوده و باید توسط آن سازمان پیگیری و راه اندازی شود و این مورد زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی نمی باشد. از طریق سازمان تامین اجتماعی پیگیری فرمایید. 

* چرا راهکاری برای سیستم نوبت دهی کلینیک هنری با توجه به حجم بالای مراجعان به کلینک ارائه نمی شود.

 کلینیک هنری جهرم با حدود روزانه 2 هزار نفر مراجعه کننده یکی از مهم ترین مراکز درمانی در سطح استان می باشد که پوشش درمانی خود را بر کل استان به خصوص منطقه جنوب و غرب و همچنین بعضاً خارج از استان گسترده است این حجم مراجعه در فضایی محدود و با پزشکانی محدود مسلماً باعث کاهش کیفیت خدمات درمانی می شود. اینجانب و هیئت رئیسه دانشگاه بعد از تصدی مسئولیت، کلینیک را آینه تمام نمای دانشگاه دانستیم و تمامی اهتمام خود را در جهت ساماندهی کلیه امور کلینیک به کار بردیم. برنامه ساماندهی این کلینیک را شروع کرده ایم  که به زودی مردم شاهد نتایج آن می شوند و یکی از این امور بحث ساماندهی نوبت دهی است.

* لطفاً در مورد طرح تحول نظام سلامت توضیح داده و بفرمایید که این برنامه چه منافعی برای مردم دارد. در مراحل بعدی برنامه های این طرح چیست. 

این طرح جهت تکریم از مردم عزیز ایران در بسته های مختلف شروع شده است. این برنامه ها شامل

الف: کاهش پرداخت هزینه از جیب مردم (در طی این برنامه فقط 10 درصد از هزینه تمام شده از بیمار اخد می شود)

ب: عدم مراجعه بیمار به بیرون از بیمارستان جهت تهیه دارو و لوازم مصرفی و تجهیزات. ( این امر باعث کاهش زیاد قیمت ها در بخش لوازم پزشکی شده است که بعضاً بعضی از اقلام حتی تا 60 درصد نیز کاهش یافته است)

ج: برنامه مقیمی پزشکان در بیمارستان ها  (باعث شده پزشکان در اسرع وقت در شبانه روز بر بالین حاضر شده  و بیماران تعیین تکلیف شوند)

د: ماندگاری پزشکان در مناطق محروم (در واقع جذابیتی را در این مناطق ایجاد کرده اند که پزشکان راغب به حضور در آنجا شوند که البته در شهرستان جهرم این بسته شامل بیمارستان خاتم الانبیا (ص) شهر خفر می شود)

ه: ارتقا کیفیت ویزیت ( جهت بهتر شدن ویزیت های سرپایی در کلینیک های دولتی می شود که این برنامه نیز در کلینیک هنری و پیمانیه در حال انجام است و روز به روز بهتر می شود)

و: ارتقا کیفیت هتلینگ (باعث می شود ساختار ظاهری بیمارستان ها بهتر شود. این برنامه نیز در بیمارستان های جهرم در حال انجام است که اثرات ابتدایی آن ان شاالله در 2 تا 3 ماه آینده دیده می شود)

ی: سایر برنامه ها که مقرر است اجرا شود کمک به بیماران صعب العلاج و نیازمند است که به شرط تامین اعتبارات توسط دولت و مجلس اجرا می شود و از همه این بسته ها مهم تر بحث بهداشت و پیشگیری است که به موازات اقدامات فوق الذکر در حال تدوین و مراحل ابتدایی اجرا است و در واقع می توان به جدیت گفت که قسمت  اخیر در واقع یک سرمایه گذاری بوده و متباین کننده این موضوع است که پیشگیری بر درمان مقدم است.

اما در رابطه با این سوال که این طرح تا کی ادامه می باید مسلماً تا زمانی که منابع مالی و اعتبار آن توسط مجلس محترم شورای اسلامی و دولت خدمتگذار ادامه پیدا کند. در حال حاضر این منایع برای سال 93 مصوب شده است.

*جهرم با داشتن دانشگاه علوم پزشکی قوی، مراکز درمانی متعدد و بیمارستان های موجود و در حال احداث پتانسیل یک قطب درمانی خوب را در جنوب فارس و منطقه حتی کشورهای حاشیه خلیج فارس را دارد فقط نیاز به معرفی و تبلیغ هدفمند در مکانهای هدف دارد و قطعاً توریسم درمانی باعث رونق بسیاری در سطح شهر می شود. در این زمینه چه تلاشی از سوی مسئولان دانشگاه انجام شده است.

 جذب متخصصین مجرب در رشته های مختلف، پیگیری ساخت بیمارستان 240 تخت خوابی، پیگیری جهت مصوب کردن گسترش جمعیت تحت پوشش شهرستان از 250 هزار نفر به حدود 800 هزار نفر در استان و وزارت و در نهایت تهیه پلان شهرک سلامت که جهت ارائه کلیه خدمات سلامت در زمینی به مساحت 30 تا 50 هکتار، گوشه ای از کارهایی است که برنامه ریزی شده است.

*برنامه شما برای رفع مشکل کمبود پزشک متخصص زنان در جهرم چیست. 

درگذشته نه چندان دور در کلینیک هنری شاهد فقط دو متخصص زنان بودیم که این تعداد اخیراً به 4 نفر رسیده است و یک نفر نیز در خفر مستقر است. یعنی از 100 درصد نیز افزایش نیروی بیشتر داشته ایم. مسلماً با توجه به طرح بهبود کیفیت ویزیت و همچنین ساماندهی بهتر کلینیک هنری می توانیم خدمات بهتری را به مردم عزیز جهرم ارائه دهیم. 

*چرا دررابطه با طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع که باعث بروز مشکلاتی برای مردم شهر و استان شده اقدامی صورت نمی گیرد.

 طرح پزشک خانواده که در استان فارس و مازندران از حدود دو سال پیش آغاز شده قانون مجلس است و دولت و وزارت بهداشت نیز خود را ملزم به اجرای آن می داند و لذا ایده ادامه آن وجود دارد و حتی از امسال مقرر شده که در یک شهر 20 هزار نفری از هر استان نیز اجرا شود. بنده اعتقاد دارم که تعجیلی که در شروع این طرح شد منجر به عدم موفقیت و یا سختی مسیر آن شده است که مسلماً یکی از مهمترین این اشکالات عدم وجود زیرساخت ها بود. برنامه اینجانب این است که در جهرم تا جایی که می توانم برنامه پزشک خانواده را به جاده اصلی برگردانم. برنامه عملیاتی آن در هیئت رئیسه دانشگاه مصوب شده که مرحله به مرحله اجرا می شود؛ در واقع ما باید پزشک خانواده را از درمان محور بودن به سمت سلامت محور بودن تغییر مسیر دهیم.

*آیا با پدیده زیرمیزی پزشکان در جهرم روبه رو شده اید. برخورد شما چگونه بوده است.

مشکل زیرمیزی یک پدیده شوم است که توسط تعداد قلیلی از پزشکان در کشور انجام می شود. با اطمینان کامل می گویم که جهرم یکی از پاک ترین شهرهای کشور است و گواه این مدعا وزارت بهداشت، حجم مراجعات به کلینیک ها و بیمارستان های جهرم در سراسر استان و حتی خارج از استان است.

دلایل پاک بودن جهرم از این پدیده نابهنجار متعدد است که می توان به موارد زیر اشاره کرد.

الف: وجود پزشکان متعدد ب: وجود قاطعیت در برخورد با متخلفین در صورت وجود ج: تامین منابع مالی از طرف دانشگاه جهت نگهداشتن پزشکان متخصص در مواردیکه تعداد این متخصصین در کشور کم باشد. 

* در ارتباط مردم با رئیس دانشگاه علوم پزشکی از شما انتقاد شده است. در این زمینه چه برنامه ای دارید.

شنبه ها وقت ارباب رجوع دارم که تمامی عزیزان می توانند مراجعه نمایند و بنده در خدمتشان می باشم روزهای چهارشنبه در بیمارستان های مطهری و پیمانیه سرکشی می کنم و روزهای یکشنبه و دوشنبه نیز معمولاً در حوزه ستادی و با پرسنل محترم دانشگاه رفت و آمد دارم؛ غالب اوقات برای سرکشی به کلیه واحدها می روم و سوالات خود را به صورت حضوری مطرح و پاسخ می گیرم.

در صورتی که نیاز به مرجعه دارید با شماره 4447760 تماس بگیرید و برای روزهای شنبه وقت بگیرید. لازم به ذکر می دانم که نه تنها پرسنل بلکه به کلیه بیماران و مردم عزیز در کلیه اوقات شبانه روز و از طریق تلفن همراه پاسخگو می باشم.

 

تاریخ:
1393/04/29
تعداد بازدید:
594
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal