۱۴۰۲ چهارشنبه ۹ فروردين
برگزاری مراسم روز جهانی مالاریا در دانشگاه+ عكس
مراسم روز جهانی مالاریا در تالار همایش های دانشگاه علوم پزشکی جهرم برگزار شد.
مراسم روز جهانی مالاریا در تالار همایش های دانشگاه علوم پزشکی جهرم برگزار شد.

در این مراسم دکتر رحیم رئوفی رئیس دانشگاه علوم پزشکی جهرم طی سخنانی با اشاره به شعار روز جهانی مالاریا مبنی بر موجودات کوچک تهدیدات بزرگ که اشاره به میکروب ها، باکتری ها، ویروس ها، پارازیت هایی مانند مالاریا است، افزود: با همت فعالین حوزه بهداشتی از جمله بهورزان عزیز خوشبختانه در حال حاضر مالاریا در ایران کنترل شده است.

دکتر رئوفی واژه مالاریا را مشتق از دو کلمه مل و آریا و به معنی ناحیه بد دانست و افزود: در زمان های قدیم محل های کثیف و آلوده به عنوان کانون انتشار مالاریا تشخیص داده شده بود و در حال حاضر محل انتشار مالاریا بیشتر از گنداب ها و باتلاق ها می باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جهرم با اشاره به آمار 5 مورد بیمار مالاریا در سال 92 در جهرم بیان کرد: از این تعداد یک مورد ایرانی و 4 مورد دیگر از اتباع افغانی بودند و پزشکان باید مراقب باشند هر بیمار تبعه افغانستان که  با تب مراجعه می کند را به عنوان مورد مشکوک به مالاریا در نظر بگیرند.

وی بر لزوم آگاه سازی عموم مردم در خصوص این بیماری و نحوه خود مراقبتی نسبت به آن را گوشزد کردو افزود: در آفریقا میزان آگاهی مردم نسبت به بیماری مالاریا بسیار بالا است و هر فردی که علائم مالاریا پیدا می کند خودش به داروخانه مراجعه می کند و دارو دریافت کرده و مصرف می نماید.

دکتر رئوفی اضافه کرد:لازم است عموم مردم نسبت به مناطق مالاریاخیز کشور آگاه باشند و کانون های مالاریای کشور را به خوبی بشناسند.

در این مراسم دکتر کرامت اله رحمانیان معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جهرم نیز از فعالیت های اداره بیماری های واگیردار و غیرواگیردار دانشگاه قدردانی کرد.

در خاتمه از پزشکان، کارشناسان، کاردان ها و بهورزان فعال در زمینه کنترل مالاریا تجلیل شد.
تاریخ:
1393/02/10
تعداد بازدید:
508
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal