۱۴۰۱ چهارشنبه ۹ آذر
بیماران کرونایی تحرک داشته باشند
بی تحرکی مطلق خطری جدی برای ایجاد لخته خون و سکته قلبی در مبتلایان با بیماری های زمینه ای است
بیماران کرونایی تحرک داشته باشند؛ بی تحرکی مطلق خطری جدی برای ایجاد لخته خون و سکته قلبی در مبتلایان با بیماری های زمینه ای است
مبتلایان به کرونا به خصوص کسانی که دارای بیماری های زمینه ای هستند باید طی یک ماه بعد از بیماریشان نسبت به علائم و نشانه های مشکل قلبی هوشیار باشند. در طی 14 روز اول ابتلا به کرونا  خطر سکته قلبی 5 تا 10 برابر بیشتر می شود.

به گزارش وبدا جهرم، دکتر جواد ابطحیان متخصص قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی جهرم گفت: افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی یکی از گروه‌های پرخطر در معرض ابتلا به بیماری کرونا  هستند که به گفته متخصصین حتی پس از دوران کرونا و واکسیناسیون باید تا ماه‌ها نکات مراقبتی را مد نظر قرار دهند و هر نشانه‌ای را جدی بگیرند.

وی گفت: آمارها نشان می‌دهد که بیشترین میزان درگیری و مرگ‌های ناشی از ابتلا به کرونا مربوط به کسانی است که دارای بیماری‌های زمینه‌ای بوده و معمولا نیز با شکل شدیدتری از این بیماری دست و پنجه نرم کردند. گستردگی دامنه جمعیت مبتلا به بیماری‌های قلبی در دنیا و بویژه ایران که نخستین عامل مرگ در جامعه نیز محسوب می‌شود احتمال آسیب‌پذیری این افراد را در مقابل کرونا بیشتر کرده است. 

وی اضافه کرد: براساس مطالعه ایی که  روی 5000 بیمار کرونایی بستری در بیمارستان صورت گرفته در طی 14 روز اول ابتلا به کرونا  خطر سکته قلبی 5 تا 10 برابر بیشتر شده است.

به گفته این متخصص، ویروس ممکن است مستقیماً به سلول قلب حمله کرده و باعث ایجاد نارسایی قلب و التهاب ماهیچه قلب (میوکاردیت ) یا پرده های قلب ( پریکاردیت ) شود. پس از ورود ویروس و ایجاد بیماری، متابولیسم و سوخت ساز افزایش یافته، تعادل عرضه و تقاضا در بدن به هم ریخته و منجر به افزایش فعالیت قلب می شود و می‌تواند نارسایی قلبی، نامنظمی ضربان قلب و حمله و سکته قلبی ایجاد کند.


🔹دکتر ابطحیان افزود: درگیری قلبی در بیماران کرونایی به شکل افت پمپاژ قلب، درگیری عروق قلب، ایجاد لخته در رگ های بدن و... می‌تواند باشد که این درگیری ها خود را به شکل درد قفسه سینه، تنگی نفس، تپش قلب ، سرگیجه و خستگی مفرط نشان می دهد.

🔹وی با بیان اینکه هم ویروس کرونا و هم بی تحرکی هر دو احتمال ایجاد لخته در بدن را افزایش می‌دهند گفت: در بیماران کرونایی اصلاً توصیه به بی تحرکی مطلق نمی‌شود. اما از طرفی هم چون بدن در فاز التهابی است بهتر است از انجام فعالیت های سنگین در فاز حاد بیماری و همین طور تا چند هفته بعد از بهبودی نیز خودداری شود.

 وی عنوان کرد: همه گروهای سنی در معرض خطر هستند ولی افراد مسن و افراد با بیماری های زمینه ای همچون سابقه عمل قلب، استنت گذاری عروق قلبی، نارسایی قلب و دیابت بیشتر در معرض خطر هستند. 

وی با اشاره به اینکه در دوران حاد بیماری و فرم شدید بیماری کرونا  احتمال ایجاد عوارض بیشتر است گفت: با کنترل بیماری کرونا می توان از ایجاد بروز عوارض جلوگیری کرد و درصورت بروز از شدت آن کاست. در طی یک ماه بعد از کرونا بیماران مخصوصا افراد مستعد باید نسبت به علائم و نشانه های مشکل قلبی هوشیار باشند هرچند که بروز عوارض قلبی بعد از بهبودی شایع نیست. بهترین راه پیشگیری رعایت پروتکل های بهداشتی و واکسیناسیون کامل و درصورت بروز علائم مراجعه به پزشک است.
تاریخ:
1400/12/09
تعداد بازدید:
514
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal