۱۴۰۱ چهارشنبه ۸ تير
اختلال مغزی در بیماری کرونا
نوع جدیدی از اختلال مغزی در بیماری کرونا به نام تفکر ابری
نوع جدیدی از اختلال مغزی در بیماری کرونا به نام تفکر ابری
اختلال تفکر ابری یا مه مغزی یکی از علائم اولیه بیماری کرونا است که حتی ممکن است برای مدت بسیار طولانی حتی پس از طی شدن مرحله بهبودی باقی بماند.

 تفکر ابری در واقع یک بیماری نیست بلکه اصطلاحی است که برای گروهی از علائم مانند کمرنگ شدن حافظه، ناتوانی در تمرکز، مشکل در پردازش اطلاعات، خستگی و افکار پراکنده به کار گرفته می شود. از زمان آغاز بیماری کرونا اختلال «مه مغزی» از جمله عارضه هایی بوده است که بیشتر از گذشته با آن برخورد  شده و در مورد آن صحبت شده است. 

جدا از کووید-19، بسیاری از اختلالات و شرایط دیگر مانند استرس و اضطراب میتوانند باعث ایجاد مه مغزی شوند که پس از مدتی به صورت خود به خود برطرف می شود.

برخی از علائم شایع اختلال تفکر ابری:

داشتن مشکل در تمرکز: عدم تمرکز علامت رایج اختلال مه مغزی است که در حدود 30 درصد از مجموع مبتلایان به بیماری کرونا گزارش شده است. 
در این شرایط ممکن است فرد برای تمرکز روی ساده ترین کارها نیز مشکل داشته باشد. حتی اگر تلاش کنند تا روی کار متمرکز شوند، ممکن است برای آنان دشوار باشد که افکار خود را متمرکز کرده و کار مورد نظر را با نهایت دقت به پایان برسانند.

کاهش قدرت تفکر: هنگامی که بافت مغزی تحت تاثیر بیماری کرونا و دیگر بیماری‌ها باشد، ممکن است قدرت تفکر شما نیز کند شود. ممکن است برای انجام کاری که پیش از این در 10 دقیقه پایان می‌یافت 30 یا 40 دقیقه زمان صرف کرد.

بروز مشکلات گفتاری: اختلال مه مغزی ممکن است بر مهارت مکالمه و نوشتن فرد تاثیر بگذارد. افرادی که دچار این اختلال می‌شوند ممکن است در پیدا کردن کلمه مناسب برای استفاده در یک جمله دچار مشکل شوند.

داشتن مشکل در انجام هم زمان چند کار: عدم تمرکز و کاهش قدرت تفکر می تواند انجام چندین کار را به طور همزمان برای فرد دشوار کند. حتی ممکن است بعد از انجام یک کار ساده احساس خستگی کنید. همچنین ممکن است سطح کارآیی و عملکرد فرد کاهش پیدا کند زیرا تمرکز مغز روی چندین کار به طور همزمان دشوار است.


گروه آموزش و ارتقاء سلامت معاونت بهداشتی دانشگاه
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی جهرم
تاریخ:
1400/12/04
تعداد بازدید:
956
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal