۱۴۰۰ سه شنبه ۲۷ مهر
موج پنجم
کرونا روی سیاه خود را با ناکام گذاشتن دو جوان مبتلای دیگر نشان داد
کرونا روی سیاه خود را با ناکام گذاشتن دو جوان مبتلای دیگر نشان داد/ فوت دو بانوی 31و 40 ساله جهرمی در 24 ساعت گذشته
گذر از این روزهای سیاه کرونایی  که هر روز خبر مرگ همشهریان، دلمان را می سوزاند تنها با دریافت دو دز واکسن ممکن است. واکسیناسیون را جدی بگیریم و نفسهای به شماره افتاده عزیزانمان را با واکسیناسیون بیمه کنیم.

🔸 فوت سه بیمار دیگر امروز را غم انگیزتر و سوزناکتر از پیش رقم زده، رئیس دانشگاه درحالی آمار درگذشتگان کرونایی شب گذشته را اعلام کرد که حسرت و اندوه، وجودش را فرا گرفته؛ مرگ یک بانوی 40 ساله که در شرایط بسیار حاد توسط اورژانس 115 به بیمارستان منتقل می شود و ظرف 48 ساعت چشم از جهان فرو می بندد و دیگری مادر 31 ساله ای که هنوز به میانه راه زندگی نرسیده، کرونا او را به کام مرگ می کشاند و نمی دانیم برای جوانیش حسرت بخوریم یا برای کودک خردسال و چشم به راهش. این دو قربانی کروناهیچ کدام واکسن دریافت دریافت نکرده بودند. سومین مرگ رقم خورده در 24 ساعت گذشته مربوط به خانم 82 ساله ای است که خانواده‌ی دیگری را تا همیشه در حسرت دیدار مادر واگذارد. 

🔸دکتر محمد رحمانیان به آمار قابل توجه سن مبتلایان با درگیری ریوی بالا  در موج پنجم اشاره می کند و می گوید هم اکنون 16  بیمار با وضعیت حاد و درگیری ریوی 70 تا 90  درصد در بیمارستان بستری هستند که کمترین آن ها 32 سال و بیشترین آنها 83 سال سن دارد. از این بین یک بیمار 50 ساله با درگیری 90 درصد نیز بستری  است و در شرایط بدی با بیماری در جدال است.

🔸این روزها از یکسو ضربان قلب و  نفس های جمع زیادی از همشهریان عزیزمان در بخشهای کرونای بیمارستان به شماره افتاده است و از سویی دیگر جان مردم در میان آمارها می‌میرد و گم می‌شود. مردمی که بیمارستان امید آخرشان است، بیمارستانی که خود هم زیر این بار سهمگین کمر خم کرده‌است و دیگر رمقی برای سپیدپوشانش نمانده است. تا به امروز نزدیک به  270  نفر  از همشهریانمان با این بیماری از دست رفته اند. 

🔸اینها واقعیت های تلخ و گزنده ای است که طی دو سال پاندمی در 5 پیک کرونا سوار بر امواج سهمگینش بر همه ما تحمیل شد و علیرغم درخواست های عمومی مبنی بر جدی گرفتن هشدارها، باز هم شاهدیم که افراد زیادی،  دیگر کرونا را جدی نمی‌گیرند و متاسفانه شاهدیم که استفاده از ماسک کاهش یافته و فاصله‌گذاری اجتماعی هم که گویا به افسانه‌ای بدل شده است. سوال این است؛ در این شرایط که تعداد زیادی روزانه بیمار می شوند و تعداد زیادی هم جان می دهند و خانواده‌های بسیاری داغدار می شوند؛ چرا هنوز برخی کرونا را جدی نمی گیرند!

🔸این در حالی است که به گفته رئیس دانشگاه و بر اساس مشاهدات عینی، تنها راه مقابله با این بیماری واکسیناسیون عمومی است و افراد واکسینه شده (با دو دز واکسن)  در صورت ادامه دستورالعمل های بهداشتی در معرض بیماری قرار نگرفته و یا کمتر دچار عوارض حاد بیماری می شوند. 

🔸دکتر رحمانیان می گوید: بر اساس مطالعات جهانی افراد واکسینه شده 11 برابر کمتر نسبت به افراد غیر واکسینه شده در معرض فوت ناشی از بیماری قرار می گیرند. 

🔸به گفته رئیس دانشگاه در شهرستان جهرم، 172207 نفر در گروه هدف واکسیناسیون قرار دارند و  تا کنون 99587 نفر دز اول و تعداد 52377 دز دوم واکسن را دریافت نموده اند. دکتر رحمانیان ادامه می دهد در حال حاضر با افرایش تعداد مراکز تجمعی و اضافه شدن کانترهای ها واکسیناسیون، این آمادگی به نحو مطلوب وجود دارد تا برای متقاضیان در تمامی ساعات اعلام شده بدون اتلاف وقت و در اسرع وقت واکسیناسیون انجام شود. 

🔸در این ماه های اخیر بازماندگانی از فوت شدگان کرونا بودند پشیمان و نادم از اینکه ای کاش عزیز از دست رفته شان برای دریافت واکسن تعجیل کرده بود...

🔸این یک اصل جهانی است که تنها راه مصون ماندن از  عوارض سخت کرونا، واکسیناسیون و رعایت اصول بهداشتی است.
تاریخ:
1400/06/23
تعداد بازدید:
220
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal