۱۳۹۹ چهارشنبه ۹ مهر
دارو و غذا
دارو ها را در يخچال نگهداري نكنيد
.
دارو و غذا
دارو ها را در يخچال نگهداري نكنيد
محل نگهداري داروها بايد خنك، خشك و تاريك بوده و بايد در دماي اتاق 25 درجه نگهداري شود اما متاسفانه در فرهنگ اجتماعي شهروندان ايراني داروها در يخچال نگهداري مي‌شوند.

 به گزارش وبدا جهرم؛ دكتر ابوافضل نيكوسير معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشكي جهرم  اظهار داشت: نگهداري داروها در يخچال، كيفيت داروها را كاهش داده و اثربخشي آن را نيز كاهش مي ‌دهد بنابراين مصرف اين ‌ گونه داروها در درمان تاثير مناسبي نداشته و ديدگاه بسياري از مصرف‌كنندگان را نسبت به كيفيت دارو تغيير مي‌دهد.

وي گفت: در نگهداري دارو در منزل افراد بايد توجه داشته باشند از آنجايي كه حرارت، نور و رطوبت بر مواد موثره  دارو اثر مي‌گذارد، بهتر است داروها را در كابينت‌هاي خنك و دور از نور و رطوبت قرار دهند.

به گفته وي  از نگهداري داروها در كابينت بالاي اجاق گازها، سينك ظرفشويي، حمام و سرويس بهداشتي بايد خودداري كرد چراكه گرما و مخصوصا رطوبت اين محيط ‌ها باعث تخريب داروها شده و به اين ترتيب ممكن است دارو كارايي مناسب در بدن را نداشته باشد.
وي با اشاره به نگهداري دارو در يخچال، افزود: بسياري از افراد به تصور اينكه بهترين فضا براي نگهداري دارو در منزل فضاهاي خنك است، اقدام به نگهداري دارو در فضاهايي مانند يخچال مي‌كنند اما بايد توجه داشته باشند كه يخچال با وجود خنك بودن به دليل مرطوب بودن به عنوان محل نگهداري تمام داروها نيست.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشكي جهرم تاكيد كرد: : بايد تنها داروهايي را كه توسط دكتر داروساز بر اساس بروشور دارويي توصيه شده است، در يخچال نگهداري كرد.

او گفت: مي‌توان از ظروف درب‌دار پلاستيكي كه به صورت‌هاي مختلف در بازار وجود دارند براي  نگهداري دارو در منزل استفاده كرد.

وي يادآور شد: نكته قابل توجه و مهم در مورد نگهداري داروها، نگهداري دارو دور از دسترس كودكان است.

وي ادامه داد: همچنين اگر داروها به روش صحيح و در محل مناسب نگهداري نشوند امكان فاسد شدن آنها و ايجاد مسموميت در اثر مصرف آنها وجود دارد، به علاوه اغلب داروها به نور، حرارت و رطوبت حساس هستند و نگهداري از آنها نيازمند دقت و رعايت يكسري اصول است.

وي با اشاره به اينكه  هرگز نبايد دارويي را در جعبه داروي ديگر نگهداري كرد و داروهاي بدون برچسب و فله اي را بايد دور ريخت گفت: داروهايي كه تغيير شكل، رنگ يا بو دادند قابل مصرف نيست. قرص‌هاي ترك خورده، به هم چسبيده يا تغيير طعم داده نبايد مصرف شود. در مورد كرم‌ها و پمادها دو فاز شدن آنها، سفت شدن و تغيير رنگ و بو نشانه فاسد شدن آنها است كه از مصرف آن بايد اجتناب شود.

به گفته وي حداقل هر دو ماه يكبار بايد تاريخ انقضاي داروهاي موجود در منزل بررسي شود و داروهاي تاريخ گذشته را دور ريخت و داروهايي كه تاريخ انقضاء آنها نزديك است جدا از بقيه داروها نگهداري كرد.


وي توصيه كرد: بايد توجه داشت پس از پايان دوره درمان، باقي مانده شربت‌ها و محلول‌ها دور ريخته شود. حتي اگر تاريخ مصرف آنها نگذشته يا  در يخچال نگهداري شده؛ مگر اينكه روي جعبه دارو مدت زمان قابل نگهداري پس از باز شدن درب قيد شده باشد.
تاریخ:
1398/08/25
تعداد بازدید:
282
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal