۱۳۹۹ پنج شنبه ۹ بهمن
تربيت فرزندان امروز و دانش ديروز
تربيت فرزندان امروز و دانش ديروز
تربيت فرزندان امروز و دانش ديروز

يك متخصص پزشكي اجتماعي و طب پيشگيري عنوان كرد:

نمي توان با دانش ديروز، فرزندان امروز را براي فردا تربيت كرد

يك متخصص پزشكي اجتماعي و طب پيشگيري، گفت: والدين بايد بپذيرند با دانش ديروز نمي توان فرزندان امروز را براي فردا تربيت كرد  لذا والدين نياز است علاوه بر آگاهي از  نيازهاي طبيعي فرزندان به تناسب سن وجنس آنان، از شيوه هاي درست تربيتي براي رشد همه ابعاد وجودي فرزندان مطلع باشند.

به گزارش وب دا؛ دكتر مرتضي آهنگران به سخن افلاطون در خصوص علاقه والدين به فرزندان اشاره و تصريح كرد: افلاطون معتقد است عشق ما به فرزندانمان از بزرگترين آرزوي روح، براي فنا ناپذيري سرچشمه مي گيرد.

وي به بيان تعريف شخصيت سالم از نگاه مازلو پرداخت و افزود: شخصيت سالم از نگاه مازلو به معناي توانايي گسترش روابط صميمانه (هوش عاطفي) خلاقيت  (هوش عقلي) وبرخورداري از رفتار اخلاقي مبتني بر اصول معنوي  (هوش اخلاقي) ورشد معنوي است.

اين متخصص پزشكي اجتماعي و طب پيشگيري، ادامه داد: درنظر همه خانواده ها مهمترين وظيفه والدين تربيت فرزندان سالم و رشد يافته در همه ابعاد است، اما اغلب ما، شيوه هاي درست آن را نمي دانيم.

دكتر آهنگران با تاكيد بر اينكه بايد بپذيريم با دانش ديروز نمي توانيم فرزندان امروز را براي فردا تربيت كنيم، اظهار داشت: براي اين كار نياز به آن داريم تا هم از نيازهاي طبيعي فرزندان به تناسب سن وجنس آنان باخبر باشيم و هم از شيوه هاي درست تربيتي براي رشد همه ابعاد وجودي فرزندانمان مطلع شويم.

وي افزود: براي اين منظور گام اول احساس نياز براي كسب آگاهي براي رسيدن به اين منظور است، چرا كه به گفته افلاطون هيچ حقيقتي برانسان آشكار نمي شود مگر آنكه آن حقيقت به شكل نيم خفته در وجود انسان باشد.

دكتر آهنگران، يكي از اصول مهم تربيتي را ايجاد امنيت در كودكان دانست و اذعان داشت: امنيت در كودك مانند زمين شخم زده اي است كه آماده بذرافشاني است.

اين متخصص پزشكي اجتماعي و طب پيشگيري، با بيان اينكه امنيت كودكان به دلايل مختلف به خطر مي افتد لذا ما بايد از آن باخبر باشيم، گفت: ترساندن كودكان از دكتر، پليس، ديو و لولو اثرات بدي بر كودكان مي گذارد بنابراين هرگز به كودكمان نگوييم دوستت ندارم، ديگر مامان تو نيستم، ميروم و تنهايت مي گذارم، اگه شيطنت كني مامان مريض مي شود. همه اين موارد باعث عدم امنيت و ايجاد ترس در كودكان مي شود.

وي تصريح كرد: شايدكودكان  نتوانند اين ترس را به شكل واضح بروز دهند اما آن را به شكلهاي مختلفي همچون ناخن جويدن، لكنت زبان، شب ادراري، كم رو و كم حرف شدن و كاهش تمركز و خشونت نشان مي دهند.

كودكان هر آنچه را كه مي بينند، باور مي كنند

دكتر آهنگران، ديدن فيلمهاي تخيلي و ترسناك و بازيهاي خشن براي كودكان را نامناسب دانست و تصريح كرد: به دليل اينكه كودكان تفكر انتزاعي ندارند و هر آنچه را كه مي بينند باور مي كنند، ديدن اين نوع فيلمها براي آنان توصيه نمي شود.

اين متخصص پزشكي اجتماعي و طب پيشگيري، افزود: فيلمهايي چون مرد عنكبوتي و سوپرمن ذهن بسياري از كودكانمان را به خود مشغول كرده ضمن آنكه برخي از اين فيلمها به شكل ناخود آگاه به دليل جذابيت و نوع ساخت آن به شكل الگو در كودكان تاثير مي گذارد.

وي، در بخش ديگري از سخنانش، اظهار داشت: كودكاني كه مورد محبت بي قيد وشرط قرار مي گيرند و هميشه در آغوش پدر و مادر به آنها توجه مي شود، بعدها در زندگي خود كمتر به جلب رضايت نياز پيدا مي كنند به تدريج كودكان بزرگ مي شوند و در موارد زيادي با موضوع عدم تاييد ديگران روبرو مي شوند.

دكتر آهنگران، خطاب به والدين گفت: حتي براي يك لحظه اجازه ندهيد كودكتان باور كند كه منشا آشفتگي درون او، در فرد ديگري غير از خود او قرار دارد. براي اينكه به آنها نشان دهيد احساس آنها را درك مي كنيد، خود را آدم دلسوزي نشان دهيد كه او را دوست داريد، اما اگر اشتباه كنيد و به سبب مشكلات آنها، دوستان، معلمان و يا هركس ديگري را سرزنش كنيد، در واقع به آنها آموخته ايد كه تسلط بر زندگي درون خود را رها كنند.

وي، با اشاره به اينكه كودكان بايد بدانند تصويري كه از خود دارند بسيار مهمتر از تصويري است كه ديگران از آنها دارند، افزود: زيرا آنها بايد هميشه با تصاويري كه از خود دارند زندگي كنند، در حاليكه تصاويري كه ديگران در ذهن دارند دائم در حال تغيير است.

اين متخصص پزشكي اجتماعي و طب پيشگيري، ادامه داد: هيچ ضرورتي ندارد كه كودكان به دنبال جلب رضايت ديگران باشند تا درباره خود احساس مثبتي داشته باشند. البته بديهي است كه داشتن تاييد و موافقت ديگران بهتر ازعدم آن است، اما نكته اينجاست كسي كه نياز به جلب رضايت و تاييد ديگران دارد، در واقع بدون آن گرفتار شكست عاطفي مي شود و اگر دوستان وي با او موافق نباشند يا اگر كسي با او مخالفت نمايد، گويي دچار ركود و فلج مي شود.

دكتر آهنگران، با تاكيد بر اينكه كودكان بايد دوست داشتن بي قيد وشرط والدين را احساس كنند، افزود: در هفت سال اول زندگي كودك برآوردن نياز هاي اوليه او همچون خوردن، خوابيدن، نياز به محبت ، تاييد شدن و امنيت خواهي در اولويت قرار دارد.

وي خاطرنشان كرد: كودكان رفتار ما را مي بينند لذا رفتار ما در تربيت درست آنان نقش مهمي دارد پس بايد در سنين دبستان با تاكيد بيشتر، آداب و رسوم را به آنها آموخت

 

دانلود فايل ورد...دانلود فايل pdf

تاریخ:
1397/01/26
تعداد بازدید:
298
منبع:
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal