۱۳۹۹ چهارشنبه ۹ مهر
چرا کارمان به تعویض مفصل زانو می کشد
تعویض مفصل زانو راه حلی برای درمان تخریب مفصل زانو است وقتی مفصل زانو دچار تخریب می شود و درجه تخریب درحدی است که با درمان های دارویی و سایر جراحی ها قابل اصلاح نیست، تعویض مفصل انجام می شود. متاسفانه ایرانی ها به دلیل داشتن شیوه زندگی نادرست، نداشتن ورزش و انجام فعالیت های نامناسب دچار آرتروز زانوی زود هنگام می شوند.
دکتر قهرمان بمانا متخصص طب فیزیکی و توان بخشی اظهار داشت: آرتروز به معنای ساییدگی مفصل و تخریب سطح مفصلی و به دنبال آن تغییر شکل، درد و محدودیت حرکت در مفصل است. در آرتروز غضروف مفصل بتدریج نازک شده و از بین میرود. استخوان اضافه در اطراف سطح مفصل بوجود می آید بعد از مدتی در اطراف استخوان دو طرف مفصل استخوان های اضافه ساخته می شود که به آنها استئوفیت osteophyte می گویند.
وی گفت: شایعترین آرتروز، آرتروز مفصل زانو است. بعد از مفصل زانو، آرتروز در مفصل لگن، ستون فقرات، انگشتان دست و شست پا اتفاق می افتد.
وی با بیان اینکه بیشترین آرتروز در مفصل زانو رخ می دهد گفت: در مفصل زانو دو استخوان ساق و ران روی هم قرار می گیرند که این دو استخوان سطح صافی دارند و راه رفتن را کنترل می کنند. مفصل زانو مفصلی است که نیاز به حمایت عضلات و بافت های نگهدارنده اطراف دارد.
به گفته وی آسیب به رباط ها، مینیسک، عضلات و همچنین استخوان کشکک تاثیری مستقیمی در بروز آرتروز زانو دارد.
دکتر بمانا با بیان این مطلب که آرتروز زانوی اولیه بیشتر در خانم ها دیده می شود گفت: آرتروز مفصل زانو اولیه از 45 تا 50 سالگی به بالا اتفاق می افتد و در آن عملا تخریب غضروف مفصلی رخ می دهد. آرتروز ثانویه یا به علت آسیب ها و ضرباتی است که به زانو وارد می شود. مانند پارگی مینیسک در فوتبالیست ها، زانو را مستعد آرتروز می کند و یا اختلالات مادرزادی مثل انحراف در زانو مانند پای پرانتزی و قرار گرفتن استخوان کشکک در جای نامناسب و همچنین ابتلا به آرتریت روماتوئید (روماتیسم) و درگیری سیستم ایمنی که غضروف داخل مفصل را تخریب می کند.
این متخصص مهم ترین علامت آرتروز را درد و خشکی مفاصل دانست و گفت: از دیگر علامت های شایع این بیماری، محدودیت در حرکت است که بیشتر در مفصل زانو مشاهده می شود.
این متخصص مهم ترین علامت آرتروز را درد و خشکی مفاصل دانست و گفت: از دیگر علامت های شایع این بیماری، محدودیت در حرکت است که بیشتر در مفصل زانو مشاهده می شود.
این متخصص مهم ترین علامت آرتروز را درد و خشکی مفاصل دانست و گفت: از دیگر علامت های شایع این بیماری، محدودیت در حرکت است که بیشتر در مفصل زانو مشاهده می شود.
وی شایعترین محل دردهای آرتروز مفصل زانو را بیشتر در داخل زانو یا زیر کشکک دانست و افزود: چون داخل زانو منطقه ای است که وزن را منتقل می کند به ساق پا و این مساله فشار به سمت داخلی زانو وارد می کند.
این متخصص طب فیزیکی و توان بخشی ادامه داد: بستگی به نوع آرتروز درمان نیز متفاوت است، برخی از آرتروز های اولیه در صورت مراعات قابل درمان هستند. این عارضه اگر از نوع شدیدش نباشد با استراحت دادن به مفصل، مصرف داروهای موضعی، انجام روش های غیر دارویی شامل فیزیوتراپی ها و ورزش ها که پزشک تجویز می کند، می توان وضعیت را به خوبی کنترل کرد.
 دکتر بمانا خاطرنشان کرد: با ورزش‌های مناسب و تغذیه صحیح و اصولی، کاهش وزن و کمتر کار کشیدن از مفاصل می‌توان از شدت آرتروز جلوگیری کرد.
او افزود: در مراحلی که شدت بیماری بالاتر است از روش‌های تزریقی داخل مفصل نیز استفاده می‌شود که این روش انواع مختلف دارد و بر اساس نیاز بیمار و تجویز پزشک مورد استفاده قرار می‌گیرد. در نهایت که آرتروز بسیار پیشرفته و مانعی در برابر فعالیت فرد باشد یا انحراف مفصل ایجاد کند، می‌توان برای بیمار عمل جراحی انجام داد. این عمل جراحی بصورت تعویض مفصل زانو است.
وی عنوان کرد: مسائل ژنتیکی و نوع فعالیت ها، استفاده زیاد از پله ها، وزن زیاد و... مهم ترین علل شیوع بالای آرتروز زانو در ایران است.
سروش:
https://sapp.ir/webdajahrom
اینستگرام:
https://www.instagram.com/webdajahrom
کانال تلگرام:
t.me/webdajahrom
وبسایت:
jums.ac.ir
سروش (https://sapp.ir/webdajahrom)
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
پایگاه اطلاع رسانی اخبار و رویدادها-روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی جهرم وبسایت:
Jums.ac.ir
تاریخ:
1398/10/25
تعداد بازدید:
813
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal