۱۳۹۹ شنبه ۲۱ تير
آسم شديد در كمين سيگاري ها / وقوع زود هنگام بيماري هاي قلبي و عروقي در افراد سيگاري
احتمال بروز سكته‌هاي مغزي و حملات قلبي در افراد سيگاري 2 تا 3 برابر بيشتر از غير سيگاري‌ها است. براي كاهش مشكلات  قلبي و ريوي در افراد سيگاري، كاهش مصرف سيگار كافي نيست؛ بايد آن را ترك كرد.

دكتر زينب السادات فتاح متخصص قلب و عروق و عضو هيئت علمي  دانشگاه علوم پزشكي جهرم اظهار داشت:  احتمال بروز سكته‌هاي مغزي و حملات قلبي در افراد سيگاري 2 تا 3 برابر بيشتر از غير سيگاري‌ها است. عضله قلب تنها زماني سالم باقي مي‌ماند كه يك جريان خون كافي توسط شريان‌هاي كرونر به آن برسد. در طي سال‌هاي زندگي، به منزله بخشي از فرايند طبيعي پيري، ديواره عروق به تدريج تنگ مي‌شوند. در سيگاري‌ها اين فرآيند بسيار سريع‌تر از افراد طبيعي پيشروي مي‌كند و افراد سيگاري در سنين پايين‌تري دچار تصلب شرايين يا آترواسكلروز مي‌شوند.

وي گفت: در هنگام سيگار كشيدن ضربان قلب 10 تا 20 ضربه در دقيقه و فشار خون 5 تا 10 ميلي متر جيوه افزايش مي‌يابد كه علت آن منقبض شدن عروق خوني است. افزايش ضربان قلب و افزايش فشار خون سبب بالا رفتن ميزان كار قلب مي‌شوند. دود سيگار همچنين داراي مونوكسيدكربن يا CO است كه در خون جاي اكسيژن را مي‌گيرد و باعث كمبود اكسيژن در قلب و ساير ارگان‌ها مي‌شود. اين افراد در درازمدت دچار ضايعات شديد قلبي و سيستم عروقي مي‌شوند.


به گفته اين متخصص قلب و عروق، استعمال دخانيات احتمال ايجاد لخته در خون را زياد مي‌كند. در افراد سيگاري عبور خون از عروقي كه به دليل مصرف سيگار تنگ شده‌اند منجر به ايجاد لخته در عروق از جمله عروق كرونر مي‌شود. زماني كه لخته تشكيل شود،  دردهايي در ناحيه قلب بوجود مي‌آيد كه آنژين قلبي گفته مي‌شود. سكته قلبي نيز زماني رخ مي‌دهد كه انسداد عروق كامل شود.

 وي افزود: استعمال سيگارباعث اختلال در عملكرد بهينه قلب مي شود، زيرا سيگار كشيدن سبب تخريب و آسيب رساندن به سيستم تجمع چربي و تجزيه آن در بدن خواهد شد و به همين دليل قلب مجبور مي شود سريعتر و سخت تر كار كند. كلسترول بد آسيب بيشتري به بدن افراد سيگاري مي رساند زيرا سطح كلسترول خوب در بدن آنها پايين تر است.


به گفته وي مصرف سيگار حتي يك عدد در روز اثرات مخرب بسياري براندام هاي دروني بدن دارد. احتمال وقوع بيماري‌هاي قلبي و عروقي براي كساني كه روزي يك نخ سيگار مي‌كشند 74 درصد بيشتر از كساني است كه اصلا سيگار نمي‌كشند.

اين متخصص قلب و عروق با  توجه به اينكه مصرف سيگار  آسم را تشديد مي كند بيان كرد:   نشانه هاي اوليه آسم، انقباضات برونشيتي دستگاه تنفسي است كه با انقباض ماهيچه هاي ديواره ريه ها، مجراي عبور هوا تنگ شده و در تنفس فرد مشكل ايجاد مي شود. انقباضات ناي و مجراي تنفسي مي تواند سبب ايجاد تنفسهاي كوتاه و بريده بريده، خس خس سينه و نفس نفس زدن شود. اين نشانه ها هم در مبتلايان به آسم و هم در افراد سيگاري ديده مي شود. اما به دليل اينكه دود سيگار به صورت عميق تري در ريه ها نفوذ مي كند، سبب بروز خسارات و آثار زود هنگام خواهد شد.


 به گفته وي در ريه نوعي مايع لعابي، غليظ و مخاط مانند وجود دارد. مخاط موجود در ريه وظيفه دارند هر چيز خارجي كه به آنجا تعلق ندارد مانند دود سيگار و ساير سم ها را به دام انداخته و از نفوذ آنها به جداره ريه جلوگيري به عمل آورد. اما اگر مقدار مخاط موجود در ريه زياد شود، با پوشاندن و مسدود كردن مجراهاي كوچك تنفسي درون ريه ها، مي تواند باعث سختي تنفس و تنگي نفس شود.

وي در ادامه افزود: در حالت عادي، حركت موهاي نازك و بسيار كوچك موجود در جداره دروني ريه ها كه مژك ناميده مي شوند، مخاطهاي اضافي را جمع و دفع مي كنند اما استعمال سيگار باعث از كار افتادن آني مژكها كه به عنوان يك فيلتر طبيعي عمل مي كنند، در تمام طول روز خواهد شد و فقط در طول شب كه فرد سيگاري در خواب به سر مي برد، دوباره بازسازي شده و شروع به فعاليت و جمع آوري مخاط اضافي ريه خواهند كرد و به هنگام صبح، مژكهاي ترميم شده مخاط بسياري را جمع آوري كرده اند. به همين دليل است كه افرادي كه سيگاري شديد هستند و روزي چندين نخ سيگار مي كشند به هنگام صبح سرفه هاي خلط دار و بسيار شديد دارند زيرا بدن آنها سعي مي كند كه از طريق سرفه كردن مخاط اضافي و سموم درون ريه ها را دفع كند.


وي با اشاره به مصرف قليان و آثار مخرب آن گفت: دود قليان، با اينكه در ظاهر كمتر از سيگار مصرف مي‌شود، اما حجم دودي كه با هر يك‌بار كشيدن قليان وارد بدن مي‌شود، 10 تا 20 برابر بيشتر از دود ناشي از سيگار است.

وي با بيان اين مطلب كه قليان مي‌تواند به عنوان جايگزين مناسب سيگار مورد استفاده قرار گيرد، عقيده اي اساساً اشتباه است گفت: تنباكوي قليان درست به اندازه توتون سيگار حاوي مواد سمي است، با اين تفاوت كه هر يك سر قليان (مصرف حدود يك ساعت) كه تقريباً با 200 كام همراه است، 150 برابر هر سيگار دود وارد ريه‌ها مي‌كند. در واقع هر يك ساعت مصرف قليان معادل مصرف 100 نخ سيگار است.

 دكتر فتاح بيان كرد: مصرف قليان مي‌تواند باعث بروز بيماري‌هايي مثل سل و آنفولانزا شود. شيلنگ آلوده قليان عامل مهمي در انتقال بيماري‌ها محسوب مي‌شود.

به گفته وي  از يك قليان، چندين نفر و با مدت طولاني‌تر استفاده مي‌كنند كه حتي اگر يك فردي با لوله‌اي جداگانه از قليان استفاده كند، اين اقدام از انتقال بيماري‌ها جلوگيري نخواهد كرد زيرا باكتري و ويروس‌ها در لوله و داخل محفظه قليان باقي مي‌مانند و مي‌توانند بيماري‌هاي خطرناكي مانند سل و غيره در افراد ايجاد كنند.
تاریخ:
1398/08/08
تعداد بازدید:
2614
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal