۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۵ مرداد
كودكاني كه دندان‌هاي خود را پيش از موعد مقرر از دست مي‌دهند، دچار مشكلات تغذيه و حتي سوء تغذيه مي‌شوند
دندان‌هاي شيري در جويدن و تغذيه كودكي كه در سن رشد قرار دارد نقشي حياتي و انكارناپذير دارد. والدين از همان ابتداي رويش دندان‌ها  مي بايست دندان كودك خود را با گاز استريل تميز كرده و با رويش دندان‌هاي ديگر حتماً از مسواك و خمير دندان  استفاده كنند.

دكتر ناصر عباسي دندانپزشك و  كارشناس مسئول واحد بهداشت دهان و دندان معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي جهرم با تاكيد بر اهميت دندان هاي شيري اظهار داشت:  دندان‌هاي شيري در جويدن و تغذيه كودكي كه در سن رشد قرار دارد نقشي حياتي و انكارناپذير دارند به طوري كه در بيشتر مواقع ديده مي‌شود كودكاني كه دندان‌هاي خود را پيش از موعد مقرر از دست مي‌دهند، دچار مشكلات تغذيه و حتي سوء تغذيه مي‌شوند.


وي بيان كرد: دندان‌هاي شيري از سن شش ماهگي تا سن دو و نيم سالگي در دهان كودكان رشد مي كند و شامل 20 دندان در فك بالا و پايين مي‌شود.  دندان هاي شيري ميهمانان موقتي هستند كه تا زمان رويش دندان‌هاي دائمي در دهان كودك باقي مي‌مانند. متأسفانه  به دليل موقتي بودن دندان‌هاي شيري، والدين توجه كمي به حفظ و نگهداري آن دارند.

به گفته وي  هر دندان شيري راهنمايي است براي رويش دندان‌هاي دائمي، در واقع اگر يك دندان شيري قبل از زمان مقرر به هر دليلي از دهان خارج شود، فضاي مربوط به آن توسط دندان‌هاي مجاور اشغال شده و فضايي براي رويش دندان‌هاي دائمي باقي نمي‌ماند.

وي در ادامه افزود: اين امر منجر به هم ريختگي نظم دندان‌ها و حتي نهفته ماندن دندان دائمي و تحميل هزينه‌هاي هنگفت ارتودنسي  مي‌شود. بنابراين اگر به هر دليلي يكي از دندان‌هاي شيري از دست رفت، بايد فضاي مربوط به آن با استفاده از دستگاهي ساده حفظ شود.


 وي خاطرنشان كرد: دندان‌هاي شيري بهترين نشانگرهايي هستند كه باعث مي‌شوند دندان دايمي در مسير درست رشد پيدا كند.


 دكتر عباسي با بيان اين مطلب كه مهم‌ترين عامل از دست دادن زود هنگام دندان‌هاي شيري، پوسيدگي آنها است گفت:  در واقع در دندان شيري حجم پالپ دندان يا همان اعصاب دندان، بسيار بزرگ‌تر از دندان دائمي  است. در حالي كه نسج سخت دندان كه وظيفه حفاظت از اعصاب دندان را برعهده دارد، از ضخامت كمتري نسبت به دندان دائمي  برخوردار است. همين امر باعث مي‌شود عفونت خيلي سريع به عصب دندان منتقل شده و به درد و آبسه  دندان منجر شود.

به گفته وي مشكلات ناشي از افتادن دندان‌هاي شيري به همين جا ختم نمي‌شود و بايد مشكلات روحي و رواني كودكان را هم به آن اضافه كرد. كودك 4 يا 5 ساله‌اي كه چند دندان قدامي خود را از دست داده، زيبايي لبخند و حتي  اعتماد به نفس خود را از دست مي‌دهد.


 بگفته وي لازم است كودكان به صورت دوره‌اي تحت معاينه دندان پزشكي قرار گيرند تا در صورت بروز پوسيدگي در همان ابتدا و قبل از وسعت يافتن، پوسيدگي به درستي ترميم شود.

  وي گفت: متأسفانه بسيار ديده مي‌شود كه تأخير در رويش دندان‌ها تنها انگيزه برخي از والدين براي مراجعه به دندانپزشك است در حالي كه براي حفظ دندان‌ها مراجعات منظم به دندانپزشكي  و حتي استفاده از فلورايد تراپي  ضروري است.


تاریخ:
1398/07/30
تعداد بازدید:
3235
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal