۱۳۹۹ چهارشنبه ۹ مهر
وزوز گوش
وزوز گوش
وزوز گوش

بيشتر بدانيم: آيا وزوز گوش شما را هم آزار مي دهد؟

وزوز گوش، يك صداي دروني است كه در سر يا گوش احساس مي شود؛ اين در حالي است كه در محيط پيرامون اين صدا وجود ندارد و بيشتر مواقع اطرافيان هم متوجه آن نمي شوند، اما يكي از شايع ترين نشانه هايي است كه همراه با كاهش شنوايي مشاهده مي شود.

 

به گزارش وبدا، فوق تخصص گوش، حلق و بيني و رييس مركز آموزشي درماني خليلي شيراز، گفت: وزوز گوش به صورت سر و صدا يا زنگ در گوش و يا صدايي مانند صداي باد احساس مي شود و بيشتر به صورت ذهني است و تنها خود شخص احساس مي كند، اما گاهي به صورت عيني بوده و پزشك با كمك وسايلي نيز مي تواند متوجه آن شود.

ممكن است وزوز گوش به قدري خفيف باشد كه بيمار آن را تنها در سكوت شب حس كند يا آنقدر شديد باشد كه در مدت روز، شنوايي شخص را مختل كرده و باعث آسيب هاي عصبي و حتي خودكشي شود، اما بايد دانست كه وزوز گوش بيشتر ناشي از بيماري هاي گوش است. 

 

انواع وزوز گوش و دلايل ايجاد آن

وزوز گوش مي تواند ذهني و يا عيني باشد؛ وزوز گوش ذهني مي تواند ناشي از بيماري هاي گوش خارجي، پرده صماخ، استخوانچه هاي حلزون، عصب شنوايي، ساقه مغز يا خود مغز باشد، البته مشخصات وزوز گوش راهنماي خوبي براي شناخت محل ضايعه نيست.

واكس گوش خارجي، پارگي پرده صماخ و وجود مايع در گوش مياني علاوه بر وزوز گوش، باعث گنگي شنوايي شخص و تغيير صداي او مي شود و بيمار صداي خود را به صورت صدايي غير طبيعي و ميان تهي توصيف مي كند؛ التهاب گوش مياني نيز باعث وزوز گوش ضرباني مي شود و با بهبود التهاب، وزوز گوش برطرف مي شود، عفونت هاي مزمن گوش مياني هم به ندرت سبب وزوز گوش مي شوند.

 

در اشخاصي كه وزوز گوش آنها به دنبال آسيب صوتي مكرر(شليك تفنگ) است، وزوز گوش يك علامت هشداردهنده محسوب مي شود و فرد بايد مدتي از سر و صدا دور باشد، در غير اين صورت احتمال كاهش شنوايي دايمي وجود دارد، همچنين داروهايي كه به گوش داخلي آسيب مي زنند و باعث كاهش شنوايي مي شوند، مي توانند منجر به وزوز گوش شوند.

 

اگر وزوز گوش از سوي پزشك هم قابل شنيدن باشد، عيني است و علت آن مي تواند باز بودن غير طبيعي شيپور اوستاش به دليل كاهش وزن ناگهاني و شديد يا انقباض عضلات كام نرم باشد؛ نوع ديگر كه حالت ضرباني دارد و همزمان با ضربان قلب است، مي تواند در اثر آنوريسم شرياني – وريدي(به  طور شايع در جمجمه) رخ دهد.

 

درمان وزوز گوش

وزوز گوش ناشي از تغييرات مجاري گوش و گوش مياني، قابل درمان است و وزوز گوش ناشي از التهاب در اثر بهبود التهاب، برطرف مي شود، اما وزوز گوش ناشي از اختلالات عصبي گوش، تنها با اصلاح عامل ايجاد كننده قابل درمان است.

 

پس از مشخص شدن بدخيم نبودن بيماري، بيمار بايد به طور كامل از صداهاي بلند پرهيز كند، زيرا صداهاي بلند باعث تشديد وزوز گوش مي شود، همچنين بيمار بايد از مواد كافئين دار و داروهاي محرك دوري كرده و قهوه، چاي، كولا و شكلات را از رژيم غذايي خود حذف كند، ضمن  اينكه بيمار بايد از مصرف دخانيات بپرهيزد؛ بيماران مي توانند براي پوشش وزوز گوش از موزيك يا صدايي كه فركانسي معادل فركانس وزوز گوش دارد، استفاده كنند.

 

اين گونه بيماران، مي توانند با دوري كردن از هرگونه استرس و افسردگي و استراحت كافي و جلوگيري از خستگي و مهار فشار خون بالا، به بهبود بيماري كمك كنند كه با انجام اين نكات در 80درصد موارد، وزوز گوش درمان مي شود.

 

دانلود فايل ورد...دانلود فايل pdf

تاریخ:
1397/01/26
تعداد بازدید:
1593
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal