۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۰ مهر
سلامت
حجامت در كودكان زير دو سال و افراد بالاي 60 سال توصيه نمي شود
.
سلامت
حجامت در كودكان زير دو سال و افراد بالاي 60 سال توصيه نمي شود
براي انجام حجامت به سن و شرايط بدني افراد بايد توجه بسيار داشت و حجامت در كودكان زير دو سال، افراد بالاي 60 سال، زنان باردار، در زمان قاعدگي، افراد دچار كاهش پلاكت و كساني كه فشارخون مقطعي بالا دارند توصيه نمي شود.

دكتر اميد طريقت متخصص بيماري هاي داخلي دانشگاه علوم پزشكي جهرم اظهار داشت: حجامت به عنوان طب مكمل در طب سنتي جايگاه ويژه اي دارد و طبق نتايج مطالعات موسسه تحقيقات حجامت ايران و مقالات معتبر اثرات حجامت در درمان و بهبود بيماري هاي عضلاني اسكلتي مانند كمردرد، بيماري ميگرن و بيماري هاي پوستي مانند آكنه و پسوريازيس وبيماري‌هاي ريوي مانند آسم و آلرژي اثبات شده است.


وي در ادامه گفت: در مطالعات نشان داده شده است كه حجامت كمترين اثر درماني در كنترل بيماري قند خون دارد و انجام منظم حجامت در كنترل چربي خون، دردهاي قاعدگي و آلرژي هاي دارويي و غذايي نتايج مفيدي داشته است.

به گفته وي حجامت با افزايش جريان خون عروقي با استفاده از يك فرايند ايمونولوژيك باعث راه اندازي يك پروسه التهابي و افزايش اينترلوكين يك و فعال سازي سلولهاي ايمني در بدن مي شود و طبق توصيه منابع پزشكي طب سنتي بهتر است حجامت در فصول خيلي گرم و خيلي سرد انجام نشود.

 اين متخصص بيماري هاي داخلي با بيان اين مطلب كه برخي از افراد همه را توصيه به انجام حجامت مي كنند گفت: چنين كاري اصلا صحيح نيست و بايد حجامت به جا و در صورت شرايط لازم براي فرد انجام شود و حجامت به عنوان يك نوع پاكسازي سطحي به شمار مي‌رود و بايد توسط پزشك و در مراكز معتبر انجام شود.
دكتر طريقت تاكيد كرد: حجامت به عنوان يك روش سنتي خونگيري به خودي خود ضرري ندارد اما توصيه مي شود كه حتما در مطب پزشك و زير نظر پزشك دوره ديده انجام شود، چون احتمال انتقال بيماري هاي واگيردار مانند هپاتيت B و C و بيماري نقص ايمني ايدز وجود دارد.

به گفته وي از عوارض ديگر انجام حجامت ايجاد لخته خوني و سلوليت در محل انجام آن است و حداقل فاصله حجامت از يك ماه شروع مي شود و از 40 سالگي فاصله بين حجامت بايد حداقل 40 روز، در 50 سالگي 50 روز و به همين ترتيب باشد.

اين متخصص بيماري هاي داخلي با اشاره به تفاوت اهداي خون و حجامت گفت: در اهداي خون حدود 450 سي سي خون تازه از طريق وريد محيطي گرفته ميشود ولي در حجامت با ايجاد مكش حدود 50 تا 80 سي سي خون از بيمار خارج ميشود آزمايشات نشان داده كه تركيبات خون وريدي با خون حجامت تفاوت بسياري دارد.

وي در ادامه افزود: در حجامت خون سياه و غليظ است كه داراي اوره چربي و تركيبات زائد بيشتري نسبت به خون تازه وريدي است. اهداي خون با توجه به مقدار خون گرفته شده معمولا در درمان غلظت خون بالا يكي از درمانهاي اصلي است و همچنين فراورده هاي پلاسما و پلاكت و خون تازه براي تزريق به بيماران نيازمند از طريق اهداي خون انجام مي شود.

به گفته وي حجامت چهار روش دارد كه شامل حجامت خشك با استفاده از بادكش و بسته به عامل ايجاد فشار منفي به دو نوع سرد مكنده و گرم با استفاده از شعله تقسيم مي شود. حجامت تر كه با استفاده بادكش با ايجاد خراش هاي پوستي و خارج كردن سيالات انجام مي شود و شايع ترين ناحيه بين دو كتف و پشت است. حجامت گرمابي كه با استفاده از ليوان آب گرم صورت مي گيرد و حجامت طب سوزني كه به وسيله بادكش گذاري با استفاده از طب سوزني انجام مي شود.
تاریخ:
1398/08/25
تعداد بازدید:
279
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal