۱۳۹۹ دوشنبه ۳۱ شهريور
معرفي رشته هوشبري

معرفي رشته هوشبري

دوره كارشناسي هوشبري يكي از دوره‏هاي آموزش عالي (از شاخه‏ هاي پيراپزشكي) است و هدف آن تربيت نيروي انساني كارآمدي است كه هر يك يا دو نفر از آنها بتوانند به عنوان دستيار يك متخصص بيهوشي زير نظر وي در يك بخش اتاق عمل انجام وظيفه نمايند.

اين دوره يكي از دوره‏هاي آموزش عالي (از شاخه‏هاي پيراپزشكي) است كه دانشجويان طي دوره آموزشي با اصول جديد، روش ها، تجهيزات و وسايل مورد استفاده در مراقبت از بيمار بيهوش در اعمال جراحي عمومي، تخصصي و همچنين بخشهاي مراقبت هاي ويژه و اورژانسها آشنا شده و نحوه مراقبت از بيماران در مراحل مختلف بيهوشي را به صورت نظري و عملي فرا مي گيرند.

زمينه هاي ادامه تحصيل در رشته هوشبري

فارغ‏التحصيلان هوشبري در صورت تمايل به ادامه تحصيل در رشته مرتبط مي توانند از طريق رشته كارشناسي بيهوشي يا پرستاري اقدام نمايند. ادامه تحصيل كارداني هوشبري در مقطع كارشناسي بيهوشي يا پرستاري به صورت ناپيوسته و در مقطع كارشناسي ارشد در رشته هاي پرستاري، آناتومي، فيزيولوژي،تكنولوژي گردش خون ،اتاق عمل و ديگر زير شاخه هاي علوم پزشكي امكان پذير خواهد بود (ادامه تحصيل در اين رشته تا دكتراي بيهوشي امكان پذير نمي باشد

 

زمينه هاي شغلي رشته هوشبري

رشته هوشبري در هر مقطعي كه باشد محل كارش مراكز درماني است. هوشبري يكي از حلقه هاي تكميل كننده تيم درماني است كه جهت بهبود بخشيدن به شخص بيمار در مركز درماني حضور دارد.

 رشته هوشبري هدفش تربيت افرادي است كه به عنوان دستيار يك متخصص بيهوشي در بيمارستان‌ها عرضه مي‌شود. ازعمده وظايف يك كارشناس هوشبري

1-      دستگاه هاي بيهوشي و مانيتورهاي مختلف ( تجهيزات كنترلي ) مورد استفاده در اتاق عمل وواحد مراقتبهاي ويژه و دستگاه هاي تنفس مصنوعي را بخوبي بشناسند ، قادر به استريليزايسيون آنها باشند و بتوانند آنها را تنظيم نمايند و بكار برند .

2-      دستگاههاي اندازه گيري گازهاي خون و ساير وسايل آزمايشگاهي مربوطه رشته بيهوشي را بشناسد و تنظيم كرده و بكار برند

3-      تحت نظر متخصص ، بيهوش ساختن بيمار را شروع كنند واز بيمار بيهوش مراقبتهاي قلبي تنفسي بعمل آورند و در بازگرداندن بيمار از اثرات بيهوشي با متخصص بيهوشي همكار نمايند .

 رشته هوشبري

 

دانلود فايل ورد...دانلود فايل pdf

 

تاریخ :
1396/05/14
تعداد بازدید:
1910
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal