۱۳۹۹ سه شنبه ۸ مهر
شرح خدمات

خدمات كتابخانه

مجموعه سازي:
فرآيند مجموعه سازي شامل انتخاب، سفارش، تهيه و
 علوم پيراپزشكي ثبت منابع مي باشد. مجموعه كتابها و نشريات كتابخانه از طريق خريد و اهدا فراهم مي شود. در اين راستا با توجه به سياست هاي كتابخانه مركزي و نياز سنجي از مراجعان كتابخانه، كتابهاي حوزه علوم پزشكي، بهداشت با توجه به رشته هاي تحصيلي دانشگاه فراهم آوري مي گردد. كار انتخاب و تهيه كتاب و نشريات با نظارت كميته انتخاب كتاب و نشريات انجام مي شود و كتابها از طريق نمايشگاههاي كتاب به ويژه نمايشگاه بين المللي كتاب تهران تهيه مي گردد و در صورت نياز در طول سال از طريق ناشران به طور مستقيم تهيه مي گردد.

فهرست نويسي:
 
اين بخش وظيفه فهرست نويسي و آماده سازي مجموعه كتابهاي فارسي، انگليسي و ساير زبانها را بر عهده دارد. برگه آرايي ومسئوليت فني وجين مجموعه كتابهاي چاپي و همكاري با بخش فراهم آوري كتابخانه براي تهيه و شناسايي منابع جديد از ديگر وظايف اين بخش مي باشد. فهرست نويسي كتابها در اين بخش مطابق قواعد فهرست نويسي انگلو- امريكن و براساس نظام رده بندي
 NLM و با استفاده از گسترش هاي رده بندي كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران انجام مي شود.

مخزن و امانت كتاب:
اين بخش كار پذيرش عضو، گردش و امانت كتاب و خدمات مرجع را برعهده دارد. جستجوي كتاب در اين بخش از طريق رايانه هاي مستقر در كتابخانه انجام مي شود. سيستم امانت، به اعضاء به صورت مكانيزه مي باشد كه امكان امانت، رزرو و تمديد كتاب در مدت زمان كمتري نسبت به سيستم هاي دستي انجام پذير است. امانت كتاب به دو صورت انجام مي گيرد:
1- امانت در كتابخانه (موقت): دانشجو موظف است كتاب را تا پايان ساعت كار كتابخانه به كتابخانه بازگرداند.
2- امانت خارج از كتابخانه: كه هر عضو مي تواند همزمان پنج جلد كتاب را به مدت يك هفته به امانت ببرد. پس از پايان مدت امانت كتاب, در صورتيكه كسي آن را رزرو نكرده باشد مي توان با مراجعه به كتابها را به مدت يك هفته ديگر تمديد نمود.


بخش پايان نامه ها :
اين بخش وظيفه مجموعه سازي, گردآوري، سازماندهي و آماده سازي مجموعه مدارك غير كتابي شامل
 پايان نامه هاي تحصيلي فارغ التحصيلان دانشگاه را به عهده دارد. كليه پايان نامه ها پس از نمايه سازي و آماده سازي در اين بخش نگهداري مي شوند. و دانشجويان مي توانند پايان نامه ها را فقط در داخل سالن مطالعه كتابخانه استفاده نمايند و خروج آنها از كتابخانه امكان پذير نمي باشد.

 

بخش پايگاه عرضه اطلاعات :

همزمان با رشد تكنولوژي و فنآوري­هاي نوين اطلاع­رساني، كتابخانه مركزي نيز با فراهم نمودن امكانات سخت افزاري و عرضه بانكها و پايگاههاي اطلاعاتي مورد نياز مراجعين درصدد برطرف نمودن نياز آنان برآمد و با ايجاد بخش پايگاه عرضه اطلاعات سعي در برطرف نمودن اين نياز نمود.

در اين بخش 5 دستگاه كامپيوتر متصل به اينترنت قرار داده شده است كه اولويت استفاده از آنان در جستجوي منابع و پايگاههاي علمي مورد اشتراك دانشگاه مي باشد.

براي استفاده از اينترنت هر فرد بايد از user name , password شخصي خود استفاده نمايد. اين شناسه كاربري و رمز عبور در بدو ورود به دانشجويان واگذار مي گردد.

مسئوليت هر گونه اختلال در شبكه و يا سوء استفاده و يا استفاده از فيلترشكن به عهده صاحب كدكاربري مي باشد و طبق مقررات برخورد خواهد شد .

از آنجاييكه وزارت بهداشت از سال 1386 اقدام به خريد منابع الكترونيك به صورت كنسرسيوم و مشترك براي همه دانشگاهها نموده است كليه مراجعان به مي توانند با ورود به آدرس اينترنتي www.search.iknito.com به پورتال منابع الكترونيكي پزشكي به صورت آنلاين دسترسي داشته باشند.

كليه كاربران مي توانند حتي از محيط خارج از دانشگاه به بانكهاي اطلاعاتي دانشگاه دسترسي داشته باشند .

 

دانشگاه با خريدبانكهاي معتبر اطلاعاتي بصورت Online  امكان دسترسي مناسبي جهت امور پژوهشي و آموزشي براي دانشجويان فراهم آورده است. يكي از مهمترين خدمات دانشگاه امكان دسترسي به كتابخانه ملي ديجيتال پزشكي مي باشد .

كتابخانه ملي ديجيتال پزشكي  و دسترسي به جديدترين منابع علمي پزشكي دنيا:

دسترسي به جديدترين منابع علمي پزشكي دنيا شامل بانكهاي اطلاعاتي، ژورنالهاي الكترونيكي، كتابهاي الكترونيكي، كتب مرجع پزشكي، ژورنالهاي كلينيكس، سيستم هاي هوشمند تشخيص پزشكي،آموزش مداوم پزشكي(CME)، بانك اطلاعاتي تصاوير پزشكي، اطلسهاي پزشكي، مهارتها ورويه هاي پزشكي، پروتكل هاي پزشكي، اطلاعات دارويي از طريق كتابخانه ملي ديجيتال پزشكي فراهم گرديده است.

سالن مطالعه

هم اكنون كتابخانه داراي سالن مطالعه  با ظرفيت 115صندلي مي باشد .

روزهاي كاري: شنبه تا چهارشنبه

از 7:30 الي 23

 

دانلود فايل ورد...دانلود فايل
pdf

تاریخ :
1398/08/22
تعداد بازدید:
6634
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal