۱۳۹۹ سه شنبه ۸ مهر
معرفي كتابخانه

 

چشم انداز كتابخانه:
با توجه به افزايش رشته ها و مقاطع تحصيلي در دانشكده، رشد تعداد دانشجويان و ساير كاربران كتابخانه و گسترش فعاليت هاي آموزشي و تحقيقاتي در تمامي زمينه ها و نيز توسعه دامنه همكاري هاي بين كتابخانه اي، ايجاد تحول در امكانات، خدمات و فضاي كتابخانه، امري ضروري و اجتناب ناپذير است. لذا كتابخانه دانشكده پزشكي مصمم است با تعالي امكانات و خدمات خود و با ايجاد محيطي مناسب، ضمن توسعه خدمات به كاربران و ساير ذينفعان و جلب رضايت آنان، روند بهبود مستمر خدمات و امكانات كتابخانه را تحقق بخشيده و به عنوان غني ترين و فعال ترين كتابخانه در زمينه علوم پزشكي و ساير موضوعات وابسته مطرح گردد و نسبت به تأمين منابع و اطلاعات مورد نياز مراجعين به طور مؤثر و سازنده اقدام نمايد.
 

 معرفي كتابخانه:
در اهميت تشكيل و استمرار يك كتابخانه دانشگاهي گفته‌ها و خواندني‌ها بسيار است. همه كتابداران كتابخانه‌هاي دانشگاهي مي‌دانند كه برپايي يك كتابخانه در محيط دانشگاه تنها بخش كوچكي از داستان است! ولي حفظ، پويايي و استمرار آن حكايتي است كه تلاشي جدي و پرمايه را مي‌طلبد. يك كتابخانه دانشگاهي معمولا از يك كتابخانه مركزي و تعدادي كتابخانه دانشكده‌اي و واحدهاي تابعه دانشگاه تشكيل مي‌شود كه مجموعه هر يك نيز به نسبت تعداد دانشجويان و نيز رشته‌هاي تحصيلي، متفاوت است. در تقسيم‌بندي انواع كتابخانه‌هاي دانشگاهي بر حسب رشته و حوزه موضوعي، مي‌توان از كتابخانه‌هاي علوم پزشكي نام برد كه در دانشگاه‌هاي علوم پزشكي شكل مي‌گيرد. مراجعان اين‌گونه كتابخانه‌ها هم اساتيد، دانشجويان و به طور كلي محققين حوزه علوم پزشكي و رشته‌هاي وابسته مي‌باشند. در اين نوشتار، كتابخانه مركزي دانشگاه علوم‌پزشكي جهرم به عنوان يكي از كتابخانه‌هاي دانشگاهي كشور معرفي مي‌شود.

اولين كتابخانه دانشگاه بطور رسمي در سال 1356 در محل فعلي دانشكده پرستاري و پيراپزشكي راه اندازي گرديد. در سال 1387 با تاسيس دانشگاه علوم پزشكي ، بنياد اصلي كتابخانه دانشگاه در دانشكده پزشكي پي ريزي گرديد كه همچنان بصورت مشترك با كتابخانه دانشكده پرستاري به فعاليت خود ادامه مي دهد.

در حال حاضر كتابخانه دانشگاه علوم پزشكي جهرم با 30000 (24000 فارسي, 6000 لاتين) نسخه كتاب، 100 عنوان نشريه چاپي، 440 سي دي و حدود 500 عنوان پايان نامه در زمينه پزشكي ، پيراپزشكي و علوم وابسته به فعاليت خود ادامه مي دهد.

دانشكده ها و بيمارستانهاي دانشگاه هر كدام كتابخانه اي مجزا دارند كه از نظر قوانين و مقررات و مديريت فني تابع كتابخانه مركزي مي باشند. در كتابخانه مركزي خدمات مختلفي ارائه مي شود كه برخي از اين فعاليتها با مراجعه­ كنندگان كتابخانه ارتباط مستقيمي ندارد و وظيفه گردآوري و آماده سازي منابع را بر عهده دارد ( نظير: بخش انتخاب، تهيه و خريد منابع، بخش فهرست نويسي و ...) و برخي از اين فعاليتها در ارتباط مستقيم با مراجعان مي باشد (بخش امانت ، پايگاه عرضه اطلاعات و...).

رده بندي كتب كتابخانه هاي دانشگاه بر اساس روش فهرست نويسي كتابخانه ملي پزشكي آمريكا معروف به N.L.M (جهت كتابهاي پزشكي، پيراپزشكي و علوم وابسته به آن) و همچنين رده بندي كتابخانه كنگره آمريكا معروف به L.C(جهت كتابهاي غير پزشكي) مي باشد.

 

دانلود فايل ورد...دانلود فايل
pdf

تاریخ :
1398/08/22
تعداد بازدید:
7752
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal