۱۳۹۸ پنج شنبه ۲۱ آذر
اگر مسموم شديم چه كنيم؟
مسموميت را جدي بگيريد / در مواجهه با مسمويتها چه كار كنيم ؟
طور كلي راه هاي ورود سم به بدن مي تواند بصورت خوراكي، تنفسي يا از طريق جذب پوستي و تزريقي باشد. مسموميّت هاي خوراكي از جمله شايع ترين مسموميت ها به شمار مي روند كه اغلب بصورت تصادفي و بر اثر نگهداري مواد سمي و شيميايي مختلف در ظروف نامناسب و يا ظروف مواد آشاميدني اتفاق مي افتد. در مقاله ذيل به مواردي مهم از پيشگري تا درمان اقسام مسموميت ها اشاره شده است .

مسموميت را جدي بگيريد / در مواجهه با مسمويتها چه كار كنيم ؟


 http://fdo.sbmu.ac.ir:80/uploads/masmoomiat.png

 

هر ساله هفته اول آبان ماه با عنوان هفته پيشگيري از مسموميت ها نامگذاري شده است تا با نگاهي علمي تر عوامل خطرآفرين آن را بيشتر بررسي كنيم و جامعه در مقابل انواع مسموميت هاي جديد آگاهي بيشتري پيدا كنند.

معاونت غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي نيز در اين راستا با هشدار در خصوص آلاينده هاي خوراكي كه موجب مسموميت هاي مختلفي در جامعه مي شوند، راه هاي مقابله با ان را شرح داده است.

در تعريف مسموميت ها آمده است كه «هر ماده اي كه هنگام ورود به بدن (اعم از خوراكي، تنفسي، تزريقي) و يا تماس با پوست موجب اختلال در تندرستي يا مرگ فرد شود، سم ناميده مي شود و مسموميت عبارت است از اختلالات و آسيب هايي كه توسط مواد سمي در دستگاه هاي گوناگون بدن ايجاد شده و ممكن است بطور تصادفي يا در اثر بي احتياطي و در مواردي بصورت تعمدي به وسيله مواد سمي ايجاد شود

گفتني است علاوه بر موادي كه به طور معمول جزو سموم به شمار مي روند برخي از مواد نيز نظير داروها كه بطور معمول جزو سموم قرار ندارند در اثر مصرف بيش از حد يا نادرست تبديل به مواد مسموم كننده و زيان آور مي شوند. تماس با سموم ممكن است به صورت ناگهاني با عوارض مشهود و سريع يا تماس تدريجي همراه با بروز مسموميت هاي تاخيري باشد. گاهي عوارض مسموميت مدتها بعد از تماس با عامل مسموميت بروز مي كند

بطور كلي راه هاي ورود سم به بدن مي تواند بصورت خوراكي، تنفسي يا از طريق جذب پوستي و تزريقي باشد.

مسموميّت هاي خوراكي از جمله شايع ترين مسموميت ها به شمار مي روند كه اغلب بصورت تصادفي و بر اثر نگهداري مواد سمي و شيميايي مختلف در ظروف نامناسب و يا ظروف مواد آشاميدني اتفاق مي افتد. در اين نوع مسموميت ماده سمي از راه دهان وارد بدن مي شود. پس از مدتي عوارضي در فرد مسموم ايجاد مي شود كه اين علائم با توجه به نوع سم، قدرت سم، مقدار مصرف، جثه فرد مصرف كننده و طول مدتي كه از خوردن سم مي گذرد متفاوت مي باشد.

چگونه دچار مسموميت مواد خوراكي مي شويم؟

1. مسموميت غذايي كه با خوردن غذاهاي آلوده بوجود مي آيد. براي جلوگيري از آن بايد شرايط صحيح نگهداري و پخت غذا رعايت شود و كليه غذاهاي آماده قبل از مصرف كاملاً جوشانيده و كنسروها بصورت باز نشده به مدت 20دقيقه در آب جوشانده شود.

2. مسموميت در اثر مواد شيميايي سوزاننده: اين نوع مسموميت در اثر مواد شوينده خانگي مثل سفيد كننده ها، جوهر نمك (اسيد كلريدريك) و مواد جرم بر بروز مي كند. در اين نوع مسموميت دهان، مري و حلق دچار سوختگي مي شود و در صورت استفراغ خطرات مسموميت چند برابر خواهد شد

3. مسموميّت در اثر داروها: مسموميت هاي دارويي در كودكان اغلب در اثر خوراندن دوز تكراري دارو توسط اوليا يا در اثر به دهان بردن دارو توسط كودكان نوپا و كنجكاو بروز مي كند.  

4. مسموميّت در اثر مواد نفتي: استفراغ پس از مسموميّت با مواد نفتي مي تواند باعث برگشت مواد نفتي به راه هاي تنفسي و شش ها و سبب عفونت ريوي شود بنابراين بايد در اين نوع مسموميت از استفراغ مصدوم جلوگيري كرد.

5. مسموميّت از طريق گياهان سمي: از جمله گياهان سمي مي توان به اقاقيا، پياز گل نرگس، غده گل شيپوري، آلاله، خرزهره، ديفن باخيا، آزاليا، فرفيون، كوروتون سمي هستند و تماس پوست و مخاط دهان با شيرابه برگهاي بريده آنها سبب سوختگي شديد پوست، تورم حلق و زبان خواهد شد.  

6. مسموميّت با سموم آفت كش: اين سموم شامل حشره كش ها، مرگ موش، سموم ارگانوفسفره و ارگانوكلره مصرفي در كشاورزي و فسفيد آلومينيوم (معروف به قرص برنج) مي باشند. برخي سموم آفت كش داراي آنتي دوت هستند كه بايد در اولين فرصت تزريق شود.

لازم به يادآوري است كهبيشترين مسموميت ها در منازل توسط داروهاي موجود در خانه و نيز مواد نفتي ايجاد مي شود به همين علت بايد در مورد نگهداري مواد مذكور دقت بيشتري به عمل آيد.

در مقابله با مسموميت هاي گوارشي چه اقدامي مناسب تر است؟

اولين اقدام رقيق كردن سم مي باشد براي اين منظور بايد در صورت هوشيار بودن بيمار به وي آب يا شير خوراند. اقدام ديگر ممانعت از جذب و سپس كمك به دفع سموم از بدن بيمار مي باشد. در مواردي كه مطمئن هستيد مسموميت در اثر اسيد قوي، ماده قليايي و يا يك ماده نفتي نيست مي توان اقدامات زير را انجام داد:

1. با خوراندن آب و شير به مسموم سم را رقيق كنيد.

2. در صورت در اختيار داشتن ذغال فعال از آن براي جذب سم استفاده كنيد. مولكول هاي ذغال در معده و روده به سم چسبيده و مانع جذب آنها مي شوند.بنابراين مي توانيد به بيمار پودر ذغال فعال كه در آب مخلوط شده است بدهيد.

3. هر چه سريعتر مصدوم را به بيمارستان يا مركز پزشكي انتقال دهيد.

4. از ايجاد استفراغ در بيمار خودداري كنيد.

 

 

 

تاریخ:
1396/10/18
تعداد بازدید:
3
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal