۱۳۹۹ سه شنبه ۱۲ فروردين
برگزاري بيش از 650 جلسه هيات هاي امناي دانشگاه هاي علوم پزشكي
لزوم افزايش اختيارات دانشگاه هاي علوم پزشكي
برگزاري بيش از 650 جلسه هيات هاي امناي دانشگاه هاي علوم پزشكي با 9 هزار مصوبه، بسيار ارزشمند است/

برگزاري بيش از 650 جلسه هيات هاي امناي دانشگاه هاي علوم پزشكي با 9 هزار مصوبه، بسيار ارزشمند است/ هيات هاي امنا نقش موثري در كنترل هزينه هاي حوزه بهداشت و درمان دارند/ لزوم افزايش اختيارات دانشگاه هاي علوم پزشكي

وزير بهداشت گفت: هيات هاي امناي دانشگاه ها و دانشكده هاي علوم پزشكي كشور در طول سه سال و نيم گذشته زحمات زيادي كشيدند و توانستند در بيش از 650 جلسه داوطلبانه و در جهت مصالح عمومي در حوزه بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، حدود 9 هزار مصوبه داشته باشند.

دكتر سيد حسن هاشمي در اجلاس سراسري هيات هاي امناي دانشگاه ها و دانشكده هاي علوم پزشكي كشور، اظهار داشت: در حوزه سلامت گرفتاري هاي زيادي داشته و داريم اما دولت، مجلس و سياستگذاران كمك هاي زيادي به ارتقاي سلامت مردم كردند اما بايد توجه داشت كه توسعه و پيشرفت كشورها، در سايه سلامت آن جوامع است كه اين بخش نياز به توجه جدي دارد.

وزير بهداشت با بيان اينكه در اكثر كشورهاي پيشرفته، سلامت از اولويت هاي مهم و نخست دولت ها است، افزود: اميدواريم همانگونه كه در 4 سال گذشته، سلامت در كشور جزء اولويت هاي دولت قرار گرفت، در ادامه نيز براي رسيدن به نظام سلامت كارآمد، توجه ويژه اي به اين حوزه شود اما نقش هيات هاي امناي دانشگاه ها در ارتقاي سلامت، بسيار مهم است.

دكتر هاشمي با اشاره به تصويب قانون هيات امنايي و استقلال نسبي دانشگاه ها در سال 68 در مجلس شوراي اسلامي، يادآور شد: البته دانشگاه ها در سال 1318 مستقل شدند و در سال 1321 نيز براي تعيين رييس دانشگاه و دانشكده از وزارت فرهنگ سابق، جدا شدند و همزمان با انقلاب اسلامي، شوراي انقلاب، قانوني را تدوين كرد كه منجر به تقويت هيات هاي امنا شد.

وزير بهداشت از قانون هيات امنا به عنوان يكي از قوانين مترقي ياد كرد و گفت: متاسفانه نتوانسته ايم از قانون هيات امنايي استفاده مناسبي داشته باشيم و هيات هاي امنا فقط منحصر به مسائل مالي و اداري شده اند در حالي كه نقش آنها در سياستگذاري، حل مشكلات دانشگاه ها، ديده باني و كمك گرفتن از جامعه براي پيشبرد اهداف دانشگاه ها بسيار مهم است

دكتر هاشمي تصريح كرد: قانون هيات امنايي در دولت مخالفان جدي داشته و برخي دوستان در دولت به ويژه اقتصاديون، علاقه اي به مستثني كرد دانشگاه ها از ساير دستگاه هاي اجرايي ندارند و وزراي بهداشت و علوم در جلسات هيات دولت بايد مراقب باشند كه آيين نامه يا قانوني كه اختيارات هيات هاي امنا را محدود مي كند، تصويب نشود.

وزير بهداشت ضمن تقدير از مجلس شوراي اسلامي به دليل تصويب قانون هيات هاي امنا با وجود برخي مخالفت ها، اظهار داشت: اميدواريم كه هيات هاي امنا در دولت دوازدهم نيز در حوزه بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، رسالت اصلي خود را ايفا كنند.

دكتر هاشمي تاكيد كرد: اختيارات دانشگاه هاي علوم پزشكي بايد افزايش يابد و اختيارات مركز حتي شوراي گسترش به محيط منتقل شود البته در طرح آمايش سرزميني مي توانيم بسياري از اختيارات را به هيات هاي امنا مناطق يا استانها منتقل كنيم.

وزير بهداشت با اشاره به نقش هيات هاي امنا در كنترل هزينه هاي حوزه بهداشت و درمان، خاطرنشان كرد: بنظر مي رسد كه بايد براي دانشگاه هاي علوم پزشكي و بيمارستانها، سقف بودجه ايجاد كنيم و بودجه ساليانه آنها را به آنها را پرداخت كنيم تا خودشان به امورشان بپردازند و از آنها شاخص هايي مانند رضايتمندي مردم و بهبود وضعيت بهداشتي و درماني را بخواهيم و رييس دانشگاه علوم پزشكي نيز مجري اين اختيارات باشد.

دكتر هاشمي يادآور شد: هيات هاي امناي دانشگاه هاي علوم پزشكي نقشي مانند مجلس شوراي اسلامي دارند و عصاره مديريت كشور در دهه هاي متمادي هستند بنابراين لازم است كه اختيارات را از نظر مالي و اداري به دانشگاه ها و بيمارستانها واگذار كنيم و بهبود شاخص هاي كلان حوزه سلامت را از آنها بخواهيم.


وزير بهداشت در ادامه نقش مجلس در تصويب و تمديد قانون هيات هاي امنا را بسيار ارزشمند عنوان كرد و در پايان از نقش مهم و ارزنده هيات هاي امناي دانشگاه ها و دانشكده هاي علوم پزشكي سراسر كشور نيز در اجراي طرح تحول سلامت، تقدير كرد.

 

تاریخ:
1396/08/10
تعداد بازدید:
220
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal