۱۳۹۹ دوشنبه ۱۸ فروردين
رئيس مجلس
اختيارات قانوني براي استقلال دانشگاه‌هاي علوم پزشكي وجود دارد
اختيارات قانوني براي استقلال دانشگاه‌هاي علوم پزشكي وجود دارد

رييس مجلس شوراي اسلامي، گفت: رفت و آمد وزرا به مجلس براي حضور در كابينه خلاف واقع است.

 

دكتر علي لاريجاني صبح امروز (سه‌شنبه 3 مرداد) در همايش هيئت‌امناي دانشگاه‌ها و دانشكده‌هاي علوم پزشكي كشور، با اشاره به انتشار اخباري در برخي رسانه‌ها مبني بر اينكه معامله‌اي بين دولت و مجلس پيرامون انتخاب وزرا در كابينه دولت دوازدهم صورت گرفته، گفتت: ديروز در يكي از روزنامه‌ها ديدم كه تيتري با عكس بنده و آقاي روحاني منتشر كرده بود مبني بر اينكه وزرا براي اينكه در دولت بعد حضور داشته باشند به بهارستان مي‌آيند و معاملاتي انجام مي‌دهند كه اين خلاف واقع است.

رييس مجلس شوراي اسلامي، با بيان اينكه وزيري را سراغ ندارم كه در اين مدت به مجلس آمده باشد و بگويد كه هر طور شده بنده را در دولت بعدي راه دهيد، افزود: البته بعضي از وزرايي كه موفق عمل كرده‌اند به مجلس آمده‌اند و گفته‌اند كه نمي‌خواهيم در دولت بعدي بمانيم كه يكي از همين افراد آقاي قاضي‌زاده هاشمي است، اما ما اصرار كرديم و به ايشان گفتيم كه شما در دولت بمانيد


دكتر لاريجاني در بخشي از سخنانش به ذكر خاطره اي از قاضي زاده هاشمي وزير بهداشت پرداخت و ادامه داد: من در گذشته آشنايي با وزير بهداشت نداشتم، حتي ذهنيتم نسبت به وي مثبت نبود ولي خانواده ما با ايشان آشنايي داشت.


وي يادآور شد: در جلسه اي كه با آقاي ناطق نوري داشتيم وزير بهداشت را ديدم. آقاي قاضي زاده هاشمي چشم پزشك است و چشم سياسيون را عمل مي كند شايد به همين دليل است كه وضع سياسي كشور ما به اينگونه است!


دكتر لاريجاني افزود: من بعدها فهميدم آقاي قاضي زاده هاشمي آدم معقول و منطقي است و از آنجا بود كه با هم ارتباطمان بيشتر شد.
وي ادامه داد: ما هيچ نسبتي با كسي نداريم كه در رسانه‌ها مي‌نويسند وزرا به مجلس آمده‌اند، بلكه اين كارها معكوس عمل كردن است.

وي با بيان اينكه سطح نخبگي در دانشگاه ها به  حدي است كه بايد به خود آنها براي اداره دانشگاه اختيار داده شود، افزود: با مصوبات مجلس در برنامه ششم توسعه و قانون احكام دائمي برنامه هاي توسعه اي كشور، اين رويكرد فراهم است كه هيئت هاي امناي دانشگاه ها به سمت استقلال حركت كنند و كسي هم نه در ديوان محاسبات و نه در سازمان بازرسي كل كشور به آنها ايراد نخواهد گرفت.


رتبه ايران در زمينه رشد ناخالص داخلي در بين 24 كشور منطقه دهم است / طبق سند چشم انداز بايد رتبه اول منطقه را داشته باشيم 

رئيس مجلس با ارائه آمارهايي از وضعيت اقتصادي كشور ادامه داد: در حال حاضر رتبه ايران در زمينه رشد ناخالص داخلي در بين 24 كشور منطقه، دهم است و در همين زمينه در بين 191 كشور جهان رتبه 84 است؛ در حالي كه طبق سند چشم انداز بايد رتبه اول منطقه را داشته باشيم.

انتقاد از سهم سرمايه گذاري خارجي ايران در شاخص جهاني و منطقه اي

وي يادآور شد: در زمينه سهم سرمايه گذاري خارجي كه كل GDP در بين 24 كشور منطقه رتبه 22 و در بين 181 كشور جهان رتبه 162 را داريم.

رتبه ايران در حمايت از سرمايه گذاري  در بين 20 كشور منطقه 19 است

دكتر لاريجاني با بيان اينكه در زمينه حمايت از سرمايه گذاري نيز در بين 20 كشور منطقه رتبه 19 و در بين 138 كشور جهان رتبه 117 را داريم، افزود: مشكل كار اين است كه سياست هاي اصل 44 درست اجرا نشده و آن چيزي كه بايد رقابت ايجاد مي كرد تا بخش خصوصي با نشاط وارد شود محقق نشده است.


رتبه ايران در جو بخش خصوصي در بين 123 كشور دنيا 117 است 

وي ادامه داد: رتبه ايران در جو بخش خصوصي در بين 123 كشور دنيا 117 است و در چهار سال اخير هم تغيير خاصي نكرده است.

رتبه آزادي اقتصادي ايران نشان از حاكميت نگاه سوسياليستي است

دكتر لاريجاني با اشاره به رتبه ايران در زمينه آزادي اقتصادي يادآور شد: در اين شاخص، وضعيت تكان دهنده اي داريم به گونه اي كه در بين 22 كشور منطقه رتبه 22 و در بين 181 كشور جهان رتبه 174 را داريم؛ اين نشان مي دهد كه هنوز نگاه سوسياليستي بر ما حاكم است و رهايمان نكرده است.

دكتر لاريجاني افزود:در نرخ بيكاري نيز بين 10 كشور منطقه نهم هستيم و در 105 كشور جهان جايگاه نودم را داريم، البته بر نرخ تورم وضع مناسب‌تري داريم و در سال‌هاي اخير شرايط نسبت به قبل مطلوب‌تر شده است.

وي با بيان اينكه در مصرف انرژي ارتباط بين دانشگاه و صنعت و در هزينه‌هاي جاري كشور شرايط مناسبي نداريم، ادامه داد:كشور ما گران اداره مي‌شود و آمارها نشان مي‌دهد با اين وضع به سند چشم انداز 20 ساله نمي‌رسيم در حالي كه مي‌بايد براساس سياست‌هاي ابلاغي رهبري ما رتبه اول را در منطقه در بسياري از شاخص‌ها دارا مي‌بوديم و اينكه تاكيد مي‌كنيم كه از نظر اقتصادي كابينه آينده همت مضاعفي به خرج دهد و تقويت شود از همين روست.

رئيس قوه مقننه با انتقاد از وابستگي دانشگاه‌ها به بودجه نفتي يادآور شد: واقعيت اين است كه دانشگاه‌ها و بخش توليدي نسبت به هم احساس نياز نمي‌كنند و اطمينان دارند نياز خود را از منابع بودجه‌اي تامين مي‌كنند و به فكر درآمد توسعه پايدار نيستند،‌ در حالي كه لازم است توليد و دانشگاه رابطه تنگاتنگ و درآمدزايي داشته باشند.

اختيارات قانوني براي استقلال دانشگاه‌هاي علوم پزشكي وجود دارد

وي با بيان اينكه اختيارات قانوني براي استقلال دانشگاه‌هاي علوم پزشكي وجود دارد،‌ افزود: دانشگاه‌ها به سطحي از نخبگي رسيده‌اند كه اختيار اداره خود را در دست بگيرند و قانون پيش بيني‌ها لازم را در اين بخش انجام داده اما در حال حاضر به شكل مطلوبي از آن بهره گرفته نمي‌شود و بايد دانشگاه‌ها به سمت استقلال در اداره پيش بروند و هيچ مانعي به لحاظ قانوني در پيش روي آنها نيست.

دكتر لاريجاني ادامه داد: ما در آمار مرتبط با بخش بهداشت و درمان وضع مطلوب‌تري نسبت به وضع اقتصادي داريم و آمار مرگ و مير نوزادان و همچنين واكسيناسيون شاخص مطلوبي را نشان مي‌دهد. همچنين در مرگ و مير كودكان زير 5 سال و بزرگسالان نيز با نقطه ايده‌آل فاصله چشم گيري نداريم، اما در مقابل در زاد و ولد و فرزندآوري وضع مناسبي نداريم.


حجم بالاي بودجه جاري كشور مجالي براي توسعه باقي نمي گذارد 

رئيس مجلس شوراي اسلامي، با بيان اينكه اگر بخش درمان تصور كند ما منابع غني در اختيار داريم و مي‌شود منابع بيشتري به اين بخش اختصاص دهيم خلاف است، بلكه بايد سرمايه گذاري و استفاده از ظرفيت‌هاي بخش خصوصي و ترغيب اطباء به حضور در عرصه‌هاي مديريتي و توسعه‌اي پيش روي قرار گيرند، تصريح كرد:بايد توجه كرد هيچ دستگاهي موفق نخواهد بود،‌ مگر اينكه رضايتمندي در همه بخش‌ها وجود داشته باشد، اما شاهد هستيم برخي از درآمدهاي بخش بهداشت و درمان متوازن نيست و بخش‌هايي از بدنه خانواده بهداشت و درمان از درآمدهاي خود نارضايتي‌هايي را دارند كه بايد به اين بخش نيز توجه شود و درآمدها به شكل متوازن توزيع گردد.

وي افزود: زماني كه بودجه جاري كشور 90 درصد بودجه سال 96 را تشكيل مي دهد يعني مجالي براي توسعه كشور پيش نخواهد آمد.

رئيس قوه مقننه با اشاره به اتكاء كشور به بودجه نفت ادامه داد: در حال حاضر وضعيت به گونه اي است كه به دانشگاه و صنعت جداگانه پول داده مي شود واينها ديگر به همديگر احساس نياز نمي كنند تا به سمت هم بروند.

زندگي سياسي پرحاشيه ذهن مسئولان را درگير كرده است

وي با بيان اينكه زندگي سياسي پرحاشيه اي داريم، گفت: اين زندگي سياسي پرحاشيه ذهن مسئولان را درگير كرده، در حالي كه ذهن آنها بايد بر روي چالش هاي اقتصادي متمركز باشد.

سطح مراودات قواي سه گانه در جمهوري اسلامي  آنقدر نازل نيست كه معامله وزير صورت بگيرد

دكتر لاريجاني تصريح كرد: البته ما با هيچ وزيري نسبتي نداريم و چنين چيزهايي كه در رسانه ها مي نويسند حرف هاي نادرستي است و سطح مراودات قواي سه گانه در جمهوري اسلامي هم آنقدر نازل نيست كه چنين معاملاتي صورت بگيرد.

تلاش مجلس براي افزايش سطح درآمد وزارت بهداشت از ماليات بر ارزش افزوده

وي افزود: تلاش ما اين است كه سطح درآمد وزارت بهداشت را از ماليات بر ارزش افزوده افزايش دهيم تا درآمد پايه داري داشته باشد.

دكتر لاريجاني ادامه داد: تصوير فعلي كشور نشان مي دهد كه نخبگان بايد كشور را با هزينه كمتري اداره كنند و انتظار ما از شما اعضاي هيئت امناي دانشگاه ها اين است كه اگر سال بعد اين همايش تكرار شد، گزارش دهيد كه با اختياراتي كه مجلس به شما داده، چقدر هزينه ها را كاهش داده ايد چقدر خلق ثروت كرده ايد و چه ميزان ارتباط صنعت و دانشگاه را افزايش داده ايد؟

رئيس مجلس شوراي اسلامي تصريح كرد: در اين دوره رئيس جمهور محترم و وزراء بايد بيشتر با نخبگان صحبت كنند و وضعيت كشور را براي آنها تشريح كنند./

تاریخ:
1396/08/10
تعداد بازدید:
238
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal