۱۳۹۹ چهارشنبه ۷ خرداد
ايمن سازي
هرگونه اقدامي كه به منظور جلوگيري از بروز عفونت و يا تخفيف شكل طبيعي بيماري در فردي با تجويز آنتي‌بادي يا آنتي‌ژن بعمل آيد ايمن‌سازي گفته مي‌شود. با تزريق عضلاني يا وريدي آنتي‌بادي، ايمني غيرفعال يا انتقالي ايجاد مي‌گردد. دوام اين نوع ايمني كوتاه است و بستگي به نيمه عمر آنتي‌بادي در بدن فرد دريافت كننده دارد و اين مدت درحدود 3 تا 4 هفته مي‌باشد.
درصورت تجويز آنتي‌ژن كه شامل ميكرو ارگانيسم ضعيف شده ، كشته شده و يا اجزاء آن مي‌باشد، دستگاه ايمني فرد دريافت كننده تحريك و بطور فعال آنتي‌بادي توليد مي‌كند. ايمني بدست آمده دراين حالت را ايمني فعال گويند. دوام اين نوع ايمني ، طولاني‌تر از نوع غيرفعال است.
واكسيناسيون يا ايمن‌سازي فعال
واكسيناسيون اقدام بسيار مهم و با ارزشي است كه بوسيله آن با هزينه كم مي‌توان از ابتلاء به بيماري هاي عفوني جلوگيري كرد. با اجراي برنامه واكسيناسيون همگاني در جهان، شيوع بسياري از بيماريهاي خطرناك دربين شيرخواران، كودكان و بالغين كاهش بارزي پيدا كرده است بطوريكه اكنون شيوع بيماريهاي خطيري چون ديفتري، كزاز، سياه سرفه، سرخك و فلج اطفال با واكسيناسيون همگاني با موفقيت ، كنترل و در بسياري از كشورها عملاً به حداقل ميزان خود رسيده است ، يا بيماري آبله كه با واكسيناسيون همگاني و پيگيري جهاني ريشه‌كن شده است.
تاريخچه
شايد بيشتر افراد نام ادوارد جنر را شنيده و يا در كتاب هاي پزشكي نام آن را ديده باشند. وي با تلقيح مايع آبله گاوي به بدن پسر بچه اي بنام جيمز فيپس ، توانست از آبله انساني جلوگيري نمايد. جنر با مشاهده زنان شيردوش متوجه شد كه اين زنان به آبله انساني مبتلا نمي شوند. جنر از واژه واكسيناسيون استفاده نكرد بلكه لفظ مايه كوبي را بجاي آن بكار برد.
بعد از جنر فردي بنام لوئي پاستور بزرگترين سهم را در شكل گيري علم واكسيناسيون و شناخت ايمني بدن ايفا كرد. پاستور شيوه جنر را ادامه داد و توانست واكسن هاري را توليد كند. در سال 1980 سازمان جهاني بهداشت ريشه كن شدن آبله را اعلام كرد.
برنامه گسترش ايمن سازي EPI (Expanded program on immunization) در جهان از سال 1974 آغاز شد. در كشور ما نيز در سال 1363 با هدف ايجاد مصونيت فعال در كودكان گروه سني زير يكسال در برابر بيماري هاي قابل پيشگيري با واكسن (ديفتري، كزاز، سياه سرفه، سرخك، فلج اطفال و سل) آغاز شد و در سال 1372 واكسيناسيون هپاتيت B نيز در برنامه گسترش ايمن سازي گنجانده شد.
تاریخ:
1393/09/10
تعداد بازدید:
1892
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal