۱۳۹۹ چهارشنبه ۹ مهر
داروخانه ها تنها مكان مجاز به عرضه مكمل هاي غذايي و ورزشي هستند

ايمني در مكمل هاي ورزشي بسيار مهم است از اين رو داروخانه ها تنها مكان مجاز عرضه مكمل هاي غذايي و ورزشي هستند.

تجويز نابجاي مكمل ها توسط افراد غير متخصص، وجود انواع مكمل هاي قاچاق و تقلبي و عرضه آنها در مكان هاي غير مجاز، تبليغات غير واقعي توسط افراد سود جو و ناآگاهي قشر نوجوان، جوان و ورزشكاران جامعه از عوارض جبران ناپذير مصرف مكمل ها مي تواند جامعه را روز به روز به مصرف اين مواد سوق دهد و عواقبي جبران ناپذير را به دنبال داشته باشد.

دكتر ابولفضل نيكوسير معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پرشكي جهرم اظهار داشت: مصرف مكمل هاي تقلبي، قاچاق يا مكمل هايي كه در مقادير غير مناسب تجويز مي شود مي تواند عوارض جبران ناپذيري را به دنبال داشته باشد كه از اين سوي طبق ضوابط سازمان غذا و دارو تنها مكان مجاز به عرضه مكمل هاي غذايي و ورزشي داروخانه ها هستند.

وي بيان كرد: در سطح شهرستان 38 باشگاه ورزشي، 6 مغازه مكمل فروشي و 47 عطاري وجود دارد كه در سال گذشته، 241 بازرسي از اين اماكن براي بررسي فروش غير مجاز داروهاي مكمل ورزشي صورت گرفته است.

وي بيان كرد: به صورت كلي بازديد از باشگاه هاي ورزشي و مكمل فروشي ها با هدف عدم تجويز رژيم هاي غذايي، عدم تجويز داروهاي نيروزا و مكمل هاي ورزشي صورت مي پذيرد كه اين بازديد ها توسط كارشناسان اداره نظارت بر فرآورده هاي طبيعي به همراه نماينده اداره ورزش و جوانان و نماينده اداره اماكن به صورت مشترك انجام مي شود.

به گفته وي طي بازديدهاي انجام شده مواردي از تخلفات و فروش مكمل هاي غيرمجاز به ويژه در سطح مكمل فروشي ها مشاهده شده كه با اخذ تعهد از فروشندگان و جمع آوري برخي از اقلام مذكور خوشبختانه ميزان فروش مكمل هاي غيرمجاز نسبت به سال هاي گذشته كاهش يافته است.

 دكتر نيكوسير گفت: بسياري از مكمل هاي غيرمجاز در خانم ها با هدف كاهش يا افزايش وزن و در آقايان با هدف عضله سازي، زيبايي اندام و چربي سوزي مصرف مي شود كه متاسفانه عوارض ناگواري را برجاي مي گذارد.

وي بيان كرد: برخي عطاري ها با سوء استفاده از عناويني نظير داروهاي گياهي بدون ضرر نيز در اين حوزه فعاليت دارند كه برخورد جدي با آنها صورت پذيرفته است.


به گفته وي يكي از وظايف مهم اداره نظارت بر فرآورده هاي طبيعي، سنتي و مكمل معاونت غذا و دارو آگاهي، آموزش و اطلاع رساني در سطح اصناف و عموم است كه در سال گذشته معاونت غذا و دارو جلسات آموزشي براي نوجوانان در مدارس دخترانه، پسرانه، اولياء و مربيان، مربيان باشگاه ها، متصديان عطاري و ورزشكاران گذاشته و بيل بوردهاي آموزشي در سطح شهر و مكان هاي پرتردد به ويژه پايگاه هاي سوخت جهت عموم مردم نصب گرديده است.

معاون غذا و دارو عنوان كرد: متاسفانه برخي از افراد با كسب مجوزهايي نظير خرازي، لبنيات فروشي و يا حتي فروش لوازم ورزشي اقدام به عرضه و فروش مكمل هاي ورزشي مي كنند كه با همكاري اداره اماكن، اصناف و دادستان شهرستان جهرم با آنها برخورد گرديده است.

به گفته وي مهم ترين مسئله موضوع ايمني مكمل ها است كه متاسفانه در ورزشكاران اين مسئله اهميت بسيار پايين دارد.

وي تاكيد كرد: تنها پزشكان، متخصصان، داروسازان و كارشناسان تغذيه افراد مورد تاييد براي تجويز منطقي مكمل ها براي ورزشكاران هستند.

معاون دارو و غذا دانشگاه علوم پزشكي جهرم بيان كرد: بسياري از رژيم هاي غذايي علمي مي تواند اثراتي بهتر از مصرف مكمل ها را داشته باشد و قبل از شروع مصرف هر نوع مكمل انجام آزمايش براي بررسي وضعيت بدني فرد ضروري است.

وي با اشاره به عوارض ناشي از مصرف دارو هاي نيروزا و مكمل هاي ورزشي گفت: عوارض ناشي از مصرف استروييد هاي آنابوليك آثار جسماني مانند كلفت شدن صدا، رويش موي مردانه بر سطح بدن، تاس شدن سر، جوش هاي چركي، بسته شدن زودرس صفحات رشدي استخواني و در نتيجه كوتاهي قد و كاهش توليد اسپرم، انفاركتوس قلبي، بزرگ شدن قلب، اثرات كبدي و يرقان، تومورهاي خوش خيم و بدخيم كبد، سرطان پروستات، كوچك شدن حجم بيضه ها، بزرگ شدن پستان، قاعدگي نامنظم و اختلال در خواب به همراه دارد.


وي آثار رواني مصرف داروهاي نيروزا و مكمل هاي ورزشي غير مجاز را تحريك پذيري، خشونت، افسردگي، هذيان هاي بدبيني و بزرگ منشي دانست.

به گفته ي وي عوارض در زنان اكثراً غير قابل بازگشت است.


وي با اشاره به سوماتروپين كه از انواع داروهاي حاوي هورمون رشد است و بدن سازها به آن سوما مي‌گويند و متاسفانه يكي از داروهاي مورد استفاده آنها و به شدت به عنوان يك عامل دوپينگ مورد سوءاستفاده قرار مي‌گيرد گفت:
هورمون رشد باعث زيادشدن عضلات و كم شدن چربي ها مي شود و اين دقيقا همان چيزي است كه در بدنسازي كاربرد دارد. البته وزنه بردارها نيز به موازات تمرينات سخت بدني، از اين هورمون براي بيشتر شدن عضله استفاده مي كنند.


وي در ادامه افزود: بيماري آكرومگالي از عوارض مصرف اين هورمون رشد است كه علائم و عوارض مشخصي دارد به اين صورت كه استخوان هاي صورت بخصوص پيشاني و فك در اثر استفاده طولاني از اين داروها بزرگ مي شود و فرد ظاهري شبيه شخصيت كارتوني «شرك» در اثر استفاده طولاني مدت سوما بدست مي آورد.

به گفته وي فشار خون يكي از عوارض مهم اين دارو است كه متاسفانه خيلي وقت ها بعد از قطع آن هم از بين نمي رود.

وي نارسايي قلبي، اختلال ديد و ايجاد برخي تومورها و سردردهاي شديد و ديابت از نوع وابسته به انسولين از عوارض مصرف هورمون رشد دانست.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشكي جهرم گفت: كشيدگي و پارگي تاندون ها از عوارض بسيار مهم و خطرناك سوءاستفاده از هورمون رشد است و بعد از قطع آن، به سرعت عضلات تحليل رفته و چربي جايگزين آنها خواهد شد و فرد به شدت چاق و بد فرم مي شود.

وي خاطر نشان كرد: براي شناسايي مكمل هاي غذايي و ورزشي اصلي از قاچاق مي توانيد با ارسال كد 16 رقمي اصالت كالا به سامانه پيامكي 20008822 يا ارسال كد رهگيري UID در سايت www.ttac از سلامت محصول مورد استفاده مطمئن شويد.
تاریخ:
1397/06/26
تعداد بازدید:
51
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal