۱۳۹۹ شنبه ۱۸ مرداد
سوختگي و انواع آن؛ از روش هاي خانگي براي درمان سوختگي اجتناب كتيد
سوختگي از وقايع شايع و در اكثر موارد ناخواسته است و باعث آسيب به پوست به عنوان يك سد دفاعي بدن مي شود.

انواع سوختگي شامل سوختگي حرارتي، سوختگي شيميايي و سوختگي الكتريكي است.

فاكتورهاي موثر در سوختگي شامل شدت سوختگي، وجود آسيب استنشاقي، آسيب هاي همراه، سن، بيماري هاي قلبي و آسيب حاد ارگان ها مي باشد.

سوختگي هاي حرارتي با توجه به عمق سوختگي به چهار درجه تقسيم مي شوند و از يك آفتاب سوختگي (درجه اول) تا آسيب پوست، استخوان و عضله (درجه چهار) متغير است.

سوختگي هايي كه همراه با آسيب استنشاقي و گازهاي سمي است علت اصلي مرگ در بيماران سوخته مي شود.

سوختگي هايي كه در صورت و نواحي گردن ايجاد مي شود به علت مخاطره راه هوايي قريب الوقوع بسيار مهم است و اين چنين موارد بايستي در مراكز مجهز مورد درمان قرار گيرند.

اقدامات درماني در برخورد با اين نوع سوختگي ها شامل توقف پروسه سوختن، برقراري راه هوايي و اكسيژن، شروع سريع مايع درماني، برطرف كردن درد بيمار،مراقبت از زخم سوختگي و انتقال بيمار به مركز سوختگي است.

سرد كردن سريع مي تواند عمق و شدت درد را كاهش دهد ولي از هيپوترم كردن( كاهش دماي بدن) بيمار بايد اجتناب كرد.

در سوختگي هاي خفيف مصرف مسكن و تميز كردن زخم با آب و صابون يا محلول هاي آنتي سپتيك رقيق شده و استفاده از پمادهاي آنتي ميكروبي و پانسمان كفايت مي كند.

هرگز تاول ها نبايد دستكاري شوند مگر بزرگ بوده و در نواحي متحرك بدن مثل مفاصل باشد كه بايستي در بيمارستان برداشته شود. تركاندن تاول با سوزن يا دست خطر ايجاد عفونت را افزايش مي دهد. زيرا تاول خود بخود و به موقع پاره مي شود و نياز به مداخله در اين زمينه وجود ندارد.

سوختگي هاي شيميايي در اثر مواد اسيدي، فلزات و هيدروكربن ها ايجاد مي شوند كه در اكثر موارد اقدام اول در برخورد با اين نوع سوختگي ها شستشوي فراوان با آب است.

در برخي از مواد قليائي مانند آهك و سيمان بايد قبل از شستشو تمام ذرات خشك از روي بدن برداشته شود تا مانع واكنش گرمايي با آب شوند.

قير داغ را مي توان بعد از سرد كردن با مواد روغني مثل روغن بچه، روغن آفتابگردان، كره و مايونز به راحتي از پوست جدا كرد.

در سوختگي هاي چشمي با مواد شيميايي حداقل درمان شامل شستشو با 1 تا 2 ليتر نرمال سالين به مدت نيم ساعت براي هر چشم است.

سوختگي هاي پوستي ناشي از آسيب هاي الكتريكي معمولا در ولتاژ هاي بالا( بالاي 600 ولت) ايجاد مي شود و به صورت زخم هاي بي درد، خاكستري تا زرد رنگ و فرو رفته هستند.

برخي افراد به دليل ناآگاهي از روش‌هاي خانگي براي درمان سوختگي، استفاده مي كنند كه اين روش ها نه تنها تاثير درماني ندارد، بلكه سبب تشديد عارضه نيز مي‌شود.

برخي معتقدند اسانس‌ها و يا برخي از روغن‌هاي مورد استفاده در آشپزي همچون كره، روغن نارگيل و زيتون براي درمان سوختگي مفيد هستند؛ در صورتي كه روغن‌ها گرما را به دام انداخته و مانع از آن مي شوند كه حرارت از محل سوختگي خارج شود و اين سبب تشديد سوختگي مي‌شود.

قرار دادن سفيده تخم مرغ خام روي سوختگي براي كاهش درد نيز از ديگر توصيه هاي عمومي برخي افراد در اين زمينه است كه شواهد علمي راجع به اثربخشي اين ماده گزارش نشده و از سويي ديگر اين احتمال وجود دارد كه سفيده تخم مرغ در انتشار باكتري در محل سوختگي، تاثير داشته باشد.

بسياري از افراد، پيش از آنكه آب سرد را روي محل سوختگي بريزند، از يخ كمك مي‌گيرند و تصور مي‌كنند دماي سرد يخ در سرد كردن محل سوختگي موثرتر است؛ در حالي كه تماس مستقيم يخ، آسيب بيشتري به پوست زده و محل سوختگي را بيشتر تحريك مي‌كند؛ بنابراين شستشوي ناحيه سوخته با آب نه چندان سرد، بهترين راهكار است.

استفاده از خميردندان در محل سوختگي نيز خطر انتشار باكتري در محل زخم را به همراه دارد.

در سوختگي‌هاي كوچك كه از پانسمان و بانداژ استفاده مي شود، لازم است پانسمان زخم روزي دو بار تا خشك شدن زخم و خوب شدن آن تعويض گردد.

دكتر اسماعيل رعيت دوست، متخصص طب اورژانس و عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي جهرم
تاریخ:
1397/06/26
تعداد بازدید:
490
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal