۱۳۹۹ شنبه ۱۸ مرداد
از استفاده مداوم ضد آفتاب غافل نشويد
هنگام خريد كرم ضد آفتاب دنبال ضد آفتابي باشيد كه مي تواند از پوست در برابر اشعه هاي UVB و UVA محافظت كند.

دكتر فاطمه گل نوري متخصص پوست و عضو هيئت علمي دانشگاه گفت: هنگام خريد كرم ضد آفتاب دنبال كلمه broad spectrum
(طيف وسيع) روي بسته بندي يا بدنه ي ضد آفتاب باشيد. اين عبارت نشان دهنده ي آن است كه كرم شما مي تواند از پوست در برابر هر دو اشعه محافظت كند و بهترين ضد آفتاب ها اين ويژگي را دارند.

وي در ادامه افزود: بسياري از كرم هاي ضد آفتاب تنها از پوست شما در برابر اشعه هاي UVB آفتاب محافظت مي كنند و اشعه هاي خطرناك UVA هنوز همان جا هستند.

به گفته وي اشعه هاي UVB خورشيد موجب آسيب به لايه ي رويي پوست و آفتاب سوختگي مي شود و اشعه هاي UVA مسئول به وجود آمدن چين و چروك، پيري زودرس و آسيب رسيدن به DNA پوست هستند.

وي با اشاره به SPF ضد آفتاب گفت: SPF مخفف sun protection factor است به معناي ميزان محافظت از نور خورشيد؛ اين اططلاح ميزان محافظت كرم ضد آفتاب از پوست در برابر اشعه هاي سوزاننده ي نور خورشيد را نشان مي دهد.

اين متخصص پوست بيان كرد: كرم ضد آفتاب با SPF30 دو برابر SPF15 نيست و SPF15 فقط 4 درصد كمتر از ضد آفتابي با SPF30 در دفع اشعه UVB خورشيد ضعيف عمل مي كند.

به گفته وي كرم ضد آفتاب با SPF 15 تا 93 در صد اشعه UVB را دفع مي كند و همين طور SPF30 وSPF50 به ترتيب 97 و 98 درصد در دفع اشعه UVB خورشيد تاثيرگذار هستند.

دكتر گل نوري با اشاره به ميزان استفاده از كرم ضد آفتاب گفت: براي پوست صورت يك قاشق چايخوري يا يك بند انگشت كرم ضد آفتاب كافي است و بايد تمام سطح صورت، گردن، پشت گردن و لاله گوش را پوشش داد و از كلاه هاي لبه دار استفاده كرد.

وي بيان كرد: بهتر است كرم ضد آفتاب را به پوست دور چشم كه حساس تر است نزنيد و به جاي آن از كرم هاي مخصوص اين ناحيه يا عينك آفتابي استاندارد استفاده شود.

اين متخصص پوست با بيان اين مطلب كه دوام ضد آفتاب روي پوست حدود 2 تا 3 ساعت است گفت: با تعريق و انجام ورزش آبي و جاذبه كرم ضد آفتاب از روي پوست پاك مي شود.

وي در ادامه تاكيد كرد: براي انجام ورزش هاي آبي چون شنا بهتر است از ضد آفتابي استفاده نمود كه ضد آب و اططلاحا به كرم ضد آفتاب ورزشي معروف هستند.

وي عنوان كرد: يك كرم ضد آفتاب هميشه بايد به عنوان آخرين مرحله از روتين مراقبت از پوست باشد و هر كرم مراقبتي ديگري مانند كرم آبرسان يا مرطوب كننده اي كه استفاده مي شود بايد زير لايه ضد آفتاب قرار گيرد.

به گفته وي 15 تا 30 دقيقه پيش از خروج از خانه بايد از كرم ضد آفتاب استفاده شود و يك لايه از كرم در تمام بخش هاي پوست پخش و آن را به خوبي ماساژ داد تا جذب پوست گردد.

دكتر گل نوري عنوان كرد: اگر بدن يا صورت خيس شده باشد يا بيرون از خانه در معرض نور خورشيد هستيد هر از 80 دقيقه كرم ضد آفتاب را بايد تمديد كرد.

اين متخصص پوست تاكيد كرد: فراموش نبايد كرد كه حتي زير سقف هم به كرم ضد آفتاب نياز است.
تاریخ:
1397/06/26
تعداد بازدید:
119
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal