۱۳۹۹ يکشنبه ۲۸ دي
تاثيرات نور مصنوعي بر بروز سرطان

تاثيرات نور مصنوعي بر بروز سرطان:

با نفوذ رنگها و لامپهاي رنگارنگ در بين زندگي شهرنشينان اين وسيله جزو لاينفك زندگي مردم كره زمين حتي در روز شده است. ديگر از اثرات آلودگي نوري فقط نمي توان به تخريب طبيعت آسمان شب اشاره كرد و ديگر زمان آن گذشته است كه تنها منجمان از وجود آن در تنگنا باشند چرا كه بدليل استفاده بيش از اندازه و دور از نياز انسانها از نور مصنوعي، ديگر بايد اثرات مخرب آن را بر روي روان، اعصاب و سلامت فيزيكي انسانها تحقيق و به عموم مردم گوش زد كرد.
نور و سرطان

ملاتونين چيست:
ملاتونين هورموني است در بدن كه در پاسخ به دوره هاي تاريكي و روشنايي روز و شب ساخته مي شود. اين هورمون مهم بدن كه در سال 1958 ميلادي كشف شد توسط غده پينه آل در مغز ترشح مي شود.
ملاتونين يك هورمون محافظ و همچنين يك آنتي اكسيدان قوي است كه در طول هزاران سال در حيوانات و گياهان وجود داشته است.(در بندهاي غضروفي كه به ستون فقرات مربوط مي شود.)
وظايف ملاتونين:
اين هورمون در طول شب ترشح مى شود و توليد آن در شب 10 برابر ميزان آن در روز ميباشد.
در كنار وظايف ديگر، موجب تنظيم فعاليت هاي بدن هنگام خواب نيز مى شود. ملاتونين يك هورمون محافظ است كه بايد به آن اجازه و امكان ترشح در ساعات اوليه صبح داده شود. اين هورمون به جهت ارتباط ترشحش با نور به تنظيم خواب و بيداري ما كمك مي كند.
مصرف ملاتونين در درمان افسردگي ناشي از كاهش آن، مفيداست.
ملاتونين هورمونهاي ديگري را نيز در بدن تنظيم مي كند. اين هورمون ها آهنگ و الگوي 24 ساعته عملكرد و پاسخ هاي بدن را تنظيم مي نمايد.
اين ماده همچنين زمان و آزاد شدن هورمونهاي جنسي زنانه را تنظيم و كنترل مي كند، بر روي دوره هاي قاعدگي بلوغ و يائسگي تأثير مي گذارد. سطح بالاي ملاتونين مسئول پديده پيري در بدن است. بچه ها داراي بالاترين سطح ملاتونين شبانه هستند، همانطور كه سن افزايش مي يابد ميزان اين هورمون كمتر و كمتر مي شود.
سطح پايين ملاتونين باعث مي شود كه افراد زودتر به خواب بروند و زودتر بيدار شوند و ممكن است از اين الگوي بهم ريخته رنج ببرند.اما مصرف همين ماده الگوي خواب را در كساني كه از بيخوابي ناشي از سطح پايين ملاتونين رنج مي برند اصلاح مي كند مانند افراد مسن و بچه هايي كه اختلال در الگوي خواب آنها در نتيجه “اوتيسم”، صرع، سندرم داون يا فلج مغزي است.
ملاتونين در درمان مولتيپل اسكلروزيز، بيماري كرونري قلب، صرع، و پوكي استخوان بعد از يائسگي و پيشگيري از سندرم مرگ ناگهاني شيرخوار مؤثر است.
يكي ديگر از وظايف ملاتونين كاهش توليد استروژن در شب است.استروژن ريسك سرطانهاي بدخيم را زياد مي كند. از 20 سال گذشته دانشمندان متوجه شدند كه قرار گرفتن انسان زيرنور مصنوعي در شب بالانس استروژن را تغيير مي دهد. (با كاهش ملاتونين ترشح استروژن افزايش مي يابد).
بر اساس نتايج تحقيقات دانشمندان موسسه تحقيقات باست نيويورك و دانشگاه فيلادلفيا توقف ترشح ملاتونين در اثر قرارگرفتن اشخاص در معرض نور مصنوعي در شب موجب افزايش خطر ابتلا به سرطان سينه مي شود. وقتى كه دوره هاى ترشح ملاتونين به دليل وجود نور مصنوعى مختل مي شود، ترشح هورمون زنانه استروژن از تخمدانها بيشتر مى شود. استروژن زياد پس از احتمال ابتلا به تومورهاي حساس به استروژن بالا مي رود.يكي از تومورهاي حساس به استروژن سرطان سينه است.

طبق نظر پژوهشگران دانشگاه هاروارد، كار كردن مستمر در شيفت شب خطر ابتلا به سرطان سينه را به مقدار 50 درصد افزايش مى دهد. همچنين كارمنداني كه بصورت چرخشي حداقل 3 شب درماه شب كار هستند و اين روند را براي 15 سال يا بيشتر ادامه مي دهند به ميزان 35% در معرض شيوع سرطان روده بزرگ و انتهاي آن هستند. يك تحقيق در مورد تعداد مرگ و مير نشان داده است كه ضرر شب كارى مداوم از ضرر كشيدن 20 سيگار در روزبيشتر است.
شايان ذكر است بطور كلي در نابيناياني كه هيچگونه درك و دريافتي از روشنايي ندارند كه با ترشح ملاتونين تداخل پيدا كند شيوع و ابتلا به سرطان سينه كمتر است نسبت به آن دسته از نابينايان كه حتي به ميزان اندكي نسبت به نورحساسند. كساني كه صرفاً چشمانشان معيوب ولي كور نيست خيلي از اين قاعده مستثتي نبوده و به سرطان مبتلا مي شدند.
زنانى كه هنگام صبح ملاتونين بيشترى در بدن داشته باشند در معرض خطر كمترى براى ابتلا به سرطان سينه هستند. زنان نابينا نيزهورمون ملاتونين بيشتري در بدنشان مي باشد و 36% كمتر مبتلا به سرطان سينه مي شوند.
مي توان به اين تحقيقات اين مطلب را اضافه كـرد كه در كشورهاي صنعتي كه شب را با نور مصنوعي مانند روز مي سازند ، ميزان ابتلا به سرطان سينه بيشتر است از كشورهاي در حال توسعه و غير صنعتي است.
خطرات يا بيماريهاي مربوط به ملاتونين:
تحقيقات نشان داده است كه خوابيدن بطور مداوم در محلى با چراغ هاى روشن و كار كردن و بيداري هاي بلند مدت در شب مى تواند موجب افزايش خطر بيمارى قلبى، افسردگى و سرطان سينه در زنان بشود. اين سرطان كه شايعترين سرطان در زنان است در دهه پنجم تا ششم زندگى شيوع آن افزايش مي يابد. در سراسر دنيا روشهاى تشخيص زودرس سرطان سينه وجود دارد كه در اين روشهاى غربالگرى تقريباً از سنين 20 سالگى شروع مى شود. زنان بايد ياد بگيرند ماهانه بعد از تمام شدن قاعدگى، سينه هايشان را معاينه نمايند و علاوه بر اين سالى يكبار حتماً به يك پزشك متخصص براى معاينه مراجعه كنند و از سن 40 سالگي به بعد نيز انجام ماموگرافي توصيه مي شود.
در زنانى كه سابقه وجود سرطان سينه در بستگان درجه اول، سابقه تابيده شدن اشعه به سينه و سابقه وجود بيمارى در سينه را داشته اند لازم است غربالگريشان زودتر و با دقت بيشترى انجام شود.
اين سرطان متأسفانه تا مرحله اى كه بزرگ مى شود ممكن است غدد لنفاوى زير بغل را نيز درگير كند ولي علائمى ندارد. از علائمى كه باعث مى شود زنان زودتر متوجه عوارض نور مصنوعي بر ملاتونين بدنشان شود و به پزشك مراجعه كنند ترشحات غير طبيعى به صورت ترشحات خونى، لمس توده، تغيير شكل ( كه پرتقالى شكل مى شود) وقرمز شدن پستان مي باشد.از ديگر علائم وجود فرو رفتگى هاى پستان است. علائم مذكور از جمله علائم خطرناكى هستند كه زنان در صورت مشاهده بايد حتماً به پزشك مراجعه كنند و تحت درمان قرار بگيرند.
متخصصان بر اين باورند كه اين سرطان از زمان شكل گيرى تا مرحله تشخيص 10 تا 12 سال طول مى كشد و در اين زمان احتمال اين كه اين بيمارى غدد، ريه، استخوانها و ديگر اعضاى بدن را درگير كند وجود دارد.
جهت پيشگيري از ابتلا به سرطان سينه استفاده از غذاهاى كم چرب، زايمان در سنين پايين تر از 35 سالگى و شيردهى مادران در جلوگيرى از ابتلا به اين سرطان مؤثراست و مصرف الكل ميزان بروز آن را افزايش مى دهد.
كليد درمان اين سرطان برداشتن كامل غده است. اگر لازم باشد شيمى درمانى و راديوتراپى نيز انجام گردد.
مصرف زياد يا ناصحيح ملاتونين آهنگ و ريتم فيزيولوژيك بدن را بهم مي زند و باعث اضطراب و تحريك پذيري مي شود. ملاتونين همچنين در صورتي كه در طول روز استفاده شود باعث خواب آلودگي ميشود. اگر بعد از مصرف ملاتونين در شب، دچار خواب آلودگي در صبح شديد ميزان مصرف را كمتر كنيد. ملاتونين در پيشگيري و درمان بعضي از سرطان ها مخصوصاً آنهايي كه وابسته به هورمون هستند (براي مثال سرطان پستان، سرطان پروستات و سرطان سلول غيركوچك ريه) مؤثر و مفيد است. ملاتونين مي تواند تا 70% سرعت رشد سلولهاي سرطاني را كاهش دهد.
اين ماده همچنين تأثير مثبت داروهاي ضد سرطان (مانند اينترفرون و اينترلوكين -2) را افزايش و عوارض جانبي آنها را كمتر مي كند.
متاسفانه ملاتونين در مواد غذايي يافت نمي شود اما بصورت قرص كپسول و قرصهاي زيرزباني در دسترس است.
رابطه ملاتونين با نورهاي مصنوعي:
در ساعات اوليه صبح وقتي تاريكي هوا تقريباً به بالاترين حد خود مي رسد بيشترين ميزان ترشح ملاتونين را در بدن شاهد هستيم. اما با قرارگرفتن انسان در معرض نور ترشح آن متوقف مي شود. با مطالعاتي كه روي موشهاي آزمايشگاهي انجام گرفت، محققان بر اين باورند كه حداقل مقدار نوري كه لازم است تا ترشح ملاتونين در موشها متوقف شود 2/. لوكس است كه اين مقدار دو برابر نور ماه است.حتي در حيوانات شب زي (جغد و خفاش و …) نيز اين هورمون حياتي با تابش نور غير استاندارد متوقف مي شود. همچنين مشخص گرديد قرار گرفتن موشها در معرض نور در شب(
LAN) ترشح شبانه ملاتونين را كم كرده و رشد سلولهاي سرطاني كبد را افزايش مي دهد. حتي نور ضعيف ترشح ملاتونين را متوقف مي كند و باعث پيشرفت تومورهاي سرطاني مي شود. موشهايي كه در يك محيط نرمال از نظر شب و روز نگهداري مي شدند داراي ترشح طبيعي ملاتونين بودند.
همچنين مطالعات نشان مي دهد كه رنگ نور در داخل و خارج از منزل نيز در سلامتي ديگر جانداران و اكوسيستم تاثير بسزايي دارد.
چه مقدار؟ چه مدت؟ چه رنگي؟
ترشح ملاتونين به رنگ نور شدت آن و مدت تابش به چشم ها بستگي خواهد داشت. جالب توجه است كه اين اثر حتي با چشمهاي بسته نيز منتقل مي شود. محققان دريافته اند تنها 2 نفر از 8 نفري كه در معرض 2000 لوكس از نور سفيد براي 60 دقيقه با چشمهاي بسته بين ساعت 12 شب تا 2 بامداد قرار گرفته اند به مراتب ملاتونين كمتري در بدنشان ترشح شده است.
كساني كه در اتاق خوابشان تاريكي محض حكمفرما نيست و با نورهايي مثل نور تلوزيون، صفحه مانيتور، نور چراغ مطالعه و چراغ خواب يا نوري كه از خيابانها و فضاي بيرون از منزل از پنجره هاي بدون حفاظ (پرده) وارد اتاق خواب مي شوند بـه خواب مي روند با توقف ملاتونين در بدنشان مواجه مي شوند. يك اتاق معمولي در شرايط متعادل بين 150-180 لوكس روشنايي دارد. با اين حال همه مردم به صورت صحيح به خواب نمي روند
نتايج نشان مي دهد كه نور تكرنگ قرمز 100 لوكس كه مقداري منطقي براي يك اتاق نشيمن است, 403 ساعت طول مي كشد تا باعث توقف 50% از ملاتونين شود. شمع 66 دقيقه, لامپ نئون 60 وات 39 دقيقه, لامپ فلورسنت دولوكس 58 وات 15 دقيقه و نور سفيد خالص
LED 13 دقيقه.
از نظر محققان تكنولوژي, نور از سال 1960 تاكنون پيشرفتهاي زيادي كرده است. از لامپهاي نئون (نور زرد) تا لامپهاي
HID امروزي. نورهاي خيابان مثل نورهاي جيوه اي پر فشار كهربايي رنگ, نورهاي سفيدMH نورهاي MV ي آبي , سبز, نور سفيد فلورسنت ها با خروجي بالا, انسان ها را به نسبت گذشته در معرض هر چه بيشتر طول موج نور آبي قرار مي دهد. كه اين انتشار نور آبي بيشتر از هر چيز ترشح ملاتونين را متوقف مي كند.
بنابر تحقيقات انجام شده بر روي انسان ها به اين نتيجه رسيده اند كه نور بسيار ضعيف حتي به مقدار 1/0 نور آبي ترشح ملاتونين را بيش از هر رنگ نور ديگري متوقف مي كند.
تحقيقات بيشتري لازم است كه تا مقدار دقيق روشنايي و مدت روشنايي و رنگ نورهاي مورد استفاده كه باعث توقف ملاتونين مي شود را روشن سازد.
در روز معمولاً دفاتر تجاري به قدري تاريك هستند كه ترشح هورمون ملاتونين متوقف نمي شود بنابر اين شخص با فرآيندي به نام “تاريكي زيست شناسي” مواجه مي شد.
نمونه هاي خوني فاقد ملاتونين كه از افراد در معرض نور مستقيم لامپ مهتابي تهيه شده بود , موجب تحريك رشد تومورهاي پستان درموش ها مي شوند اين در حالي است كه نمونه هاي خوني حاوي مقادير غني ملاتونين كه از افراد در معرض تاريكي مطلق تهيه شده موجب كاهش رشد تومور مي شود.
راهكارهاي جلوگيري از بيماريهاي مربوطه:
نورهاي مصنوعي بايد به گونه اي طراحي شوند كه كمترين تلاقي را با ريتم 24 ساعته بدن انسان داشته باشد. با داشتن اصول و ذهنيتي مبتني بر احتياط، پيشنهادات عملي براي طراحي صحيح نورهاي داخل و خارج محيط وجود دارند كه مي توان از آنها براي سلامت انسان و پيرامونشان بهره برد.
1- بهترين ميزان نور براي روشن كردن يك محيط استفاده از نور طبيعي روز است و اگر در بعضي از دفاتر پنجره اي وجود ندارد, بايد از نوري غير درخشنده و روشن كه طول موج كامل نور سفيد را دارد استفاده شود كه براي ساعت 24 ساعته بدن, حالت نور روز طبيعي تداعي شود.
2- فضاي داخل محيط ها در شب بايد تاريك باشد. طول موج هاي آبي حذف شوند وطول موج ها بايد به سمت نورهاي زرد يا نارنجي برود. مطالعه در نور لامپ هاي نئون به جاي فلورسنت باعث مي شود كه چشم در معرض انتشار نور آبي نباشد.
3- تاريكي مطلق به هنگام خواب ارجح است. تلوزيون و چرغ خواب نبايد به هنگام خواب روشن گذاشته شود.
4- در خيابان ها بايد نوري محافظت شده و استاندارد نصب شده باشد تا ورود اين نور را به داخل خانه ها به حداقل برساند.
5- چون دامنه انتشار نور آبي سديمي هاي تحت فشار كمتر است اين لامپ بيشتر توصيه مي شود.
6- تركيب هالوژن با آهن و بخار جيوه اثر كمتري دارندو دامنه وسيعتري از نور آبي را منتشر مي كند. نور سديم كم فشار اين امتياز را دارد كه از همه موثرتر است. به عنوان مثال سديمي هاي كم فشار نسبت به ديگر منابع نور بيروني بيشترين لومن را در هر وات از خود خارج مي كند. سديمي هاي كم فشار تنها يك طول موج نور زرد به طول 589 نانومتر را منتشر مي كند. و بنابر اين كمتر باعث كاهش ترشـح ملاتونين مي شـود. هم چنيـن اين لامپها توسط ستاره شناسان نيز ترجيح داده مي شوند زيرا مي توانند به راحتي آن را فيلتر كنند.

ايراد اين لامپها اين است كه مورد توجه عموم مردم نيست.

دانلود فايل ورد...دانلود فايل pdf

تاریخ :
1396/08/03
تعداد بازدید:
686
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal