۱۳۹۹ سه شنبه ۸ مهر
رابطه تغذيه با سرطان

غذا، تغذيه، سرطان و رابطه آنها با يكديگر:

      غذا، تغذيه، سرطان و رابطه آنها با يكديگر

سال‌هاي طولاني بود كه رابطه غذا با سرطان مشخص شده بود، يعني در بررسي آمار و ارقام معلوم شده بود كساني كه نوع خاصي از مواد غذايي را مصرف مي‌كنند يا نمي‌كنند به كدام سرطان بيشتر مبتلا مي‌شوند. به عنوان مثال رابطه ميان سبزي و ميوه و سرطان دستگاه گوارش به ويژه روده بزرگ در بسياري از تحقيقات معلوم شده بود يا رابطه مواد مصنوعي درون مواد غذايي با سرطان‌هاي خون و مثانه و كليه حتي نحوه مصرف مواد غذايي نيز رابطه معناداري با بعضي از سرطان‌ها نشان داده بودند؛ مثلا مصرف غذاها و نوشيدني‌هاي داغ با تعداد بيشتري از سرطان‌ مري همراه بود.

به طور كلي مصرف مواد غذايي بيشتر از حد نياز و ذخيره شدن كالري‌هاي اضافي مصرف نشده منجر به افزايش وزن و چاقي مي‌شود، لذا به صورت اختصار چاقي را از عوامل مولد بسياري از سرطان‌ها مثل پستان و گوارش مي‌دانيم.

آنچه اخيرا كشف شده است و چند سالي بيشتر از عمر آن نمي‌گذرد چگونگي اثرگذاري مواد غذايي روي سلول‌هاي بدن و ايجاد سرطان است. اين موضوع كه توسط دانشمندان در يك مطالعه بزرگ و طولاني انجام شده، نشان داده كه مواد غذايي با تغييراتي كه در سطح سلول‌ها انجام مي‌دهند، وارد هسته سلول شده و با تخريب
DNA، مكانيسم‌ اثر ژن‌هاي موجود در هسته سلول را تغيير مي‌دهند و اين ژن‌ها با نسخه‌نويسي‌هاي غيراستاندارد و غيرطبيعي سبب بروز تغييرات سلولي و در نتيجه تكثير خارج از كنترل سلول و توليد سرطان مي‌شوند.

لذا ماندگاري تاثيرات مواد غذايي طولاني است، يعني توجه به مواد غذايي و خوراكي منوط به سن خاصي نمي‌شود. بلكه از دوره شيرخوارگي تا پايان عمر بايد از مواد غذايي مصرفي مراقبت كنيم. غذايي كه در كودكي و يا نوجواني مصرف مي‌شود، در ميانسالي و يا سالمندي موجب بروز بيماري مي‌شود.

تاكنون بيش از 270 نوع سرطان شناخته شده است كه در همه اين نوع سرطان‌ها، تغييرات پروتئيني در سطح سلول‌هاي آنها ديده شده است. بيش از 200 هزار نوع پروتئين در هر سلول وجود دارد، اين پروتئين‌ها محصول ژن‌هايي هستند كه تحت تاثير مواد غذايي و ساير عوامل خارجي ايجاد شده و عامل بروز سرطان‌ها بوده و مي‌توان با هدايت آنها در درمان بيماران سرطاني استفاده مطلوب كرد.

دانلود فايل ورد...دانلود فايل pdf

تاریخ :
1396/08/03
تعداد بازدید:
400
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal