۱۳۹۹ سه شنبه ۸ مهر
سرطان ريه

سرطان ريه:

سرطان ريه

سرطان ريه به عنوان يكي از كشنده ترين نوع سرطان ها در جهان سالانه شمار زيادي از زنان و مردان را به كام مرگ مي كشد. سرطان ريه بعد از سرطان پستان دومين عامل مرگ و مير زنان در جهان است .سرطان ريه

سرطان ريه چيست؟

سرطان ريه نوعي بيماري است كه مشخصه آن رشد كنترل نشده سلول در بافت هاي ريه است. گفتني است كه اگر اين بيماري درمان نشود، رشد سلولي مي تواند در يك فرايند به نام متاستاز به بيرون از ريه گسترش پيدا كند و به بافت هاي اطراف يا ساير اعضاي بدن برسد. انواع اصلي سرطان ريه سرطان هاي ريه سلول كوچك (SCLC)، كه سرطان سلولي جو شكل نيز ناميده مي شود، و سرطان ريه سلول غير كوچك (NSCLC) هستند. شايع ترين علائم عبارتند از سرفه (همراه با خلط خوني)، كاهش وزن و تنگي نفس.

 

عوامل ابتلا به سرطان ريه

دليل 90 درصد از سرطان هاي ريه قرار گرفتن در معرض دود دخانيات براي يك مدت طولاني است . درصد ابتلا به سرطان ريه در افرادي كه سيگار نمي كشند 15٪ است.آلاينده هاي موجود در هواي محيط زيست و محل كار:موادي چون آزبست (پنبه نسوز)، گاز رادون (گازي بي رنگ و بي بو كه از تجزيه طبيعي اورانيم در آب، خاك و مصالح ساختماني قديمي توليد مي شود)، اورانيوم و نيكل عامل مستعد كننده و پيشتاز در ابتلاء به سرطان ريه هستند.

استنشاق دود سيگار در محيط براي افراد غير سيگاري

عوامل ژنتيكي:وجود سابقه سرطان ريه بين اعضاي نزديك خانواده احتمال ابتلا به اين سرطان را افزايش مي دهد.

عوامل ايمنولوژيك (ايمني) : نارسايي مكانيسم ايمني طبيعي بدن عاملي مستعد كننده در ايجاد سرطان ريه شناخته شده است.

علائم و نشانه هاي سرطان ريه

متاسفانه، نشانه هاي سرطان ريه سال هاي متعددي طول مي كشد تا خود را بروز دهد اما در كل نشانه هاي و علائم سرطان ريه شامل:

سرفه افرادي كه سيگار نمي كشند بيش از دو هفته طول مي كشد.

تغيير رنگ خلط سينه

مشاهده خون در خلط سينه

دوره هاي مكرر حالت ذات الريه يا برونشيت

سرفه افرادي كه سيگار مي كشند زياد مي شود و از شدت بيشتري برخوردار است.

افزايش ميزان خلط سينه

خس خس كردن سينه

خستگي مفرط

از دست دادن اشتها

سر درد، درد استخوان و درد مفاصل

شكستگي هاي استخوان كه مربوط به جراحت هاي تصادفي نباشد

اثرات وابسته به اعصاب، عدم تعادل در راه رفتن و يا از دست دادن حافظه به سورت دوره اي

ورم گردن يا صورت

از دست دادن وزن بي دليل

ساير علائم و نشانه ها ممكن است در اثر كسترش اين سرطان به ساير بخش هاي بدن باشد كه شامل سر درد، ضعف، درد، شكستگي استخوان، خونريزي و يا لخته شدن خون باشد.

 

روش هاي تشخيص بيماري

سرطان ريه

با توجه به وضيعت عمومي سلامت فرد، بررسي هاي تشخيص سرطان ريه ممكن است شامل:

عكس برداري از ريه ها با تابش اشعه X

آزمايش خلط

سي تي اسكن: در اين روش دستگاه سي تي اسكن با گرفتن تعدادي عكس توسط اشعه ايكس، تصويري سه بعدي از بدن را نشان مي دهد و از اين طريق محل و اندازه دقيق ضايعه و پراكندگي تومور ريه به بخش هاي ديگر قفسه سينه يا اندام هاي دورتر مانند كبد مشخص مي شود.

پرتونگاري با استفاده از تشديد ميدان مغناطيسي:اين آزمايش مشابه سي تي اسكن است با اين تفاوت كه به جاي تابش اشعه X از مغناطيس جهت عكسبرداري از اعضاي بدن استفاده مي شود. در اين آزمايش بيمار به مدت 30 دقيقه به طور ساكن درون اتاقك اين دستگاه مي ماند و تصاوير مقطعي از بدن او تهيه مي شود.

نمونه برداري يا بيوپسي: بررسي ميكروسكوپي از نمونه بافت تومور. اين آزمايش بسيار مهم است زيرا مطمئن ترين روش براي تشخيص سرطان ريه و نوع آن به حساب مي آيد.

توموگرافي با نشر پوزيترون يا پت اسكن - در اين روش دستگاه اسكنر در اطراف بيمار مي چرخد و تصوير از طريق نشر پوزيترون بوسيله يك ماده راديواكتيو كه به بيمار تزريق شده و يا توسط او استنشاق

مي شود، شكل مي گيرد، با اين روش مشاهدهً بصري ريه درسه بعد امكان پذير مي شود.

سونوگرافي در اين شيوه از امواج صوتي جهت بررسي ساختار توده در ريه استفاده مي شود.

آزمايش تنفس: در اين شيوه بيمار قبل از جراحي تحت آزمايشات تنفسي متفاوت قرار مي گيرد.

آزمايش خون:تومورهاي سرطاني آنتي ژن و آنزيم هاي مشخصي را توليد مي كنند كه ممكن است از طريق آزمايش خون كشف شوند. اندازه گيري آنتي ژن كارسينو امبريونيك و آنزيم NSE از آزمايش هاي غربالگر اين بيماري است. افزايش ميزان سطح اين پروتئين ها مبين نشانه هاي سرطان و كاهش ميزان آنها در حين درمان نشانه مهار كردن رشد سرطاني سلول هاي بيمار است.

اسكن استخوان: تصويربرداري از استخوان به وسيله يك ماده راديواكتيو روشي بسيار ارزشمند است كه در تشخيص انتشار سرطان به استخوان، مؤثر بودن درمان سرطان و روند التيامي نواحي درگير در استخوان به كار مي رود.

راههاي درمان سرطان ريه

جراحي: معمولا اگر ضايعه بدخيم منحصر به ريه باشد ممكن است بخش كوچك يا تكه كاملي از ريه

سوزاندن ضايعه بدخيم با اشعه ليزر:در بعضي موارد ضايعه بدخيم سرطان ريه منجر به مسدود شدن حنجره مي شود. در چنين موردي پزشك با سوزاندن ضايعه بدخيم با اشعه ليزر راه عبور هوا را براي بيمار باز مي كند. اين روش به طور كامل نمي تواند منجر به ازبين بردن ضايعه بدخيم شود اما كمكي است جهت سهولت تنفس در بيمار.

شيمي درماني: جهت از بين بردن ياخته هاي سرطاني پراكنده مورد استفاده قرار مي گيرد. شيمي درماني جهت پيشگيري از عود بيماري و مواردي كه سرطان در بدن پخش شده تجويز مي شود. استفاده از داروهاي شيميايي منجر به انهدام سلولهاي سرطاني مي شود.

راديوتراپي يا اشعه درماني: جهت از بين بردن مستقيم ضايعه بدخيم ريه بكار گرفته مي شود. در اين روش از اشعه با انرژي زياد استفاده مي شود و اين اشعه با آسيب رساندن به سلولهاي زنده منجر به مرگ آنها مي شود. خستگي شديد، افسردگي، تهوع، استفراغ، بي اشتهايي و آسيب هاي عروقي و تنفسي از عوارض جانبي راديوتراپي است. همچنين راديوتراپي ممكن است باعث سركوب سيستم خونساز بدن و كاهش گلبولهاي سفيد و ضعف سيستم ايمني بدن و نهايتا بروز عفونت شود.

درمان فوتوديناميك: استفاده از رنگ و نور است. در اين شيوه رنگ به داخل يك وريد تزريق و سپس در تمام بدن منتشر مي شود. بعد از چند روز، اين رنگ فقط در سلولهاي بدخيم باقي مي ماند. سپس نور قرمز رنگ ليزري به سلول تابانده مي شود و رنگ درون سلول سرطاني اين نور را جذب مي كند. اين امر منجر به عكس العمل فوتوشيميايي كه مخرب سلول هاست مي شود.

درمان بيولوژيكي يا ايمونولوژيك كه مشتمل بر بازسازي، تحريك، هدايت و تقويت سيستم طبيعي دفاعي بدن بيمار است و با استفاده از آنتي بادي و هدايت سيستم دفاعي خود بيمار جهت مبارزه با سرطان صورت مي گيرد. استفاده از عواملي مانند اينترفرون:سلولهايي كه فعاليت ضدتوموري مستقيم دارند، و آنتي بادي هاي مونوكلونال كه اثرات تداخل بقاء سلول را دارند، رشد سرطان را كاهش مي دهد.

 

دانلود فايل ورد...دانلود فايل pdf

تاریخ :
1396/08/03
تعداد بازدید:
718
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal