۱۳۹۸ سه شنبه ۳۰ مهر
معرفي رشته علوم آزمايشگاهي

كارشناسي پيوسته علوم آزمايشگاهي

 نام دوره و تعريف رشته :

كارشناسي پيوسته علوم آزمايشگاهي laboratory sciences

علوم آزمايشگاهي شاخه اي از علوم پزشكي است كه در ارتباط با آناليز آزمايشگاهي خون مايعات و انساج بدن انسان به منظور تشخيص بيماري پيگيري درمان و حفظ سلامت افراد جامعه مي باشد.

تاريخچه رشته و پيشرفتهاي جديد:

اين رشته كه به نام مديكال تكنولوژي در دانشگاه هاي جهان آموزش داده مي شد در سال 1976 Credentialing Agency National آنرا به Medical Laboratory Sciences (MLS) تغيير داد به طوري كه در حال حاضر اين رشته به نامهاي Medical Laboratory Sciencesو يا ClinicalLaboratory Sciences وجود دارد . اكثرا معتقدند كه نام جديد وظايف حرفه اي شاغلين اين رشته كه به نام ClinicalLaboratory SciencesOfficer (MLSO)ناميده مي شوند را بهتر بيان مي كند .

در ايران دوره كارشناسي پيوسته علوم آزمايشگاهي از سال 1347 در دانشگاههاي تهران شيراز اصفهان تبريز اهواز و.... تاسيس گرديد كه بعد از انقلاب فرهنگي به صورت كارداني و كارشناسي ناپيوسته در آمد .

در اين رشته به موازات پيشرفت علوم پزشكي و گسترش دامنه روشهاي تشخيصي تجهيزات آزمايشگاهي نيز بسيار پيشرفت كرده بطوري كه امروزه شاغلين اين رشته از دستگاههاي الكترونيكي و اتوماتيك بسيار دقيق و حساس براي انجام آزمايشات مختلف بهره ميگيرند.

 ارزش ها و باورها (فلسفه برنامه ):

فلسفه اصلي تدوين اين برنامه درسي تربيت نيروي انساني كارشناس در رشته علوم آزمايشگاهي بر اساس وظايف حرفه اي تعريف شده و معين در جامعه است.بطوري كه اصول اساسي تعليم و تربيت كه شامل رشد شخصيتي و افزايش قدرت تفكر و شايستگي حرفه اي و ايجاد مهارتهاي يادگيري مداوم را در دانش آموختگان براي ارائه خدمات آزمايشگاهي مطلوب در برداشته باشد.

ماموريت برنامه آموزشي در تربيت نيروي انساني:

ماموريت اصلي رشته علوم آزمايشگاهي تربيت افرادي است كه بتوانند در آزمايشگاهاي باليني بيمارستانها و آزمايشگاههاي مراكز بهداشتي با دانش اختصاصي كه آموخته اند و با بكارگيري دستگاههاي الكترونيكي پيچيده و روشهاي متعدد آزمايشات مختلف را روي خون و يا ديگر مايعات و انساج بدن انجام دهند.

اطلاعات و نتايج به دست آمده از اين آزمايشات پزشك را در تشخيص بيماري روند درمان و حفظ سلامت جامعه ياري مي دهد . نظر به اينكه اين رشته دائما در حال تغيير و توسعه است فارغ التحصيلان اين رشته بايد به نحوي آموزش ببينند كه دانش و مهارت كافي براي تطبيق خود با تكنولوژي جديد را داشته باشند.

چشم انداز برنامه آموزشي در تربيت نيروي انساني:

آزمايشگاههاي باليني و بهداشتي در طي چند دهه گذشته از بخش كوچك كه با چند دستگاه ساده و روشهاي سنتي فيزيك شيميايي تبديل به مراكزي بزرگ با تجهيزات بسيار پيشرفته و شاخه هاي متعدد گرديده است.اين تغييرات شگرف و سريع كاركناني را طلب مي كند كه علاوه بر مجهز بودن به سلاح دانش روز قادر به استفاده از تجهيزات و دستگاههاي پيچيده الكترونيكي و كامپيوتري و انجام روشهاي جديد تشخيصي و مولكولي باشند. لذا چشم انداز بازار كار براي كارشناسان ورزيده و متبحر علوم آزمايشگاهي در حال و آينده در بستر رو به پيشرفت آزمايشگاههاي باليني و بهداشتي و كارخانجات و شركتهاي توليد و پخش مواد و وسايل آزمايشگاهي بسيار روشن و نمايان مي باشد.

  اهداف كلي:

هدف از برنامه آموزشي كارشناسي علوم آزمايشگاهي تربيت دانشجويان براي ارائه خدمات آزمايشگاهي است . در اين برنامه تعليمات عمومي و اختصاصي لازم به دانشجويان داده شده تا علاوه بر درك كافي از انسان فرهنگ حكم بر آن و محيط اطرافش از عهده انجام آزمايشات اوليه و معمول در آزمايشگاههاي بهداشتي و باليني بر آيند.

 

دانلود فايل ورد...دانلود فايل
pdf

تاریخ :
1396/01/06
تعداد بازدید:
2204
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal