۱۳۹۹ جمعه ۲۴ مرداد
سرطان پوست

سرطان پوست :

سرطان پوست

سرطان پوست شامل تغييرات غيرعادي در لايه بيروني پوست مي‌شود. سرطان پوست متداول ترين و شايع ترين نوع سرطان در تمام جهان بوده و 75 درصد كل سرطان در جهان را تشكيل مي‌دهد و هرچند اكثر مبتلايان به سرطان پوست شفا مي‌يابند، اما بدليل شيوع زياد آن يكي از نگراني‌هاي بزرگ افراد بحساب مي‌آيد. شما مي‌توانيد با كاهش قرارگيري در برابر اشعه فرابنفش و يا عدم قرارگيري دربرابر اين اشعه، از ابتلا به سرطان پوست پيشگيري كرده و يا خطر آن را كاهش دهيد.

انواع سرطان پوست و نشانه‌هاي آن

سرطان پوست مي‌تواند در همه نقاط بدن بوجود بيايد، اما معمولا در نقاطي‌ اين سرطان رخ مي‌دهد كه بيشتر از همه در معرض آفتاب هستند. سرطان پوست در همه افراد با هرنگ پوستي را مبتلا مي‌كند. در ادامه بشرح انواع سرطان پوست و نشانه‌هاي آن مي‌پردازيم:

كارسينوم سلول بازال (Basal cell carcinoma)

كارسينوم سلول بازال معمولا در نواحي در معرض آفتاب از جمله گردن يا صورت رخ مي‌دهد. اين نوع سرطان پوست ممكن است، بشكل:

       I.            يك برآمدگي چركي يا سفيد در صورت

     II.            يا يك زخم صاف، كه رنگ پوست و يا قهوه‌اي رخ دهد.

كارسينوم سلول سنگفرشي (Squamous cell carcinoma)

بيشتر اوقات، كارسينوم سلول سنگفرشي در نواحي در معرض آفتاب مانند صورت، گوش‌ها و دست‌هاي فرد رخ مي‌دهد. افراديكه پوستشان تيره بوده، بيشتر در معرض ابتلا به اين نوع سرطان در نواحي‌اي كه درمعرض آفتاب نيستند، از جمله پاها مي‌باشند. اين نوع سرطان پوست ممكن است در شكل:

       I.            يك برآمدگي قرمز و سفت

     II.            يك ضايعه مسطح، پوسته پوسته و دلمه بسته

 

ملانوم (Melanoma)

ملانوم نوعي است سرطان است كه مي‌تواند در هر نقطه بدن از پوست عادي گرفته تا يك خال سرطاني بوجود آيد. ملانوم معمولا در تنه، سر و يا گردن مردان ظاهر ميشود. در زنان اين نوع سرطان معمولا برروي پاها ظاهر مي‌گردد. در ملانوم، بيماري مي‌تواند در نقاطي كه در معرض آفتاب نيست، هم رخ دهد. در افراديكه رنگ پوست آنها تيره است، ملانوم معمولا در كف پا، كف دست و يا زير ناخن دست‌ يا پا ظاهر مي‌شود. ملانوم معمولا سرطاني شديد و خطرناك بوده ومي‌بايست درمان آن بموقع شروع شود. نشانه‌هاي ملانوم شامل:

       I.            لكه‌هاي قهوه‌اي بزرگ برروي پوست با خال‌هاي تيره تر در درونشان

     II.            خالي‌ كه در اندازه، رنگ، حساسيت آن تغيير ايجاد مي‌شود و يا خونريزي مي‌كند.

   III.            زخم يا ضايعه‌اي كه سرخ، سفيد، آبي و يا مشكي آبي باشد.

 IV.            زخم هاي تيره برروي كف دست، كف پا، ناخن‌هاي دست و پا و يا نقاط پوشيده در مخاط همچون بيني، دهان، مقعد و يا واژن ظاهر مي‌شوند.

زمانيكه دچار هر تغييري در پوست خود شديد كه شما را آزرده خاطر مي‌كند به پزشك مراجعه نماييد، البته همه اين تغييرات نشانه سرطان نيستند و پزشك سرطاني بودن و يا نبودن آنها را مشخص مي‌كند.

چه كساني در خطر ابتلا به سرطان پوست هستند؟

عواملي كه مي‌تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را افزايش دهد شامل:

  • پوست روشن. هر فردي بدون توجه به رنگ پوستش ممكن است دچار سرطان شود، با اينحال افراديكه رنگدانه كمتري در پوستشان دارند، در برابر اشعه فرابنفش آسيب پذيرترند.
  • سابقه آفتاب سوختگي. افراديكه سابقه آفتاب سوختگي و تاول هاي نتيجه آفتاب سوختگي در كودكي و نوجوانيشان دارند، خطر ابتلا به سرطان پوست در آنها بيشتر است. در ضمن آفتاب سوختگي در بزرگسالي هم مي‌تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را افزايش دهد.
  • قرار گرفتن بيش از حد در برابر نور آفتاب. همه افراديكه مدت زيادي زير نور خورشيد بدون محافظ هايي همچون لباس و كرم ضد آفتاب قرار مي‌گيرند در خطر ابتلا به سرطان پوست هستند. راههاي برنزه كردن، از جمله خوابيدن در تخت‌هاي برنزه كننده و يا قرار گرفتن در برابر لامپ هاي برنزه كننده، خطر ابتلا به سرطان پوست را افزايش مي‌دهد. برنزه شدن پوست، واكنش پوست به تشعشع بيش از حد اشعه ماوراء بنفش است.
  • آب و هواي آفتابي و يا آب و هواي مناطق مرتفع. افراديكه در مناطق آفتابي، گرم زندگي مي‌كنند، بيشتر از ساير افراد در معرض نور خورشيد هستند. زندگي در مناطق مرتفع كه نورخورشيد در آنجا در شديدتر و قوي تر است، نيز خطر ابتلا به سرطان پوست را مي‌افزايد.
  • خال‌ ها. افراديكه بدن آنها پر از خال بوده و يا خال هاي غيرعادي بنام خال‌هاي ديسپلاستيك (كه معمولا بزرگ تر از خال هاي عادي مي‌باشند) در بدنشان وجود دارد، بيشتر از ديگران در خطر ابتلا به سرطان پوست مي‌باشند. اگر شما سابقه خال‌هاي غيرعادي در بدنتان داريد، آنها را مرتب بمنظور نظارت بر تغييراتشان چك كنيد.
  • ضايعات پيش سرطاني پوست. ضايعات پيش سرطاني پوست بنام كراتوز آكتينيك خطر ابتلا به سرطان پوست را افزايش مي‌دهند. اين ضايعات پيش سرطاني معمولا بشكل تكه هاي فلس مانند كه رنگ‌هاي متفاوتي از قهوه‌اي تا صورتي داشته و معمولا برروي صورت، سر و دست‌هاي افراد پوست روشن كه آفتاب به آنها آسيب زده است، خود را نشان مي‌دهند.
  • سابقه خانوادگي ابتلا به سرطان پوست. اگر يكي از والدين و يا خواهر و برادر شما مبتلا به سرطان پوست هستند، خطر ابتلا به اين نوع سرطان در شما افزايش مي‌يابد.
  • سابقه قبلي ابتلا به سرطان پوست. درصورتيكه شما قبلا به سرطان پوست مبتلا شده‌ايد، خطر ابتلاي دوباره شما به سرطان پوست بالاست.
  • ضعف سيستم ايمني. افراديكه سيستم ايمني ضعيفي دارند، خطر ابتلا به سرطان پوست در آنها بيشتر مي‌باشد. اين افراد شامل بيماران مبتلا به اچي اي وي/ ايدز يا سرطان خون و يا افراديكه بعد از تعويض عضوي از بدنشان مهار كننده هاي سيستم ايمني دريافت مي‌كنند، مي‌باشد.
  • قرار گرفتن در معرض تشعشع. افراديكه از راديوتراپي براي درمان بيماريهايي از جمله، اگزما و آكنه استفاده مي‌كنند، ممكن است خطر ابتلاي آنها به سرطان پوست افزايش يابد.

 

دانلود فايل ورد...دانلود فايل pdf

تاریخ :
1396/08/03
تعداد بازدید:
225
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal