۱۳۹۹ جمعه ۲۴ مرداد
سرطان سينه

سرطان سينه:

سرطان سينه

هر پستان از سلولهاي شير ساز، مجاري شيري و سلول هاي نگهدارنده تشكيل شده است. در هر پستان 20- 15 قسمت به نام «لوب» وجود دارد كه آنها هم حاوي بخشهاي كوچكتري بنام «لوبول» هستند. لوبول ها و لوبها از طريق مجاري شيري به يكديگر متصل مي شوند . بنابراين برخي از سلول ها وظيفه شيرسازي و برخي ديگر وظيفه انتقال شير و برخي ديگر وظايف ديگري دارند. به اين ترتيب، بسته به اينكه سرطان از كداميك از اين سلول ها منشاء گرفته باشد، نوع سرطان‌ها با هم فرق مي كنند. شايع ترين نوع سرطان پستان، سرطان از منشاء مجاري شيري است و از آنجا كه اين نوع بافت بيشتر در يك چهارم بالايي و خارجي پستان وجود دارد، در حدود نيمي از سرطان‌هاي پستان در يك چهارم فوقاني و خارجي آن يافت مي شوند، اما در هر بخشي از بافتسرطان پستان، ناشي از رشد خارج از قاعده سلول‌هاي غيرطبيعي در پستان است. در تمام دنيا، اين بيماري شايعترين سرطان در بانوان و يكي از قابل درمان‌‌ترين آنها است.

مانند تمام انواع سرطان، سرطان پستان از يك سلول آغاز مي شود. سلول‌ها، كوچكترين اجزاي ساختماني موجود زنده هستند كه مي‌توانند در بدن به طور مستقل فعاليت كنند. سلول‌هاي سالم در محدوده قوانين مشخصي رشد مي كنند و رشد آنها نيز بعد از رسيدن به تكامل سلولي متوقف مي‌شود ولي سلول‌هاي سرطاني خيلي سريعتر رشد مي كنند و تا اندازه اي اين رشد را ادامه مي دهند كه باعث تخريب سلولهاي سالم شوند. برخلاف سلول‌هاي سالم، سلولهاي سرطاني نمي توانند رشد خود را قطع كنند. اين رشد و تكثير غيرعادي نتيجه تغييرات يا جهش‌هايي در ماده ژنتيكي داخل آنها است. اين وضعيت مي تواند از والدين به ارث برسد يا اينكه در اثر مواجهه زياد و طولاني مواد جهش زا ايجاد شود البته عوامل ديگري نيز در ايجاد اين بي نظمي در رشد سلولي تأثير دارند.

علائم سرطان پستان:

1- توده يا تومور پستان

توده، شايعترين علامت سرطان پستان مي باشد كه در اغلب موارد توسط خود بيمار بصورت اتفاقي كشف مي شود و در بقيه موارد توسط پزشك در معاينه باليني مشخص مي شود. اين توده ممكن است دردناك باشد ولي در اغلب موارد بدون درد است. و از آنجا كه هم در بيماري هاي خوش خيم و هم در سرطان پستان مي تواند ديده شود، بهتر است در صورت لمس هر توده در پستان، جهت بررسي آن به پزشك مراجعه نماييد. در بعضي موارد سرطان پستان بصورت توده هاي متعدد بروز مي كند.

توده‌هاي مشكوك به سرطان در لمس به صورت سفت يا سخت، گاه غيرمتحرك و با چسبندگي به اطراف لمس مي‌شوند. همان گونه كه قبلاً گفته شد، اغلب اين توده ها منفرد و بدون درد هستند. بايد توجه داشت كه قضاوت در مورد خوش خيم يا بدخيم بودن توده، بعهده پزشك معالج بوده و پس از بررسي هاي دقيق مقدور خواهد بود.

شايعترين علامت سرطان پستان، بروز يك توده منفرد و بدون درد در پستان است.

2- ترشح از نوك پستان

ترشح از نوك پستان معمولاً به دنبال بيماري هاي خوش خيم پستان ايجاد مي‌شود. با اينكه ترشحات نوك پستان معمولاً همراه با سرطان پستان نيستند، ولي به علت احتمال وجود سرطان در برخي از موارد، بررسي دقيق آنها ضروري است. وجود ترشح از هر دو پستان و از چند مجرا بطور معمول ناشي از يك اختلال هورموني، مصرف دارو، كيست پستاني و يا بيماري خوش خيم

 

فيبروكيستيك است. ترشحات پستان مي توانند به رنگ‌هاي مختلف مشاهده شوند (سفيد، قهوه‌اي، آبي، خاكستري، قرمز، سبز و يا بدون رنگ). ترشح ناشي از سرطان پستان معمولاً خون واضح و يا خونابه‌اي يا در برخي از موارد بي رنگ مي باشد.

ترشح خوني يا آبكي كه خودبخودي بوده و از يك پستان و از يك مجرا خارج شود، يا همراه با غده‌اي در پستان باشد، شك به سرطان را افزايش مي دهد.

 

ترشحاتي كه شك به وجود سرطان را بر مي انگيزند :

1-       ترشحات خوني يا آبكي

2-       ترشحاتي كه خودبخودي و بدون فشار خارج مي شوند.

3-       ترشحاتي كه از يك پستان و از يك مجراي نوك پستان خارج مي شوند.

4-       ترشحاتي كه همراه با توموري در پستان باشند.

 

3- تغييرات پوست پستان

اين تغييرات به صورت فرورفتگي و يا كشيدگي پوست پستان بروز مي كنند. فرورفتگي پوست پستان ممكن است بطور ثابت و مشخص وجود داشته باشد و يا در حالات خاصي از معاينه پستان ديده شود. كشيدگي پوست، اگر چه علامتي مهم است ولي يافته‌ قطعي دال بر سرطان نيست و گاهي به دنبال بيماري هاي خوش خيم پستان نيز ديده مي شود.

در بعضي موارد، چسبندگي تومور سرطاني به قسمت زير پوست، باعث تغيير شكل پستان مي شود. تغيير شكل هاله اطراف نوك پستان نيز مي تواند دليل بر وجود بافت سرطاني در زير آن قسمت باشد. تهاجم تومور سرطاني به پوست ممكن است باعث ايجاد زخم در پوست شود. همچنين ورم در پوست پستان و شبيه شدن آن به پوست پرتقال نشانه‌ي پيشرفت بيماري است.

 

4- تغييرات نوك پستان

در بعضي افراد فرورفتگي نوك پستان ممكن است بعد از شيردهي يا پس از دوران بلوغ ايجاد شود كه معمولاً به طور خود به خودي و يا با دستكاري خود فرد به حالت اول برمي گردد. در حاليكه در سرطان، اين فرورفتگي حالت ثابت دارد و با معاينه دقيق پستان ممكن است وجود غده اي در زير نوك و هاله پستان مشخص شود.

نوعي از سرطان پستان نيز به نام بيماري پاژه وجود دارد كه در آن تغييرات پوستي نوك پستان بصورت ضايعات اگزمايي (شبيه به حساسيت پوستي) ديده مي‌شود. علائم اين بيماري شامل خارش، سوزش، قرمزي، سفتي و پوسته پوسته شدن نوك پستان مي باشد كه بتدريج و در صورت عدم درمان، بيماري به هاله اطراف نوك پستان و پوست نيز گسترش مي‌يابد. گاهي اين بيماران با تشخيص اشتباه اگزما و بيماريهاي پوستي، مدتها تحت درمان با پمادهاي موضعي قرار مي گيرند و همين مسئله درمان را به تأخير مي اندازد.

 

بنابراين در هر بيماري كه علائم پوستي نوك پستان مشاهده مي شود، بايد به فكر سرطان بود تا پس از نمونه برداري و قطعي شدن تشخيص، اقدامات درماني مناسب توسط پزشك انجام شود.

قرمزي و خارش نوك پستان همراه با پوسته پوسته شدن و ترك خوردن آن، مي تواند علامت نوعي از سرطان پستان به نام پاژه باشد مگر اينكه خلاف آن ثابت شود.

 

5- بزرگي غدد لنفاوي زير بغل

همانگونه كه قبلاً گفته شد، سلول‌هاي سرطاني توانايي پخش شدن از طريق خون و لنف و تهاجم به ساير نقاط بدن را دارند. شايعترين محل تهاجم سرطان هاي پستان به غدد لنفاوي زيربغل مي باشد. گاهي بزرگي غدد لنفاوي، همراه با لمس غده‌اي واضح در پستان است ولي گاهي غده مشخصي لمس نمي شود. در اين موارد انجام ماموگرافي براي تشخيص سرطان پستان به عنوان منشاء بزرگي غدد لنفاوي زيربغلي، كمك كننده است. آنچه از اهميت ويژه اي برخوردار است اين موضوع است كه بزرگي غدد لنفاوي زيربغل مي تواند به دليل ضايعات خوش خيم و حتي التهاب ها و ضربه به ناحيه دست و يا پستان باشد. بنابراين اگرچه اين علامت بيمار را به سمت بررسي هاي بيشتر هدايت مي كند ولي بايد دانست كه اين حالت از ابتدا نگران كننده نيست.

 

6- تغييراندازه پستان

گاهي اوقات به علت بزرگي بيش از حد يك تومور و يا التهاب قابل توجه دور تومورهاي كوچكتر، پستان در يك طرف، بطور واضحي بزرگتر از طرف مقابل مي‌شود. البته اندازة دو پستان در افراد سالم نيز كاملاً مشابه نيست ولي بزرگي يك پستان نسبت به طرف ديگر كه اخيراً ايجاد شده است، بايد مورد توجه قرار گيرد و با انجام معاينه از عدم وجود توده و سلامت پستان مطمئن شد. گاهي هم تومورهاي خوش‌خيم و نيز ضربه به پستان، خونريزي و يا التهاب ناشي از تجمع شير در پستان (بويژه در خانم‌هاي باردار و شيرده) و كيست‌هاي بزرگ، باعث اين عدم تقارن مي‌شوند كه با معاينه و استفاده از روش هاي تشخيصي، مي توان نوع آنها را تعيين نمود.

 

7- تهاجم به اعضاي ديگر(متاستاز)

ندرتاً سرطان پستان بدون هيچ علامتي در خود پستان، علائمي در اعضاي ديگر نشان ميدهد كه ممكن است بصورت درد استخواني در يك محل خاص، تنگي نفس به دنبال درگيري ريه، زردي و ساير علائم ناشي از بزرگي كبد و... باشد. در اين موارد معاينه دقيق بيمار و بررسي هاي تشخيصي مي توانند وجود بيماري را در پستان مشخص نمايند.

 

سرطان سينه

 

 

انواع سرطان پستان:

-سرطان غير مهاجم

سرطان غير مهاجم يا «درجا» مي تواند از منشا مجاري شيري يا لوبول‌هاي ترشح كننده شير باشد. در حقيقت اين كلمه به مفهوم آن است كه سرطان به مجاري شيري يا لوبول‌ها محدود بوده و هنوز به بافت اطراف آنها گسترش نيافته است و از آنجا كه هنوز تهاجم به بافت اطراف وجود ندارد، در بسياري از مواقع همانند يك سرطان واقعي، خطرناك تلقي نمي شود.

-سرطان درجا از منشا لوبولي (LCIS)

نوعي از سرطان غيرمهاجم كه از لوبول‌ها منشأ مي گيرد سرطان غير مهاجم لوبولي ناميده مي شود. در اين بيماري، سرطاني شدن سلول ها از لوبول‌ها شروع مي‌شود، اما به خارج از ديواره آنها انتشار پيدا نمي كند. اين نوع سرطان نسبتاً كمياب است و بسياري از متخصصين بر اين عقيده‌اند كه اين بيماري به انواع مهاجم سرطان پستان تبديل نمي شود. اما زناني كه داراي اين شكل از بيماري هستند در مقايسه با ساير بانوان در معرض خطر بيشتري براي ابتلا به سرطان پستان دو طرفه هستند. در حقيقت اين بيماري طبق نظر بسياري از متخصصين، جزو بيماري هاي سرطاني محسوب نشده و تنها يك ضايعه پيش سرطاني مي باشد. بنابراين درمان اين بيماري مورد اختلاف نظر جدي است. در حالي كه برخي معتقدند برداشتن توده پستان و حتي پيگيري بيمار بدون اقدام شديد درماني، به تنهايي درماني قابل قبول بوده و كافيست، برخي ديگر درمان هاي شديدتري را توصيه مي كنند. اين توصيه‌ها از استفاده از داروها جهت پيشگيري تا برداشتن يك چهارم پستان، برداشتن يك پستان و حتي در برخي موارد كه بيمار عوامل خطر متعددي دارد، برداشتن پستان به صورت دوطرفه متفاوت است. به طور خلاصه آنچه اهميت زيادي دارد اين است كه بيماران مبتلا به اين بيماري، در صورت درمان مناسب، طول عمر طبيعي خواهند داشت.

 

 

-سرطان درجا از منشا مجاري (DCIS)

انواعي از سرطان غير مهاجم كه از مجاري منشاء مي گيرند، سرطان غير مهاجم مجاري ناميده مي شوند. اين بيماري نوع شايعي از تومورهاي مجاري شيري است كه به خارج از ديواره مجرا گسترش نمي يابد. به عقيده بسياري از متخصصين، اين بيماري باعث مرگ در اغلب افراد مبتلا نمي شود و بسياري از زنان «با» اين نوع از سرطان فوت مي كنند نه «به علت آن»!

بر خلاف نوع اولي، اين نوع از سرطان پستان در صورت عدم درمان در تعداد قابل توجهي از بيماران به سرطان مهاجم تبديل مي شود. نكته مهم اين است كه تشخيص بيماري در اين مرحله بسيار مشكل بوده و نياز به معاينات دقيق، انجام ماموگرافي يا ساير روش‌هاي تشخيصي دارد كه در بخش هاي بعدي مفصلاً توضيح داده خواهند شد. حدود سي سال پيش، سرطان غير مهاجم مجرايي 6% از مجموع موارد سرطان پستان را تشكيل مي داد ولي امروزه در بسياري از كشورهاي پيشرفته بيش از 25% از بيماران با اين نوع از بيماري تشخيص داده مي شوند. درمان اين نوع از بيماري معمولاً جراحي با يا بدون پرتو درماني است.

نكته مهم در اين دو نوع بيماري اين است كه با توجه به عدم گسترش سلول‌هاي سرطاني به ساير نقاط بدن، به جز در موارد خاص، در قريب به اتفاق اين بيماران شيمي درماني لزومي پيدا نمي كند.

 

-سرطان‌هاي مهاجم

سرطان مهاجم با منشاء مجاري شيري شايعترين نوع سرطان پستان است كه از سلول‌هاي مجاري شيري منشاء مي‌گيرد و به خارج از مجاري، يعني بافت نگهدارنده اطراف آنها انتشار مي يابد. با گذشت زمان، ممكن است سلول‌هاي سرطاني از طريق سيستم لنفاوي يا جريان خون به غدد لنفاوي يا ساير اعضاي بدن منتشر شوند. اين نوع از بيماري تقريباً 85% از كل موارد سرطان پستان را شامل مي شود.

سرطان‌هاي مهاجم با منشاء لوبول‌هاي پستاني از داخل لوب‌هاي پستان كه شير را در مواقع مورد نياز توليد مي كنند، شروع مي شوند و مانند نوع قبلي مي توانند توسط خون يا لنف به بخش هاي ديگر بدن انتشار يابند. حدود 12% از موارد سرطان پستان از لوبول‌ها يا لوب‌هاي پستان منشاء مي‌گيرند و جزو اين گروه مي‌باشند.

 

-سرطان التهابي پستان

اين بيماري نوع كميابي از سرطان پستان است كه باعث قرمزي، تورم و افزايش دماي پوست پستان مي شود. در سرطان التهابي سلول‌هاي سرطاني در عروق لنفاوي پوست پستان جاي دارند و به جاي اينكه به صورت يك غده رشد كنند، به صورت همه جانبه در پستان گسترش مي‌يابند. سلول‌هاي سرطاني، مجاري لنفاوي را مسدود مي‌كنند و باعث تورم پوست پستان مي‌شوند. در اين بيماري سلول‌هاي سرطاني، در داخل بافت پستان، بدون ايجاد تورم مشخص يا توده قابل لمس منتشر مي شوند. نكته مهم اين است كه بروز اين نوع از سرطان مي‌تواند باعث افزايش تراكم پستاني در مقايسه با ماموگرافي‌هاي قبلي بيمار شود و اين يافته بايد به عنوان يك يافته مشكوك در نظر گرفته شود. علائم اين نوع از بيماري شامل موارد زير است:

-        تورم، خارش، كبودي يا افزايش ضخامت پوست پستان كه معمولاً ناگهاني است و گاهي طي چند روز منجر به تنگ شدن لباس زير در سمت مبتلا مي شود.

-        تغيير رنگ صورتي، قرمز يا تيره قسمتي از پوست پستان كه گاهي به صورت پوست پرتقالي درمي‌آيد.

-        فرورفتگي نوك پستان، ترشح يا تغيير در رنگ و قوام آن

-        افزايش حرارت پوست پستان

توجه داشته باشيد كه علائم اين بيماري در بسياري از موارد، شبيه عفونت يا التهاب پستان مي باشد كه به علل مختلف از جمله شيردهي يا ضربه ايجاد مي شوند. بنابراين قبل از مراجعه به پزشك و تشخيص قطعي نگران نباشيد.

-بيماري پاژه

اين بيماري نوعي از سرطان پستان است كه با خارش و پوسته ريزي پيشرونده نوك پستان خود را نشان مي‌دهد. در بسياري از موارد اين بيماري با اگزما يا حساسيت‌هاي پوستي اشتباه مي شود. در اين وضعيت سلول‌هاي سرطاني در پوست نوك پستان جاي دارند، ولي مي‌توانند در داخل بافت پستاني نيز يافت شوند و به صورت يك توده خود را نشان دهند. اين بيماري معمولاً همراه با يك سرطان غير مهاجم مي باشد و از نظر طبقه بندي جزء سرطان هاي غير مهاجم قرار مي گيرد.

 

سرطان چگونه به خارج از پستان منتشر مي شود؟

سلول‌هاي سرطاني مي‌توانند از غده سرطاني خارج شوند و از طريق خون يا جريان لنف به اعضاي ديگر بدن از جمله كبد، ريه يا استخوان‌ها گسترش يابند. به همين دليل است كه هنگامي كه سرطان پستان در شما تشخيص داده مي شود، پيش از شروع درمان، پزشك شما معايناتي انجام مي‌دهد و آزمايشاتي نظير آزمايش خون، راديولوژي يا اسكن استخوان درخواست مي‌كند تا مشخص كند كه آيا سرطان به خارج از پستان منتشر شده است يا خير.

سرطان پستان با چه سرعتي رشد مي كند؟

توجه به اين نكته هنگام تصميم‌گيري‌هاي درماني مفيد است كه اغلب سرطان‌هاي پستان به آهستگي رشد مي كنند. به همين دليل اگر چه منتظر شدن براي آگاهي از نتايج آزمون‌هاي تشخيصي، جهت تصميم‌گيري، مشكل به نظر مي‌رسد، اما شما براي كسب اطلاعات لازم در مورد نوع بيماريتان و در نظر گرفتن اينكه چه درماني برايتان مناسب تر است، وقت كافي خواهيد داشت.

متوسط زمان دو برابر شدن سلول‌هاي سرطاني در پستان، 100 روز است. براي ايجاد توده سرطاني با اندازه يك سانتي متر وجود حدود يك ميليارد سلول ضروري است و اين بدين معني است كه به طور متوسط بيشتر سرطان‌ها حدود 10- 6 سال قبل از اينكه به صورت توده قابل لمس درآيند يا در ماموگرافي ديده شوند، وجود داشته‌اند.

در حاليكه اغلب انواع سرطان پستان رشد آرامي دارند، برخي ديگر سريعاً رشد مي كنند. اينكه يك تومور سرطاني با چه سرعتي رشد كند، بسته به نوع بيماري و شرايط بيمار، در هر فرد با ديگري متفاوت است و نمي توان پيش‌بيني دقيقي در مورد سرعت رشد سرطان در يك بيمار انجام داد. چرا تحمل معالجات براي بيماران مشكل است؟

سرطان مانند ويروس يا باكتري، از خارج وارد بدن ما نمي شود. اين بيماري مانند ضربه و جراحت نيز نيست. سرطان يك بيماري خودي است، يعني سلول‌هاي خود بدن تغيير كرده و به طرز خارج از كنترلي رشد مي كنند، به همين دليل است كه متوقف كردن رشد سلول‌هاي سرطاني در بسياري از موارد بدون صدمه به سلول‌هاي سالم امكان‌پذير نيست. از طرفي، پيشرفت‌هاي علمي هر روز ما را به يافتن راه‌هاي جديد كه بتوان به كمك آنها به طور تخصصي تر فقط سلول‌هاي سرطاني را از بين برد، نزديك و نزديك تر مي كنند.

-هدف اصلي ما بايستي پيدا كردن راهي براي از بين بردن سلول‌هاي سرطاني باشد. تحقيقات مؤثر، كليد درمان سرطان است. انسان مي تواند به ماه سفر كند، چرا قادر به از بين بردن سرطان نباشد؟اين انتخاب ها شامل جراحي، پرتودرماني، شيمي درماني، هورمون درماني و درمان بيولوژيك است. اين موارد در زير توضيح داده مي شوند. بسياري از زنان بيش از يك نوع درمان دريافت مي كنند.
انتخاب درمان اساساً بستگي به مرحلۀ بيماري دارد. روش هاي مختلف درماني براساس مرحلۀ بيماري در زير توضيح داده مي شوند.
پزشك نكات مربوط به درمان و نتايج احتمالي هر روش را برايتان توضيح مي دهد. مثلاً شايد بخواهيد بدانيد كه يك درمان بخصوص چطور فعاليت هاي طبيعي شما را تحت تأثير قرار مي دهد. شما و پزشكتان مي توانيد با همكاري هم آن طرح درماني را انتخاب كنيد كه با نيازهاي پزشكي شما و معيارهاي شخصي شما هماهنگ است.


درمان سرطان يا موضعي و يا فراگير (سيستميك) است :
درمان موضعي

جراحي و پرتودرماني درمان هاي موضعي هستند. اين نوع درمان سرطان را در پستان تخريب و يا نابود مي كند . زماني كه سرطان پستان به قسمت هاي ديگر بدن گسترش مي يابد، از درمان موضعي جهت مهار بيماري در اين مناطق خاص استفاده مي كنند.
درمان سيستميك (عمومي)

شيمي درماني، هورمون درماني و درمان بيولوژيك، درمان هاي سيستميك هستند. در اين نوع درمان، موادي وارد جريان خون مي شوند و سرطان را در سرتاسر بدن مهار و يا تخريب مي كنند. برخي از زناني كه سرطان پستان دارند، درمان سيستميك مي شوند تا قبل از جراحي يا پرتودرماني، تومور كوچك شود. برخي ديگر پس از جراحي يا پرتودرماني، درمان سيستميك مي شوند تا از بازگشت دوباره سرطان جلوگيري شود. از درمان سيستميك براي سرطان هايي كه در بدن گسترش يافته اند استفاده مي كنند.
از آنجا كه سرطان اغلب بافت ها و سلول هاي سالم را نابود مي كند، بروز عوارض جانبي شايع است.
عوارض جانبي اساساً به نوع درمان و مدت آن بستگي دارد و براي همة زنان يكسان نيست و در طول مدت درمان، معمولاً دستخوش تغيير مي شوند.
قبل از شروع درمان، تيم درماني عوارض جانبي احتمالي را براي شما توضيح خواهند داد و راه هايي براي كنار آمدن با آنها به شما ارائه مي دهند.

جراحي
جراحي رايج ترين شيوۀ درمان سرطان پستان است. انواع مختلف جراحي وجود دارد. پزشك هركدام از انواع جراحي را برايتان توضيح مي دهد و در مورد فوايد و خطرات احتمالي هر كدام شرح مي دهد و آنها را با هم مقايسه مي كند و همچنين توضيح مي دهد كه هر كدام از آنها چطور ظاهر شما را تغيير خواهد داد.

جراحي حفظ پستان (
Breast-sparing Surgery)

در اين جراحي سرطان را برمي دارند، ولي پستان باقي مي ماند. به اين جراحي همچنين، جراحي نگهدارندۀ پستان، توده برداري، برداشتن قطعه اي پستان، برداشتن ناكامل پستان هم مي گويند. گاهي نمونه برداري كامل كار توده برداري را مي كند چون جراح كل توده را برمي دارد.
در اين نوع جراحي، جراح برش جداگانه اي انجام مي دهد و اغلب غدد لنفاوي زير بغل را هم برمي دارند. به اين كار، تشريح غدد لنفاوي زير بغل مي گويند. اين شيوه نشان مي دهد كه سلول هاي سرطاني وارد غدد لنفاوي شده اند يا نه.
پس از اين نوع جراحي (حفظ پستان) پستان بيماران را اكثراً پرتودرماني پستان مي كنند. اين درمان سلول هاي سرطاني را كه احياناً در پستان باقي ماند ه اند، نابود مي كند.

برداشتن پستان (
Mastectomy)
در اين جراحي پستان را برمي دارند (و يا حتي الامكان بافت را هم برمي دارند). در بيش تر موارد، جراح، غدد لنفاوي زير بغل را نيز برمي دارد. برخي از بيماران بعد از جراحي پرتودرماني مي شوند.
مطالعات نشان مي دهد كه ميزان موفقيت جراحي نگهدارندۀ پستان (همراه با پرتودرماني)، و پستان برداري در مراحل اول و دوم سرطان پستان يكسان است.
نمونه برداري غدة لنفاوي نگهبان:شيوه اي تازه براي بررسي سلول هاي سرطاني در غدد لنفاوي است. جراح تعداد كمي از غدد لنفاوي را برمي دارد، به نحوي كه موجب عوارض جانبي كم تري شود. اگر پزشك در غدد زير بغل سلول هاي سرطاني بيابد، معمولاً غدد لنفاوي زير بغل تشريح مي شود.مطالعات درباره نمونه برداري غدد لنفاوي محافظ در دست انجام است. اين مطالعات آثار دائمي برداشتن تعداد اندكي از غدد لنفاوي را بررسي مي كند.
در جراحي نگهدارندۀ پستان، جراح تومور و مقداري از بافت اطراف آن را برمي دارد. جراح احياناً غدد لنفاوي زير بغل را هم برمي دارد. جراح گاهي مقداري از پوشش عضلات قفسۀ سينۀ زير تومور را هم برمي دارد.
در پستان برداري كامل (ساده) جراح تمام پستان را بر مي دارد. تعدادي از غدد لنفاوي زير بغل را هم برمي دارند.
در برداشتن تعديل شده كامل پستان (
modified radical mastectomy) جراح همة پستان و اكثر و يا همۀ غدد لنفاوي زير بغل را برمي دارد. اغلب، لايۀ پوشانندۀ عضلات قفسة سينه را هم برمي دارند. شايد هم قسمت كوچكي از عضلات قفسۀ سينه را هم جهت دسترسي آسان تر براي برداشتن غدد لنفاوي بردارند.
شايد شما بازسازي پستان را انتخاب كنيد. اين عمل در واقع جراحي ترميمي جهت بازسازي مجدد شكل پستان است. اين جراحي گاهي همزمان با پستان برداري و يا ديرتر انجام مي شود. اگر تمايل به بازسازي داريد، بهتر است قبل از عمل پستان برداري ، با يك جراح پلاستيك (ترميمي) مشورت كنيد. اطلاعات بيش تر در قسمت بازسازي پستان موجود است.
زمان بهبودي بعد از جراحي در هر بيمار متفاوت است. جراحي موجب درد و سختي مي شود. درمان دارويي به مهار درد كمك مي كند. قبل از جراحي بايد دربارۀ برنامۀ كاهش درد با پزشك يا پرستارتان مشورت كنيد. اگر بعد از جراحي به مسكن قوي تري احتياج داشته باشيد، پزشك برنامه را با نياز شما تنظيم مي كند. در هر نوع ديگري از جراحي نيز احتمال عفونت، خونريزي يا مشكلات ديگر وجود دارد. در اين صورت، بايد فوراً آن را با درمانگرتان در ميان بگذاريد. در صورتي كه يك و يا هر دو پستان شما را برداشته باشند، بعيد نيست احساس عدم تعادل كنيد. اين مسئله در صورتي كه پستان هاي شما بزرگ بوده باشند، بيش تر حس خواهد شد. اين عدم تعادل موجب درد و ناراحتي در گردن و كمر مي شود. همچنين، پوست ناحيه اي كه پستان برداشته شده، بعيد نيست سفت و سخت شود؛ يا شانه ها و بازوهاي شما هم دچار گرفتگي و ضعف شود. اين مشكلات معمولاً به مرور زمان از بين مي روند. پزشك، پرستار و فيزيوتراپيست معمولاً جهت بازگشت تحرك و قوت در شانه ها و بازوها، ورزش هايي را به شما پيشنهاد مي كنند. ورزش همچنين موجب كاهش درد و گرفتگي مي شود. ممكن است چند روز بعد از جراحي قادر باشيد تمرين ها و ورزش هاي سبكي را شروع كنيد.
اگر در طول جراحي رشته هاي عصبي قطع يا دچار آسيب شده باشند، احتمال دارد كه احساس كرختي و سوزش در قفسۀ سينه، زيربغل، شانه و روي بازو داشته باشيد. اين احساس معمولاً طي چند هفته و يا چند ماه پس از جراحي از بين مي رود اما در برخي از زنان احساس كرختي بر جا مي ماند.
برداشتن غدد لنفاوي زير بغل گردش جريان لنف را كند مي كند. اين مايع در بازو و دست شما تجمع مي كند و موجب تورم مي شود. اين تورم، «لنف ادم» است. لنف ادم بلافاصله پس از جراحي يا ماه ها و سال ها بعد از آن رخ مي دهد.
بايد تا آخر عمر از دست و بازوي سمت درمان شده محافظت كنيد :
از پوشيدن لباس هاي تنگ يا جواهرات بر بازوي درگير، اجتناب كنيد.
كيف يا چمدانتان را با دست ديگر حمل كنيد.
هنگام اپيلاسيون زير بغل، براي جلوگيري از بريدن از وسايل الكتريكي استفاده كنيد.
از بازوي ديگر جهت تزريقات، آزمايش خون و گرفتن فشار خون استفاده كنيد.
هنگام باغباني و استفاده از شوينده هاي قوي، براي محافظت از دستتان از دستكش استفاده كنيد.
هنگام مانيكور كردن مراقب باشيد كه دستتان را نبريد.
از سوختگي و در معرض آفتاب بودن و برنزه كردن دست و يا بازوي درگيرتان، اجتناب كنيد.
بايد از پزشكتان دربارة چگونگي برخورد با بريدگي ها، سوختگي ها، گزش حشرات يا جراحت هاي ديگر در بازو و دستتان، بپرسيد. اگر دست يا بازويتان هم جراحت برداشت و يا متورم، قرمز و داغ شد، بايد با پزشكتان تماس بگيريد.
اگر لنف ادم اتفاق افتاد، معمولاً پزشك به شما توصيه مي كند كه حتي الامكان بازويتان را به سمت بالاي قلبتان بلند كنيد. تمرينات و ورزش هاي دست و بازو را به شما آموزش مي دهد. بعضي از زناني كه دچار لنف ادم هستند، از يك آستين پلاستيكي براي بهبود جريان لنف استفاده مي كنند. درمان دارويي، درناژ دستي لنف (ماساژ)، يا استفاده از وسايلي كه به آرامي بازو را كمپرس كند هم معمولاً مفيد است.
همچنين ممكن است شما را به فيزيوتراپيست يا متخصص ديگري معرفي كنند.

پرتودرماني
در پرتودرماني (كه به آن راديوتراپي هم مي گويند) از امواج با سطح بالاي انرژي براي نابودي سلول هاي سرطاني استفاده مي كنند. اكثر زنان پس از جراحي نگهدارندۀ پستان پرتودرماني مي شوند. بعضي از زنان پس از پستان برداري هم پرتودرماني مي شوند. درمان به اندازۀ تومور و عوامل ديگر بستگي دارد. پرتودرماني سلول هاي سرطاني پستان را كه شايد در ناحيه باقي مانده باشند، تخريب مي كند. برخي از بيماران براي تخريب سلول هاي سرطاني و تحليل تومور، پيش از جراحي پرتودرماني مي شوند. زماني كه تومور بزرگ و يا برداشتن آن سخت باشد، پزشك از اين شيوه استفاده مي كند. برخي زنان نيز پيش از جراحي هورمون درماني و يا شيمي درماني مي شوند.

پزشكان جهت درمان سرطان پستان از دو نوع پرتودرماني استفاده مي كنند. برخي زنان از هر دو نوع استفاده مي كنند.

پرتودرماني خارجي (
External radiation)

امواج راديويي از ماشين بزرگي خارج از بدن توليد مي شود. اكثر زنان براي درمان به كلينيك يا بيمارستان مي روند. درمان معمولاً 5 روز در هفته و طي چند هفته انجام مي شوند.
پرتودرماني به روش كاشتي (
implant radiation)

محفظه هاي پلاستيكي نازكي را كه حاوي مواد راديواكتيو هستند، مستقيماً داخل پستان كار مي گذارند. كاشت ها (ايمپلنت ها) چندين روز در محل باقي مي مانند. تا زماني كه بيمار كاشت ها را در بدن دارد، در بيمارستان بستري مي ماند. پيش از مرخصي از بيمارستان، كاشت ها (ايمپلنت ها) را خارج مي كنند.
عوارض جانبي اساساً بستگي به نوع و ميزان پرتودرماني و همچنين قسمتي از بدن دارد كه درمان مي شود. به طور معمول، پوست ناحيه اي كه درمان مي شود، قرمز، خشك، حساس و مي خارد. پستان شما شايد سنگين و سفت شود. به مرور اين مشكلات برطرف مي شوند. نزديك مراحل پايان درمان، پوست شما مرطوب خواهد شد. در معرض هوا گذاشتن اين ناحيه تا حد امكان، به درمان پوست كمك خواهد كرد. سوتين و برخي انواع ديگري از لباس گاه موجب اصطكاك با پوست و ايجاد درد مي شود. در خلال اين مدت، از لباس هاي پنبه اي نرم و آزاد استفاده كنيد. كرم هاي ملايم مراقبت از پوست نيز مهم است. پيش از استفاده از هرگونه عطر، و يا كرم بر ناحيۀ درمان شده بهتر است با پزشك مشورت كنيد. آثار پرتودرماني بر پوست از بين خواهد رفت. پس از خاتمۀ درمان، ناحيۀ تحت درمان به تدريج خوب مي شود ولي به هرحال شايد تغييري دائمي در رنگ پوست ايجاد شود.
بعيد نيست در خلال پرتودرماني، به ويژه در هفته هاي انتهايي درمان، خسته شويد. استراحت مهم است اما پزشكان معمولاً به بيماران نصيحت مي كنند كه تا حد امكان فعال باقي بمانند.
اگرچه عوارض جانبي پرتودرماني نگران كننده اند، پزشك معمولاً آنها را از بين مي برد.
سرطان پستان

شيمي درماني
در شيمي درماني از داروهاي ضد سرطان براي نابودي سلول هاي سرطاني استفاده مي كنند و براي سرطان پستان معمولاً از تركيبي از دارو ها استفاده مي كنند. اين داروها به صورت قرص يا از طريق تزريق درون وريدي (
IV) داده مي شوند. در هر دو روش، دارو وارد گردش خون مي شود و سراسر بدن را طي مي كند.
بعضي از زناني كه سرطان پستان دارند، در بخشي از بيمارستان، مطب دكتر يا خانه شيمي درماني مي شوند؛ بعضي ديگر هم بايد در طول درمان در بيمارستان بستري بمانند.
عوارض جانبي اساساً به داروهاي خاص و ميزان تجويز آن بستگي دارد. داروها بر سلول هاي سرطاني و سلول هاي ديگري كه به سرعت تقسيم مي شوند، اثر مي گذارند.

گلبول هاي خوني : اين گلبول ها با عفونت مي جنگند، موجب مي شوند كه خون لخته شود و اكسيژن را به تمام قسمت هاي بدن مي رسانند. هنگامي كه داروها بر گلبول هاي خوني اثر مي كنند، احتمال عفونت، كوفتگي يا خونريزي، ضعف و خستگي بيش تر مي شود. برخي زنان سال ها پس از شيمي درماني دچار سرطان خون(لوسمي) مي شوند.
سلول هاي ريشۀ مو : شيمي درماني معمولاً موجب ريزش مو مي شود. موي شما مجدداً در خواهد آمد ولي ممكن است رنگ و بافت آن كمي فرق كند.
سلول هاي پوشانندۀ دستگاه گوارش : شيمي درماني معمولاً موجب
كاهش اشتها، تهوع و استفراغ، اسهال يا زخم هاي دهان و لب مي شود.
پزشك راه هايي را جهت مهار بسياري از اين عوارض جانبي به شما پيشنهاد مي كند.
برخي داروهايي كه براي سرطان پستان مصرف مي شوند، موجب كرختي يا سوزش در دست و پا مي شوند. اين مشكلات معمولاً پس از اتمام درمان برطرف مي شوند اما مشكلات ديگر شايد برطرف نشوند. در بعضي از زنان داروهايي كه براي سرطان پستان مصرف مي شوند، موجب ضعيف شدن قلب مي شوند.
همچنين برخي داروهاي ضد سرطان مي توانند موجب تخريب تخمدان شوند و تخمدان احتمالاً توليد هورمون را متوقف مي كند. شايد شاهد نشانه هاي يائسگي باشيد، كه شامل خشكي واژن و گر گرفتگي است. دورۀ قاعدگي شما هم ممكن است ديگر منظم نباشد و يا متوقف شود. برخي زنان هم نازا مي شوند (باردار نمي شوند) و بعيد نيست اين ناباروري براي خانم هاي بالاي 35 سال دائمي شود.
از سوي ديگر، احتمال دارد طي شيمي درماني بارور باقي بمانيد و توانايي باردار شدن خود را از دست ندهيد. آثار شيمي درماني بر كودك به دنيا نيامده هنوز ناشناخته است. در مورد مهار بارداري بايد پيش از شروع درمان با پزشك صحبت كنيد.

هورمون درماني
برخي تومورهاي پستان براي رشد نياز به هورمون دارند. هورمون درماني نمي گذارد سلول هاي سرطاني هورمون هاي طبيعي مورد نياز خود را دريافت كنند. اين هورمون ها استروژن و پروژسترون هستند. اگر تومور پستان گيرندۀ هورموني داشته باشد، در آزمايشگاه مشخص مي شود و در اين صورت، بايد هورمون درماني شويد.
در اين موارد، از دارو يا جراحي استفاده مي شود :

داروها: گاهي پزشك دارويي را تجويز مي كند تا از فعاليت هورمون هاي طبيعي جلوگيري كند. يكي از اين داروها تاموكسيفن است كه بازدارندۀ استروژن است. نوع ديگري از داروها هم در بدن هورمون زنانۀ استراديول توليد مي كند. استروديول، نوعي استروژن و مهار كنندۀ آروماتاز است. اگر هنوز يائسه نشده باشيد، پزشك دارويي هم تجويز مي كند تا تخمدان استروژن ترشح نكند.
درمان بيولوژيك :
درمان بيولوژيك به دستگاه ايمني بدن براي مقابله با سرطان كمك مي كند؛ دستگاه ايمني، دفاع طبيعي بدن در برابر بيماري است.
برخي از زناني كه سرطان پستان گسترش يافته (متاستاتيك) دارند، با هرسپتين (®
Herception) درمان بيولوژيكي تراتستوزوماب (trastuzumab) مي شوند كه نوعي پادتن (آنتي بادي) تك دودماني است. اين پادتن را در آزمايشگاه مي سازند و به سلول هاي سرطاني متصل مي شود.
هرسپين به بيماراني داده مي شود كه تست هاي آزمايشگاهي آنها تومور پستاني را با مقادير زيادي از نوعي پروتئين خاص به نام
HER2 نشان مي دهد. با جلوگيري از توليد HER2 ، رشد سلول هاي سرطاني كند و يا متوقف مي شود.
هرسپين به صورت وريدي تزريق مي شود و ممكن است به تنهايي و يا همراه با شيمي درماني مورد استفاده قرار گيرد.
شايع ترين عوارض جانبي هرسپين در فردي كه براي بار اول آن را دريافت مي كند تب و لرز است. برخي زنان درد، ضعف، تهوع، استفراغ،
اسهال، سردرد، سختي در تنفس، يا بثورات هم خواهند داشت. اين عوارض جانبي معمولاً پس از اولين درمان ملايم تر مي شوند.
هرسپتين ممكن است موجب آسيب قلبي هم بشود. اين امر گاه به ضعف قلبي منتهي مي شود. هرسپتين ممكن است بر ريه ها نيز تأثير بگذارد و گاهي به دشواري تنفس منجر شود به نحوي كه بلافاصله به پزشك نياز باشد. پزشك قبل از شروع استفاده شما از هرسپتين، قلب و ريه هاي شما را معاينه خواهد كرد و در طول درمان مراقب علائم مشكلات ريوي خواهد بود.

اگر يكي از اعضاي خانواده تان دچار اين بيماري شده باشد (يا حتي سرطان هاي تخمدان، پروستات و لوزالمعده)، پزشكتان را در جريان بگذاريد تا آزمايشات زودتر برايتان انجام شود و از پزشكتان بخواهيد درصوت لزوم تست ژنتيك يا داروهاي پيشگيري برايتان استفاده شود.
نتيجه غافلگيركننده 2:40 درصد از زنان مي گويند سرطان سينه سرطاني است كه بيشتر از ساير سرطان ها نگرانشان مي كند.
سرطان سينه، اگر زود تشخيص داده شود، كاملاً قابل درمان است.

دانلود فايل ورد...دانلود فايل pdf

تاریخ :
1396/08/03
تعداد بازدید:
1323
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal