۱۳۹۹ سه شنبه ۳۰ دي
معرفي رشته فوريت هاي پزشكي

معرفي رشته فوريتهاي پزشكي

فوريت‌هاي پزشكي خدمات امداد و كمك‌هاي اوليه را به بيماران و مصدومان حوادث مختلف تا رساندن آنها به مراكز درماني ارائه مي‌دهد. خدماتي كه ممكن است داوطلبان را در موقعيت‌هاي حساس و پراسترس در تمام مدت شبانه‌روز قرار دهد. بنابراين داوطلب بايد از نظر جسمي و روحي و رواني آمادگي لازم را براي خدمت در محيط‌هاي سخت نظير دريا، كوهستان، شرايط‌ زلزله و ديگر بلاياي طبيعي داشته باشد. رانندگي آمبولانس، حمل بيمار يا مصدوم، كمك‌هاي اوليه،‌ اطلاع‌رساني و انجام ساير خدمات طبق دستور مافوق، بخشي از خدمات اين افراد را تشكيل مي‌دهد.

رشته فوريت‌هاي پزشكي به صورت نيمه‌متمركز دانشجو مي‌پذيرد و داوطلبان پس از قبولي در آزمون علمي بايد در آزمون حضوري اين رشته نيز شركت كنند و در صورت داشتن توانايي‌هاي روحي لازم از قبيل انضباط‌پذيري، گذشت و ايثار، اعتماد به نفس و آمادگي فعاليت در شرايط سخت و همچنين آمادگي جسمي كامل مانند عدم ابتلا به بيماري‌هاي مزمن و صعب‌العلاج مثل ديابت، فشار خون، آسم، نارسايي كليه، بيماري‌هاي پيشرفته قلبي ، صرع و بيماري‌هاي رواني، در اين رشته پذيرفته مي‌شوند.گفتني است كه در رشته فوريت‌هاي پزشكي داشتن قدرت بينايي خوب، مهارت‌هاي بدني، رواني، كلام و حداقل قد 170 سانتي‌متر براي امدادرساني سريع و صحيح ضروري است. در ضمن اين رشته تنها از بين داوطلبان مرد دانشجو مي‌پذيرد.

پذيرش دانشجو از طريق آزمون سراسري دانشگاه ها به صورت نيمه متمركز ( مصاحبه ، معاينات بدني و ...) با تأكيد بر اختصاص سهميه به مناطق محروم طبق نياز اعلام شده از مركز مديريت و حوادث فوريتهاي پزشكي كشور است .

زمينه هاي شغلي رشته فوريتهاي پزشكي

دانش آموختگان اين مقطع به عنوان عضوي از تيم سلامت ارئه خدمات و امداد رساني به بيماران و مصدومين را در مرحله پيش بيمارستاني به عهده داشته و گستره اين خدمات آحاد جامعه را در بر ميگيرد ..

تكنسين فوريت هاي پزشكي مي تواند در مركز مديريت حوادث و فوريت‌هاي پزشكي(  اورژانس در سراسر كشور، آمبولانس‌هاي خصوصي يا در سازمان‌هاي مشابه (مشغول به كار شودو با كسب تجربه بيشتر به رده هاي مديريتي و نظارتي دست پيدا خواهد كرد.  

از آنجا كه بخش اورژانس يكي از اصلي ترين واحدهاي امدادرساني در كشور به حساب آمده و وجودش هميشه براي جامعه لازم است، بازاركار مناسبي نيز در شغل تكنسين فوريت هاي پزشكي وجود دارد.      

 فوريت هاي پزشكي

 

 

دانلود فايل ورد...دانلود فايل pdf

 

تاریخ :
1396/05/14
تعداد بازدید:
2041
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal