۱۳۹۸ سه شنبه ۱ مرداد
تاريخچه اورژانس در ايران

در حادثه دردناك فرو ريختن سقف سالن انتظار فرودگاه مهرآباد ( بدليل ارتعاشات ناشي از سر و صداي موتور جت‌هاي غول پيكر ) در ساعت 14 و 50 دقيقه بعدازظهر روز چهاردهم آذرماه سال 1352 بود كه طي آن 16 نفر كشته و 11 تن مجروح شدند. اين حادثه به دليل انعكاس وسيع در رسانه‌هاي داخلي و خارجي آن سال، در رديف يكي از تلخ‌ترين وقايع كشورمان به ثبت رسيد.

و اين در حالي بود كه هيچ سيستم از قبل طراحي شده اي براي كمك و انتقال به مجروحين در اينگونه حوادث ناگهاني وجود نداشت، بعد از اين حادثه سيستم فوريتهاي پزشكي كشور با عنوان اورژانس 115 كشور با همكاري كشور آمريكا تأسيس شد و خدمات اورژانس پيش بيمارستاني ايران شناخته شد كه اين خود افتخاري بزرگ است.كشور آمريكا در دومين تجربه خود در تشكيل يك سيستم اورژانس پيش بيمارستاني بسياري از كمبودها و نقصهاي تجربه اول را كه براي خودش بود در ايران لحاظ نكرد و به جرأت ميتوان گفت اورژانس پيش بيمارستاني ايران در سال 1354 كاملتر و بهتر از اورژانس پيش بيمارستاني كشور آمريكا راه اندازي شد.

قابل ذكر است در آن زمان شماره سه رقمي 123 براي تماس با اورژانس اختصاص داده شده و از آمبولانسهاي بنز بن براي خدمت رساني به مردم استفاده مي شد كه بعدا شماره تماس مردم با اورژانس ، شماره 115 در كل كشور اعلام شد.

سيستم فوريت‌هاي پزشكي پيش بيمارستاني در سطح دنيابه دو دسته عمده تقسيم مي‌شوند Franco-German: و Americo -England . در سيستمFranco-German امكانات و تجهيزات در صحنه بر بالين بيمار برده و از حضور پزشك در آمبولانس‌ها استفاده مي شود. در سيستم Americo -England كه سيستم اورژانس ايران در شروع راه اندازي از اين دسته بود، تكنسين‌هايي كه دوره هاي اوليه فوريت‌هاي پزشكي را آموزش ديدند، در صحنه حاضر مي‌شوند، بيمار يا مصدوم را دريافت مي كنند و اقدامات اوليه را انجام داده و سپس آن‌ها را به مركز مجهز يا همان بيمارستان انتقال مي دهند.

تاریخ :
1393/10/15
تعداد بازدید:
814
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal