۱۳۹۸ پنج شنبه ۶ تير
ناباروري
سامانه ثبت اهدا جنين در كشور راه اندازي مي شود
سامانه اهدا جنين با هدف ساماندهي موضوع اهدا جنين در كشور راه اندازي مي شود.
سامانه اهدا جنين با هدف ساماندهي موضوع اهدا جنين در كشور راه اندازي مي شود.

حجت الاسلام والمسلمين دكتر دژكام نماينده ولي فقيه در استان فارس، در نشست طرح قانون مند سازي ثبت اطلاعات اهدا گامت و جنين دردومين روز از ششمين كنگره اخلاق پزشكي ايران و  پنجمين همايش ملي شيوه هاي نوين درمان ناباروري كه با حضور متخصصين اين حوزه در دانشگاه علوم پزشكي جهرم برگزار شد، گفت:لازم است پاسداران حريم اخلاق و حرفه اي گري در عرصه پزشكي  به ميدان آورده و آنها را به الگويي براي ديگران تبديل كنيم.
وي با اشاره به اينكه كار فقه نظريه پردازي است، به ايجاد چارچوبي در اين موضوع تاكيد كرد و در اين راستا نقش كميته اخلاق باليني وزارت بهداشت-درمان و آموزش پزشكي كشور را بسيار مشهود دانست.
حجت الاسلام والمسلمين دكتر دژكام اراده متخصصان اين حوزه و حاكميت را  لازمه ساماندهي موضوع اهداي جنين عنوان كرد و گفت:اين امر بايد جز مسائل اولويت دار كميته باليني وزارت بهداشت-درمان و آموزش پزشكي كشور قرار گيرد.

قوانين و مقررات حاشيه اي در مورد اهداء در ناباروري ابلاغ شود؛

در ادامه اين نشست دكتر پارسا نژاد رئيس مركز ناباروري دانشگاه علوم پزشكي شيراز و رئيس انجمن متخصصين زنان استان فارس  از وزارت بهداشت-درمان و آموزش كشور درخواست كرد كه مشخص كند به نسبت چند نفر جمعيت يك مركز ناباروري مورد نياز است .
وي همچنين خواستار مشخص شدن  قوانين و مقررات حاشيه اي در مورد اهداء در ناباروري و ابلاغ سريع آن شد.
دكتر پارسا نژاد تاكيد كرد: يك نظارت مستمر از طريق وزارتخانه و انجمن ناباروري ايران به مراكز ناباروري به لحاظ استاندارد بودن در حيطه اخلاق حرفه اي و استانداردهاي درماني ايجاد شود.

لزوم ثبت تمام اهدا تخمك اسپرم جنين در مركز ملي كشور

همچنين در ادامه اين نشست اشرفي رئيس بخش زنان پژوهشگاه رويان به لزوم ثبت تمام اهدا تخمك اسپرم جنين در مركز ملي كشور اشاره كرد و گفت:پس از گذشت بيش از 3 دهه از شروع درمان IRT اخلاق ما موظف به داشتن اطلاعات در اين روش درماني به صورت مستند بوده و بايد آن را در اختيار بيماران قرار دهيم.
وي افزود: با ثبت اطلاعات در رابطه با اهداء تخمك و برخورد مناسب با اين روش درماني مي توان از بروز ناهنجاري هاي روحي و رواني در آينده جامعه جلوگيري نمود.
اشرفي بيان كرد: با توجه به بروز عوارض باروري پيش از حالت در حاملگي هاي حاصل از IRTبايد اين نوع حاملگي ها پرخطر تلقي و براي آن مراقبتهاي ويژه به عمل آيد.

🔹سامانه ثبت اهدا جنين در كشور راه اندازي مي شود؛

دكتر رشيدي رئيس بخش ناباروري مركز پيوند اعضاي وزارت بهداشت-درمان و آموزش پزشكي كشور  نيز در اين جلسه از راه اندازي سامانه ثبت اهدا جنين در كشور خبر داد و گفت: با راه اندازي اين سامانه اطلاعات زوج دهنده و گيرنده ثبت خواهد شد.
وي در پايان خواستار همكاري بيش از پيش حوزه‌هاي مختلف جهت ساماندهي اخلاق اهداي جنين در كشور شد.

 تشكيل كميته اخلاق باليني در سه سطح ملي-دانشگاهي و بيمارستاني

در پايان اين نشست نيز دكتر پارسا پور دبير كميته اخلاق باليني وزارت بهداشت-درمان و آموزش پزشكي كشور اولين ركن در اجراي موازين اخلاقي تدوين استانداردها و آموزش آنها عنوان كرد و گفت:در ششمين كنگره اخلاق پزشكي ايران و  پنجمين همايش ملي شيوه هاي نوين درمان ناباروري مباحثي رضايت بخشي در اين راستا ارائه شد.

وي افزود:نهاد كميته اخلاق باليني در سه سطح ملي-دانشگاهي و بيمارستاني ايجاد شده كه مهم ترين وظايف آن تدوين استانداردهاي اخلاق حرفه اي و استانداردهاي اخلاقي در ارائه خدمات درماني به ارائه كنندگان خدمات و پايش و نظارت رعايت موازين اخلاقي و رعايت حقوق دريافت كنندگان خدمات است.

 دكتر پارساپور فعاليت هاي حوزه آموزش اخلاق پزشكي را مطلوب عنوان و ابراز كرد :اميدواريم فعاليت هاي خوب شروع شده در حوزه باليني نيز در عمل اجرا و پايش شود.
تاریخ:
1397/09/29
تعداد بازدید:
251
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal