۱۳۹۸ جمعه ۲۹ شهريور
سيب؛ سامانه اي براي ثبت پرونده پزشكي شهروندان
مدير شبكه گسترش و معاون اجرايي معاونت بهداشتي دانشگاه از پوشش 95 درصدي جمعيت شهرستان جهرم در سامانه سيب خبر داد و گفت: از زمان راه اندازي سامانه يكپارچه بهداشت (سيب) از سال 95 تا كنون، 88 درصد از افراد در شهرستان، خدمات سلامت را دريافت نموده اند.
مدير شبكه گسترش و معاون اجرايي معاونت بهداشتي دانشگاه از پوشش 95 درصدي جمعيت شهرستان جهرم در سامانه سيب خبر داد و گفت: از زمان راه اندازي سامانه يكپارچه بهداشت (سيب) از سال 95  تا كنون، 88 درصد از افراد در شهرستان، خدمات سلامت را دريافت نموده اند.

دكتر هادي مصلي نژاد اظهار داشت: سامانه يكپارچه بهداشت (سيب) در راستاي ارائه خدمات بهداشتي و درماني در قالب برنامه ها و پروژه هاي طرح تحول نظام سلامت شكل گرفته است و كليه اطلاعات جمعيتي، شاخص هاي بهداشتي، تعداد خانوار هاي تحت پوشش، تعداد مراقبت هاي نوزادان، كودكان، مادران و تعداد بيماران ديابتي، فشار خون و غيره بصورت الكترونيك در آن ثبت مي شود.

وي افزود: از طريق سامانه سيب مي توان حضور غياب كاربران كه شامل پزشكان خانواده، مراقبين سلامت، ماماها و غيره است را بررسي نمود.

به گفته وي هنگامي كه افراد به پزشك مراجعه مي كنند انجام كليه مراقبت هاي سلامت مانند اندازه گيري فشار خون، ديابت و غيره توسط مراقبين سلامت در سامانه ثبت مي شود و به راحتي مي توان تعداد ويزيت ها و خدمات سلامت ارائه شده را مشاهده كرد.

وي صرف جويي در وقت و نظارت بر خدمات سلامت در سريع ترين زمان ممكن را از ديگر كاركرد هاي سامانه سيب دانست.

وي بيان كرد: كودكان، مادران، دانش آموزان، دانشجويان، ميانسالان و سالمندان از گروه هاي هدف در سامانه سيب هستند.

دكتر مصلي نژاد با اشاره به بروز رساني شدن سامانه سيب گفت: بعضي از نياز ها در سامانه بصورت متوالي بروز رساني مي شود مانند اضافه شدن شاخص هاي كاربردي به ميز كار در سامانه سيب.

وي شاخص هاي كاربردي را شامل عناوين خدمات مراقبتي در سامانه دانست كه اضافه شدن تعداد مراقبت هاي انجام شده در خانه بهداشت ها در زمينه مصرف سيگار و دخانيات يكي از آنها است.

مدير شبكه گسترش و معاون اجرايي معاونت بهداشتي دانشگاه با بيان اينكه 100 درصد از جمعيت روستايي شهرستان جهرم تحت پوشش طرح پزشك خانواده هستند  گفت: ارائه خدمت به مناطق محروم در اولويت برنامه هاي واحد گسترش شبكه و پزشك خانواده معاونت بهداشتي دانشگاه است.

 به گفته وي 96 درصد از جمعيت جهرم تحت پوشش پزشك خانواده هستند.

دكتر مصلي نژاد افزود: پزشكان خانواده مراقبت هاي اوليه سلامت را بر عهده دارند و پزشك سلامت نگر هستند و با توجه به داشتن تماس مستقيم با خانواده هاي بيمار به بهداشت جسم و روان افراد توجه ويژه اي دارند.

وي افزود: پزشكان خانواده در صورت صلاح ديد، بيماران را به پزشكان متخصص ارجاع مي دهند و پزشك متخصص نتيجه معاينات، نوع بيماري، اقدامات درماني و پي گيري هاي لازم را به پزشك خانواده اعلام مي كند.

به گفته وي در حال حاضر 63 پزشك خانواده شهري و روستايي و 55 مراقب سلامت در مراكز جامع خدمات سلامت شهري و روستايي مشغول به ارائه خدمت هستند.

 تزريقات، وصل سرم، ويزيت و دارو( به جز دريافت حق فني) به صورت رايگان، تشكيل پرونده الكترونيك و انجام كليه امور تخصصي از جمله خدمات پزشك خانواده در پايگاه ها و مراكز بهداشتي شهرستان جهرم و روستاهاي تابعه است كه توسط مراقبين سلامت و ماماها ارائه مي شود.

وي همچنين تاكيد كرد: اعتباراتي كه براي خدمات پزشك خانواده توسط وزارتخانه و بيمه پرداخت مي شود بر اساس ميزان مراقبت هاي انجام شده در سامانه سيب است.

به گفته وي يكي ديگر از اهداف  دانشگاه، استفاده از ظرفيت سامانه سيب براي تشكيل پرونده سلامت كاركنان است.
تاریخ:
1397/08/21
تعداد بازدید:
238
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal