۱۳۹۷ چهارشنبه ۱ اسفند
262 اخطاريه عدم رعايت بهداشت به آرايشگاه هاي شهرستان جهرم در سال گذشته
رعايت بهداشت در آرايشگاه ها، عامل مهمي در جلوگيري از انقال برخي بيماري ها است
استفاده از كيف سلامت شخصي در آرايشگاه ها يكي از مهم ترين و موثرترين عوامل در مهار بيماري هاي واگير دار است.

توجه به بهداشت و بهسازي محيط پيرامون انسان در سلامت فرد و جامعه از اهميت ويژه اي برخوردار است. آرايشگاه از جمله اماكني است كه رعايت بهداشت حكم ضروري و اوليه آن داشته و استفاده از وسايل و ابزار كار آلوده مانند حوله، برس، موچين، تيغ و غيره منجر به گسترش عفونت هاي ميكروبي، ويروسي، قارچي و بيماري هاي پوستي و خوني مي شود.

دكتر سيد مجيد ارجمند معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكي جهرم اظهار مي دارد: رعايت بهداشت فردي، ابزار و تجهيزات و ساختمان از مواردي است كه بايد حتما توسط آرايشگر ها رعايت شود و در صورت مشاهده نواقص بهداشتي در محل، اقدام به ارائه آموزش هاي لازم و صدور اخطاريه مبني بر رفع نواقص بهداشتي در مهلت تعيين شده مي شود.

به گفته وي در بازديد مجدد عدم رفع نواقص بهداشتي توسط آرايشگر ها، اخطاريه تعطيل صادر و در صورت بي توجهي، عدم همكاري و رعايت نكردن اصول بهداشتي، آرايشگاه پلمب مي گردد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكي جهرم مي گويد: در سال گذشته 262 مورد اخطاريه براي رعايت اصول بهداشتي به آرايشگاه هاي مورد نظر در سطح شهرستان جهرم صادر گرديده كه از اين تعداد، 31 مورد اخطاريه تعطيل و 14 مورد پلمب شده است.

وي مي افزايد: از اين 14 مورد پلمب شده، 10 مورد مربوط به آرايشگاه هاي زنانه و 4 مورد مربوط به آرايشگاه هاي مردانه بوده است.

به گفته ي وي از فروردين 97 تا كنون سه آرايشگاه زنانه و يك آرايشگاه مردانه در شهرستان جهرم تعطيل و پلمب شده است.

دكتر ارجمند با تاكيد بر اهميت و حساسيت رعايت موازين بهداشتي در آرايشگاه ها اعم از زنانه و مردانه مي گويد: يكي از مهم ترين و موثرترين عوامل در مهار بيماري هاي واگيردار در اين واحد ها، ترويج فرهنگ استفاده از كيف سلامتي شخصي در جامعه است و شهروندان در واقع با تهيه اين كيف، سلامت خود و فرزندانشان تضمين مي نمايند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكي جهرم عنوان مي كند: آرايشگران موظفند قبل از شروع هر آرايش دست‌هاي خود را به خوبي با آب و صابون شسته و وسايل آرايش را در مقابل چشمان مشتريان ضدعفوني نمايند.
 
به گفته وي استفاده از هر وسيله نوك‌تيز يا برنده به صورت مشترك موجب انتقال بيماري از فردي به فرد ديگر مي‌شود و استفاده از پنبه الكل براي ضدعفوني وسايل آرايشگري اطمينان‌بخش نيست و توصيه مي‌شود شهروندان از كيف سلامتي شخصي استفاده كنند.

وي انجام كليه امور پزشكي مانند تزريق بوتاكس، ژل، ليزر، كاشت مژه و غيره در آرايشگاه ها غير مجاز دانسته و مي گويد: انجام اين امور در مطب پزشكان متخصص مجاز است و ارائه تجويز كرم ، مواد پوستي و آرايشي توسط متصديان آرايشگاه ها غير مجاز و پيگرد قانوني دارد.

رضا رحمانيان مدير گروه بهداشت محيط و حرفه اي معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي جهرم مي گويد: متصديان آرايشگاه‌ها بايد وسايل فلزي را در مقابل ديدگان مشتري به مدت 30 ثانيه در معرض شعله مستقيم قرار دهند.

وي مي گويد: براي ضد عفوني وسايل پلاستيكي آرايشگري مانند شانه و پيش بند نيز استفاده از محلول هاي ضدعفوني استاندارد بهترين راه حل است.

رضا رحمانيان مي افزايد : فروش هر گونه محصولات آرايشي و لنزهاي رنگي در آرايشگاه ها ممنوع است و براي ارائه خدماتي مانند ميكروپيگمنتيشن ( تاتو )، اپيلاسيون، و آرايش ناخن (مانيكور و پديكور ) آرايشگر حتما بايد دوره آموزشي مربوطه را گذرانده و گواهي نامه معتبر دوره آموزشي را كسب نموده باشد.

به گفته وي هنگام حضور در آرايشگاه سعي كنيد وسايل شخصي را با خود ببريد و هنگام كوتاهي مو واصلاح ابرو از آرايشگر بخواهيد قيچي و موچين خود را با استفاده از چراغ الكلي گندزدايي نمايد.

وي با بيان اين مطلب كه استفاده از حوله عمومي درآرايشگاه ها ممنوع است و بايد حوله اختصاصي و يا يكبار مصرف استفاده گردد خاطرنشان مي كند: هنگام شستن سر، سرشويي بايد تميز و كامل ضد عفوني شده باشد و در زمان استفاده از شمع، قبل از استفاده براي هر مشتري در خالي بودن ظرف شمع دقت شود.

رضا رحمانيان مي گويد: مشتريان بايد در اصلاح صورت دقت كنند و از آرايشگر بخواهند از بندهايي كه در قوطي سر بسته و روي زمين نيافتاده است استفاده كند.

وي تا كيد مي كند: در آرايشگاه هاي زنانه هنگام رنگ زدن مو براي مشتريان بايد از پودرهاي دكلره بهداشتي و داراي مشخصات بهداشتي استفاده شود و آرايشگران از وسايل يكبار مصرف و يا گندزدايي شده استفاده نمايند.
تاریخ:
1397/04/05
تعداد بازدید:
161
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal