۱۳۹۷ شنبه ۲۷ بهمن
كتابخانه تخصصي
وجين شدن 2000 نسخه كتاب در سال گذشته در كتابخانه تخصصي دانشگاه علوم پزشكي جهرم
در سال گذشته، 2000 نسخه كتاب تخصصي و علمي توسط كتابخانه تخصصي دانشگاه وجين شده است.

در سال گذشته، 2000 نسخه كتاب تخصصي و علمي توسط كتابخانه تخصصي دانشگاه وجين شده است.

براي آنكه كتابخانه تبديل به انبار مرده از كتاب و ساير منابع اطلاعاتي بلا استفاده نگردد كتاب ها را وجين يا به عبارتي مجموعه كتابخانه را از مواد اطلاعاتي بي استفاده پالايش و تصفيه مي كنند. عمده ترين دلايلي كه وجين كردن را براي كتابخانه ها ضروري مي سازد، رشد مجموعه كتابخانه، نياز جامعه به اطلاعات جديد و به روز كردن كتاب ها است.

فاطمه فاني مسئول كتابخانه دانشگاه اظهار داشت: در سال گذشته 2000 نسخه كتاب علمي و تخصصي وجين شده است كه وجين شده ها شامل نسخه هاي تكراري، منابعي كه وضع ظاهري مطلوبي نداشته و ويرايش آنها قديمي بوده و همچنين نسخه جديد و بروز آنها به بازار آمده است.

وي بيان كرد: معمولا كتاب هاي وجين شده دور انداخته مي شود و براي بازيافت ارسال مي گردد اما قابليت مطالعه و استفاده از آنها وجود دارد كه ما كتاب هاي وجين شده را در سطح خوابگاه هاي دانشگاه پخش و در اختيار دانشجويان قرار داديم.

وي بيان كرد: در كتابخانه دانشگاه 29 هزار و 782 نسخه كتاب وجود دارد كه از اين تعداد 23 هزار و 843 نسخه فارسي و 5 هزار و 939 نسخه انگليسي است.

او همچنين افزود: 400 نسخه پايان نامه در كتابخانه نگهداري مي شود.

به گفته وي سالانه نزديك به 30 ميليون تومان صرف خريداري كتاب هاي تخصصي مي شود و به دليل نبود بودجه از شش سال گذشته تا كنون كتاب هاي غير تخصصي در حيطه روانشناسي، تاريخي، ادبيات و رمان خريداري نشده است.

وي بيان كرد: 1500 نفر عضو كتابخانه تخصصي دانشگاه هستند كه شامل اساتيد، اعضاي هيئت علمي، كارمندان و دانشجويان است.

به گفته وي سرانه مطالعه كتاب توسط كارمندان دانشگاه پايين است و در ماه نزديك به 20 نفر كه عده اي خاص هستند و اهل مطالعه، كتاب هايي در حيطه روانشناسي، رمان و تاريخي به امانت مي برند.

🔹وي با بيان اين مطلب كه امانت دادن كتاب هاي غير تخصصي به اساتيد، اعضاي هيئت علمي و دانشجويان به انگشتان دست مي رسد گفت: مطالعه اساتيد، اعضاي هيئت علمي و دانشجويان بيشتر كتب تخصصي و مربوط به رشته شان است.

مسئول كتابخانه دانشگاه علوم پزشكي جهرم گفت: در يك ماه اخير 726 كتاب امانت داده شده است و تعداد برگشت كتاب ها هزار و 807 نسخه بوده كه تعداد بالاي بازگشت آن به دليل نگهداري كتاب ها در مدت طولاني نزد افراد بوده است.

وي خاطرنشان كرد: امانت كتاب ها در كتابخانه دانشگاه به مدت يك هفته است و اگر بيشتر اين مدت شود فايل افراد بسته و به آنان كتاب داده نمي شود.

وي با اشاره به قانون امانت كتاب به افراد در دانشگاه گفت: دانشجو، كارمند و اساتيد پنج كتاب و اعضاي هيئت علمي و استعداد هاي درخشان هفت كتاب را مي توانند به امانت ببرند.

فاطمه فاني افزود: سالن مطالعه كتابخانه دانشگاه گنجايش 130 نفر براي مطالعه دارد.

وي با اشاره به نياز هاي كتابخانه دانشگاه بيان كرد: نرم افزار تحت وب از نياز هاي اساسي اين كتابخانه است زيرا موجب ارتباط گسترده ما با ديگر كتابخانه ها در سراسر كشور مي شود.

وي با اشاره به قفسه مهرباني در كتابخانه دانشگاه گفت: از دو سال گذشته تا كنون قفسه كتاب با نام مهرباني در اختيار عموم قرار داده شده كه كتاب هاي آن اهدايي دانشجويان در حيطه هاي مختلف است و دوستداران كتاب مي توانند آزادانه از كتاب ها استفاده كنند.
تاریخ:
1397/04/05
تعداد بازدید:
15
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal