۱۳۹۸ جمعه ۳ خرداد
گرما زردگي
گرما زدگي و راه هاي درمان آن
سيستم تنظيم درجه حرارت بدن از طريق تعادل در توليد و دفع گرما، دماي بدن را ثابت نگه مي دارد. اگر به هر دليلي ميزان توليد گرما بيش از دفع آن باشد گرما زدگي بروز مي كند.

سيستم تنظيم درجه حرارت بدن از طريق تعادل در توليد و دفع گرما، دماي بدن را ثابت نگه مي دارد.
اگر به هر دليلي ميزان توليد گرما بيش از دفع آن باشد گرما زدگي بروز مي كند.

گرمازدگي در اثر اختلال ناگهاني و حاد سيستم تنظيم درجه حرارت بدن به وجود آمده و موجب افزايش دماي بدن و عوارض حاصل از آن مي شود.
گرمازدگي يكي از اورژانس هاي طب است كه با افزايش درجه حرارت معمولا بيشتر از 42 درجه سانتي گراد باعث اختلال در سيستم عصبي مركزي و اختلال بيوشيميايي مي شود.

ساير ارگان هايي كه در اثر گرمازدگي دچار اختلال مي شود شامل قلب و عروق، كليه، ريه، سيستم گوارشي، عضلاني و خوني است و با طيف وسيعي از اختلالات مانند ضعف و بي حالي، سردرد و تهوع، تشنج، كاهش سطح هشياري و مرگ متفاوت است.

يكي از نكات مهم در برخورد با اين بيماران شروع سريع درمان قبل از استقرار كامل بيماري است. زيرا در غير اين صورت ميزان مرگ و مير بالا خواهد بود.

در هر بيمار مبتلا به گرمازدگي بدون در نظر گرفتن علت آن بايستي بلافاصله اقدام به كاهش دماي بدن بيمار نمود.

تجويز داروهاي ضد تب جهت كاهش دماي بدن بي تاثير است زيرا مركز تنظيم درجه حرارت بدن سالم و دست نخورده مي باشد.

اقداماتي كه در برخورد با اين بيماران در خارج از بيمارستان مي توان انجام داد شامل خارج كردن از محيط همراه اقدامات استاندارد احياء شامل حفظ راه هوايي، تنفس، سيركولاسيون، تجويز اكسيژن، انتقال بيمار به بيمارستان است كه توسط پرسنل اورژانس انجام مي شود.

شروع خنك كردن با بيرون آوردن لباس بيمار، اسپري كردن آب گرم و برقراري جريان هوا به سمت بيمار، قرار دادن حوله هاي خيس روي بدن بيمار، گذاشتن كيسه يخ( Ice_Pack) بر گردن و كشاله ران و آگزيلا( زير بغل) است.

ادامه درمان در بيمارستان با شروع مايع درماني وريدي و تكنيك هاي خنك كردن است و هدف كاهش درجه حرارت مركزي تا 39 درجه سانتي گراد مي باشد.

در صورت وجود بيماري زمينه اي در بيمار شامل بيماري قلبي، كليوي و اختلال الكتروليتي شديد بايستي بيمار بستري شود و اقدامات لازم انجام شود.

دكتر اسماعيل رعيت دوست، متخصص طب اورژانس و عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي جهرم
تاریخ:
1397/04/05
تعداد بازدید:
62
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal