۱۳۹۹ چهارشنبه ۹ مهر
بهداشت
سم آفلاتوكسين يكي از راه هاي پر خطر در ابتلا به هپاتيت غير عفوني است
شيوع بالا، مقاومت ويروس در محيط بيرون، قابل درمان نبودن در بعضي از موارد ابتلا به هپاتيت"بي" از عوامل مهم در بيماري يابي و مراقبت افراد به ابتلا به بيماري هپاتيت است.
شيوع بالا، مقاومت ويروس در محيط بيرون، قابل درمان نبودن در بعضي از موارد ابتلا به هپاتيت"بي" از عوامل مهم در بيماري يابي و مراقبت افراد به ابتلا به بيماري هپاتيت است.

هپاتيت به معني التهاب كبد كه مي‌تواند بر اثر عوارض مصرف بسياري از داروها، مواد نيروزا و عوامل ديگري چون ويروس‌هاي مختلف بيماري‌هاي خود ايمني و بيماري ژنتيكي پديد آيد، يكي از بيماري‌هايي است كه شناخت آن و عوامل به وجودآورنده مي‌توان نقش مهمي در عدم ابتلا به آن ايفا كند.

دكتر محمد رحمانيان رئيس دانشگاه علوم پزشكي جهرم اظهار داشت: شيوع بالا، مقاومت ويروس در محيط بيرون، قابل درمان نبودن در بعضي از موارد ابتلا به هپاتيت"بي"، تبديل شدن 80 درصد موارد ابتلا به هپاتيت"سي" به شكل مزمن،  در دسترس بودن داروي سووداك براي درمان هپاتيت "سي" از عوامل مهم در بيماري يابي و مراقبت افراد به ابتلا به اين بيماري است.

وي گفت: هپاتيت "سي" نوعي بيماري كبدي است كه بر اثر عفونت با ويروس هپاتيت «سي» رخ مي‌دهد، شايع‌ترين راه انتقال آن روش تزريقي است و 85 درصد افراد كه به ويروس هپاتيت سي مبتلا مي‌شوند از بيماري خود بي‌اطلاع هستند و وارد مرحله پيشرفته و طولاني بيماري مي‌شوند.


او در ادامه افزود:  ويروس هپاتيت «سي» در سلول‌هاي كبدي زندگي مي‌كند و موجب التهاب كبد مي‌شود، اين ويروس همچنين مي‌تواند موجب آسيب‌هاي دائمي كبد مثل سيروز(تنبلي كبد)، سرطان كبد و نارسايي كبد شود.

به گفته وي بسياري از بيماران تا زماني كه دچار آسيب كبدي شوند، از بيماري خود بي‌اطلاع هستند و اين امر ممكن است چندين سال پس از آلوده شدن فرد به ويروس هپاتيت «سي» رخ دهد.

وي بيان كرد: بلافاصله پس از اينكه فردي به ويروس هپاتيت«سي» آلوده شد، وارد مرحله كوتاه مدت و ابتدايي بيماري مي‌شود، در بعضي افراد پس از درمان سريع اين مرحله ويروس هپاتيت به طور دائمي از بدن پاك شده و هرگز مشكل كبدي پديد نمي‌آيد.


به گفته وي استفاده از سرنگ مشترك يا ديگر وسايل براي تزريق داروها و موادغيرمجاز از شايع‌ترين موارد در انتقال بيماري هپاتيت "سي" است كه بيش از 50 درصد را شامل مي‌شود.

امير محمد ابراهيمي، كارشناس بيماري‌هاي واگير دانشگاه علوم پزشكي جهرم گفت: ويروس هپاتيت «سي» از خون يك فرد به خون فرد ديگر منتقل مي‌شود ولي از طريق بغل كردن، بوسيدن، سرفه يا عطسه، شيردهي در صورت ابتلاي مادر و آب يا غذاي مشترك منتقل نمي‌شود.


به گفته وي هپاتيت "سي" در دو نوع حاد و مزمن ديده مي‌شود. نوع حاد، كوتاه مدت و علائم آن شبيه بيماري آنفولانزاي خفيف  مانند خستگي، تب اندك، سردرد، گلودرد خفيف، كاهش اشتها، تهوع و استفراغ است ولي در نوع مزمن، عفونت جدي‌تر و طولاني مدت است كه اكثر اين بيماران حتي تا 15 سال يا بيشتر بيماري‌شان بدون علامت است.

وي خاطر نشان كرد: 85 درصد افرادي كه وارد مرحله مزمن بيماي مي‌شوند درصورت عدم تشخيص و درمان، پس از 20سال يا بيشتر دچار آسيب شديد كبدي و اسكار كبدي(سيروز) خواهند شد.

 كارشناس بيماري‌هاي واگير دانشگاه علوم پزشكي جهرم گفت: تاتوكردن، حجامت، سوراخ كردن گوش، مانيكور، پديكور، خدمات پزشكي و دندانپزشكي

در محل‌هاي نامطمئن  با وسايل آلوده، استفاده از وسايل مشترك در آرايشگاه‌ها، زالو درماني،، روابط جنسي نامشروع از راه‌هاي انتقال هپاتيت "سي" هستند.

وي در ادامه افزود همچنين استعمال دخانيات بصورت مشترك مانند فيلتر سيگار مشترك، پايپ مشترك و همين طور لوله و سر قليان مشترك موجب انتقال بيماري هپاتيت مي شود.

به گفته وي ويروس هپاتيت "بي" در خون خشك شده به مدت يك هفته فعال و ويروس هپاتيت "سي" به مدت 16 ساعت فعال است و مي تواند فرد ديگر را مبتلا كند.

وي با اشاره به هپاتيت نوع "A" غير عفوني و ابتلاء آن در افراد گفت: تورم كبد و ابتلاء افراد به هپاتيت غير عفوني علت هايي  دارد كه مهمترين آن مصرف مداوم مشروبات الكلي، مصرف خود سرانه دارو  و داروهاي غير مجاز بدن سازي توسط ورزشكاران و همين طور استفاده از قارچ آفلاتوكسين است.

وي درباره قارچ آفلاتوكسين گفت: اين قارچ، سمي است كه در شير فله گاو وجود دارد و دليل بوجود آمدن آن دادن نان هاي كپك زده به دام و آلوده شدن شير است كه حتي با جوشاندن شير، اين سم از بين نمي رود و مصرف مداوم آن موجب هپاتيت نوع "A" در افراد مي شود. شيرهاي پاستوريزه كارخانجات به دليل رعايت موازين بهداشتي و انجام آزمايشات قبل از توليد، فاقد اين نوع قارچ است و همين طور براي توليد محصولات لبني از اين نوع شير استفاده نمي شود.به گفته وي  هپاتيت بيماري خاموش است كه بايد آن را جدي گرفت و ورزشكاران براي تزريق داروهاي تقويتي از سرنگ مشترك استفاده نكنند و در آرايشگاه‌ها افراد از وسايل شخصي خود استفاده كنند همچنين اگر فرد شك به ابتلاي خود به بيماري هپاتيت" سي" دارد از اهداء خون بايد به جد خودداري كند.

كارشناس بيماري‌هاي واگير دانشگاه علوم پزشكي جهرم با اشاره به ارائه خدمات دانشگاه علوم پزشكي جهرم به بيماران مبتلا به بيماري هپاتيت گفت: در مركز مشاوره هپاتيت (مركز جامع سلامت امام صادق (ع) ) شهرستان جهرم مراحل تكميل آزمايش و دريافت دارو به بيماران زير نظر پزشك متخصص به صورت رايگان انجام مي‌شود و توسط كارشناسان اين مجموعه كلاس‌هاي مشاوره رايگان درباره چگونگي مراحل درمان به بيماران و پيشگيري از اين بيماري به اطرافيان بيمار داده مي‌شود.

بيماري يابي، ايمن سازي، گسترش برنامه ايمن سازي هپاتيت "B" در زندان و كمپ هاي ترك اعتياد، بررسي متناوب گروه‌هاي پر خطر چون (معتادان تزريقي) از ديگر اقدامات اين مركز است.

وي خاطرنشان كرد: دانشگاه علوم پزشكي جهرم سامانه مديريت مواجه شغلي jums.ac.ir  را راه‌اندازي كرده است و  افراد مي‌توانند به اين سامانه مراجعه و اطلاعات شخصي خود را در چگونگي مواجه با اين ويروس ثبت كنند و اقدامات و مراحل لازم آزمايش براي آنان انجام مي‌شود.
تاریخ:
1398/09/12
تعداد بازدید:
1411
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal