۱۳۹۸ پنج شنبه ۲ خرداد
چگونه از شر آلرژي بهاري خلاص شويم
يكي از مشكلات بسيار شايع در فصل بهار "آلرژيهاي فصلي" است. آلرژي چيزي است كه باعث پاسخ حساسيتي مي شود و شايع ترين آلرژي زا ها ،گرده گيا هان در باد، گرده گل ها، شكوفه هاي درختان و علف هاي هرزهستند.

گرده هاي گياهان در گرده افشاني توسط حشرات بيش از حد سنگين هستند كه به مدت طولاني در هوا نفوذ مي كنند و بيشتر احتمال دارد باعث واكنش آلرژيك شوند.

علائم آلرژيكي مي توانند با عوارض خفيف و يا حاد بروز يابند كه شامل علائم بيني مانند آب ريزش بيني، گرفتگي بيني، عطسه هاي مكرر و خارش بيني علائم چشمي مانند خارش چشم، قرمزي، تورم، اشك ريزي و حساسيت به نور علائم تنفسي مانند احساس كمبود هوا و تنفس همراه با صداي خس خس و علائم عمومي در بدن چون خستگي و عصبي شدن باشد.

تشخيص آلرژي فصلي

اگر فرد علائم آلرژيكي دارد كه فقط در زمان هاي خاصي از سال رخ مي دهد، اين علائم از نشانه ي رينيت آلرژيك فصلي است.

درمان:
بهترين دارو براي رينيت آلرژيك، اجتناب از مواد حساسيت زا است.

درصورتيكه علائم آلرژي برطرف نشد مي بايست به پزشك مربوطه مراجعه كرد.

هنگامي كه فرد نمي تواند از آلرژن ها اجتناب كند، ساير روش هاي درماني در دسترس است، مانند دارو هاي دكونژستانت و آنتي هيستامين هايي چون ستريزين (Zyrtec) و دارو هاي تركيبي حاوي استامينوفن، ديفن هيدرامين و فنيل افرين و دارو هاي تجويزي مانند اسپري هاي استروئيدي بيني و در موارد شديد براي بيمار شربت هاي ضد حساسيتي توصيه مي شود.

نوعي ايمونوتراپي، موجود است كه مي توانند سيستم ايمني بدن فرد را به آلرژن ها كاهش دهند.

برخي از دارو هاي آلرژيك، ممكن است عوارض ناخواسته، مانند خواب آلودگي، سرگيجه و سردرگمي داشته باشند.

آنتي هيستامين ها با مهار عمل هيستامين مي توانند خارش و عطسه ناشي از آزاد شدن هيستامين هايي كه بدن در پاسخ به آلرژن ها (عوامل آلرژي زا) توليد مي كنند متوقف كنند.

در واقع آنتي هيستامين ها عمل هيستامين ها را مهار مي كنند و علايم حساسيت را كاهش دهند اما مي توانند سبب خواب الودگي شديد شوند.

البته برخي از اين داروها مانند لوارتادين، سيتريزين و فكسوفنادين خواب آوري كمتري دارند.

خشكي دهان نيز يكي ديگر از عوارض شايع آنتي هيستامين ها است. گيجي و تاري ديد نيز عوارض كمتر شايع اين داروها هستند.

در صورت مصرف اين داروها، اجتناب از رانندگي و يا انجام كارهايي كه نياز به هشياري دارد نظير رانندگي، نجاري و غيره اجتناب شود و توجه به توصيه هاي دكتر داروساز ضروري است.

داروهاي ضد احتقان موضعي بيني مانند فنيل افرين، نفازولين و … مي توانند آبريزش و پرخوني بيني را كنترل نمايند. اين داروها باتنگ كردن مويرگهاي بيني ،موجب كاهش جريان خون در بيني شده و قرمزي، ورم و آبريزش بيني را تسكين مي دهد.

بي خوابي، بي قراري واختلال در دفع ادرار از ديگر مشكلات اين داروهاست. مصرف اين داروها بيشتر از 3 روز در افراد بزرگسال و سالم توصيه نمي شود.

در مجموع پزشك داروساز بهترين مرجع براي كسب اطلاعات وانتخاب داروي مناسب به خصوص در دوران بارداري، شيردهي و مبتلايان به بيماري هاي مزمن نظير پرفشاري خون، ديابت، اختلال عملكرد غده تيروئيد، مشكلات قلبي و غيره است.

از استفاده خودسرانه دارو و بدون تجويز پزشك اجتناب نمائيد.

از 5 تا 10 صبح زمان كمتري را در بيرون بگذرانيد. اگر به آلرژي بهاري مبتلا هستيد، لازم است كه در ساعات اوليه ي صبح زمان كمتري را در بيرون بگذرانيد، چون درختان بيشترين گرده افشاني را در اين زمان از روز انجام مي دهند.

اگر صبح براي انجام ورزش يا پياده روي به بيرون رفته ايد، بايد پس از آن به خانه برگرديد و به حمام برويد.

دستشويي و حمام را تميز كنيد:
وقتي به روش هاي مقابله با علائم آلرژي فكر مي كنيم احتمالا تميز كردن گوشه و كنار حمام و دستشويي اولين چيزي نيست كه به ذهن خطور كند اما مي بايست اين كار در اولويت خود قرار دهيد. به ويژه از بين بردن قارچ ها و كپك هايي كه روي سطوح مختلف دستشويي و حمام به وجود مي آيند اهميت زيادي دارد.

اين قارچ ها از عوامل اصلي بروز آلرژي هستند. در فصل بهار به دليل افزايش رطوبت اين مشكل تشديد مي شود.

استفاده از اسپري بيني را زودتر شروع كنيد:
چند روز زمان مي برد تا اسپري هاي بيني تأثير درماني خود را بر علائم آلرژي داشته باشند. بنابراين اگر مي خواهيد از اين وقفه جلوگيري كنيد استفاده از اسپري را زودتر شروع كنيد.

در صورتي كه از آلرژي خود آگاه هستيد يك هفته پيش از زماني كه معمولا دچار علائم آلرژي مي شويد استفاده از اسپري را شروع كنيد.

از عينك آفتابي استفاده كنيد:
با ورود گرده هاي درختان به چشم ها، بيني و گلو، علائم آلرژي شروع مي شود. ورود گرده ها منجر به خارش چشم، عطسه، تودماغي شدن صدا، خارش بيني و گاهي سرفه مي شود. با استفاده از عينك آفتابي مي توانيد از ورود گرده ها به داخل چشم جلوگيري كنيد.

فيلترهاي دستگاه تهويه هوا را تعويض كنيد:
تميزي فيلترهاي هوا در همه ي فصل ها مهم است، اما در فصل بهار اهميت اين مسأله دو چندان مي شود. در پايان زمستان هايي كه هواي معتدل تري داشتند گرده افشاني بعضي درختان زودتر شروع مي شود و اين مسأله مي تواند علائم آلرژي هاي بهاري را تشديد كند.

فيلترهاي كثيف دستگاه تهويه هوا مي توانند گرده هاي گياهان را به خود جذب كنند و باعث وخامت آلرژي شما شوند. پس براي جلوگيري از مسأله، از تميزي فيلترهاي دستگاه تهويه هوا در منزل و همچنين فيلتر تهويه هواي كابين خودروي خود مطمئن شويد.

از واكسن آلرژي استفاده كنيد:
اگر مي دانيد كه هر سال دچار آلرژي شديد فصلي خواهيد شد، مي توانيد از واكسن هاي آلرژي استفاده كنيد. اين واكسن ها مثل واكسن هاي آنفولانزا هستند، با اين تفاوت كه بيشتر از يك بار تزريق مي شوند تا مقاومت لازم را براي مقابله با آلرژي در بدن به وجود آورند.

نگهداري گلدان هاي كوچك در فضاي منزل، پر پرندگان خانگي و نگهداري حيواناتي مانند جوجه، اردك، گربه، سگ و غيره در محيط زندگي افراد حساس به مواد آلرژي زا را با مشكل مواجه مي كند.

تاثير برخي از مواد غذايي در تشديد يا تخفيف علائم حساسيت:
مصرف يا عدم مصرف هيچ‌كدام از خوراكي‌ها و مكمل هاي غذايي نمي‌توانند سبب از بين رفتن كامل اين بيماري شوند.

با توجه به تفاوت حساسيت به مواد غذايي از فردي به فرد ديگر، امكان معرفي خوراكي خاصي كه همه افراد مبتلا به حساسيت بتوانند با حذف آن، بيماري خود را سركوب كنند وجود ندارد.

فردي كه به حساسيت فصلي مبتلاست يا سابقه ابتلا به آن را دارد، بايد تا مي‌تواند از ادويه‌ها، غذاهاي تند، بودار، خوراكي‌هاي فرآوري‌شده (مانند سوسيس، كالباس و غيره و همينطور غذاهاي سرخ‌كردني اجتناب كند.

البته به ياد داشته باشيد كه اين غذا‌ها اصلاً نمي‌توانند عامل اوليه ابتلا به حساسيت فصلي باشند و مصرف آن‌ها ممكن است فقط شرايط فرد مبتلا به حساسيت را بد‌تر و علايم حساسيتش را شديد‌تر كند.

ممكن‌است مصرف برخي ميوه‌ها مانند كيوي، توت فرنگي و … يا برخي از صيفي‌جات مانند بادمجان، گوجه‌فرنگي و … باعث تشديد واكنش‌هاي آلرژيك شود. البته اين موضوع به حساسيت‌هاي فردي هم مربوط است.

يعني گاهي برخي مبتلايان به حساسيت فصلي به ميوه ها يا صيفي‌جات مورد اشاره حساسيت نداشته باشند.

توصيه هاي تغذيه اي
مواد غذايي حاوي آنتي اكسيدان را بيشتر مصرف كنيد.

در طي روز چاي سبز بنوشيد. تحقيقات نشان داده است كه آنتي اكسيدان موجود در چاي سبز با نام اختصاري EGCG ، واكنش هاي آلرژيك را در بدن متوقف مي كند.

سير
سير، با آنتي بيوتيك هاي طبيعي پر شده است ،كه مي تواند بدن شما را از عفونت ها و آلرژي ها پاك كند. بدن شما بزرگترين سود را از خوردن سير خام مي برد و اگر حساسيت هايتان در حال بازگشت است، بهتر است چند تكه سير مصرف كنيد. اگر كه علاقه اي به بوي سير نداريد از يك مكمل استفاده كنيد.

برگ سبزيجات :
كلم، اسفناج و بسياري از سبزيجات ديگر ،منابع غني از ويتامين هاي ضروري، مواد معدني، آنتي اكسيدان ها و آنزيم هستند ،كه براي كاهش التهاب و حفظ سيستم تنفسي، مفيد هستند.

مواد غذايي غني از پروبيوتيك:
يك دستگاه گوارش خوب، پايه و اساس سلامت است، زيرا بدن سالم، بيشترين حد مواد مغذي را از غذا دريافت مي كند. غذاهاي غني از پروبيوتيك مانند كفير، ماست پاستوريزه نشده، كلم ترشي، ترشي تخمير شده و حتي مكمل پروبيوتيك، مي توانند سيستم دفاعي بدن را تقويت كنند.

مركبات:
ليمو، و ديگر اشكال مركبات، سبب افزايش ايمني شما به دليل سطح بالاي ويتامين C مي شود خوردن آب ليمو، (ليموناد بدون قند)، به بدن شما كمك مي كند، تا ناخالصي ها را از بين برده و سيستم ايمني بدن را تقويت كند. همچنين براي جواب دهي بهتر مقداري از آب مركبات را با عسل محلي مخلوط و بعد مصرف كنيد.

قارچ ريشي (reishi):
با گذشت زمان ,تاثير قارچ بر روي سيستم دفاعي بدن بيشتر شناخته شده است، با مصرف مداوم اين قارچ، ديگر به آلرژي هاي فصلي مبتلا نمي شويد به دليل داشتن اسيد گانودريك، موجب آزاد سازي هيستامين و در نتيجه عملكرد بهتر كبد مي شود و مي توان گفت كه يك منبع ضد آلرژي است.

عسل طبيعي:
مصرف روزانه يك قاشق غذاخوري از عسل طبيعي موجب تقويت سيستم دفاعي بدن در برابر گرده هاي متنوع بهاري مي شود.

دكتر مسيح الله شاكري متخصص بيماري هاي داخلي و عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي جهرم
تاریخ:
1397/12/13
تعداد بازدید:
217
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal