۱۳۹۸ يکشنبه ۲۷ مرداد
آشنايي بيشتر با خانه هاي بهداشت
گسترش بيش از پيش خدمات بهداشتي و درماني با افتتاح 6 خانه بهداشت در مناطق محروم شهرستان جهرم
متراژ هر يك از خانه بهداشت ها 110 متر مربع و در كل با اعتباري بالغ بر 1 ميليارد 25 ميليون تومان، در مناطق محروم شهرستان احداث شده است و به زودي به بهره برداري مي رسد.
متراژ هر يك از خانه بهداشت ها 110 متر مربع و در كل با اعتباري بالغ بر 1 ميليارد 25 ميليون تومان، در مناطق محروم شهرستان احداث شده است و به زودي به بهره برداري مي رسد.

 احداث اين خانه بهداشت ها در روستاهاي باغ كبير، احمديه، علويه، منار و بيدكوه، چنار سوخته و چهار طاق است.
خانه هاي بهداشت، محيطي ترين واحد ارائه خدمت در نظام شبكه هاي بهداشتي درماني كشور محسوب مي شود. هر خانه بهداشت بسته به شرايط جغرافيايي- به ويژه امكانات ارتباطي و جمعيت- يك يا چند روستا را در پوشش خدمات خود دارد.

در خانه بهداشت فقط يك رده شغلي از كاركنان بهداشت خدمت مي كنند كه بر حسب جنس" بهورز مرد" يا " بهورز زن" ناميده مي شوند و بومي بودن آنها و اسكان در روستاي اصلي يا روستاي قمر، از شرايط ضروري است.

تعداد بهورزان يك خانه بهداشت با توجه به پراكندگي روستاهاي تحت پوشش جمعيت آنها متغير است.

 بازديد منازل و سرشماري سالانه جمعيت و ثبت اطلاعات روزانه، آموزش بهداشت، تشكيل گروه هاي داوطلب و شوراهاي بهداشتي محلي، مراقبت از زنان باردار، مراقبت از كودكان، تنظيم خانواده ، آموزش و مراقبت تغذيه اي از وظايف عمده خانه بهداشت است.

همچنين نظارت بر بهداشت مدارس و مراقبت از دانش آموزان، بهداشت دهان و دندان، ايمن سازي، نظارت بر موازين بهداشت حرفه اي، بهداشت مكان هاي عمومي و مراكز تهيه و توزيع موارد غذايي، بيماريابي، كمك هاي اوليه درماني و پيگيري درماني بيماري ها، ارجاع فوريت ها از ديگر وظايفي است كه توسط بهورزان اين خانه بهداشت ها صورت مي گيرد.
تاریخ:
1397/11/16
تعداد بازدید:
143
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal