۱۳۹۸ يکشنبه ۲۷ مرداد
از آغاز راه اندازي بخش آنژيوگرافي تا كنون، 55 عمل آنژيوگرافي و 19 عمل آنژيوپلاستي صورت گرفته است
بعد از گذشت سه ماه از راه اندازي بخش آنژيوگرافي بيمارستان پيمانيه جهرم، آنژيو پلاستي و آنژيوگرافي به روش جديد كه از طريق شريان دست است انجام مي شود و مزيت اين روش در اين است كه عوارض موضعي آنژيوگرافي را كاهش مي دهد و با آسايش بيشتر بيمار همراه است.

دكتر اسماعيل رعيت دوست رئيس بيمارستان پيمانيه جهرم اظهار داشت: در روش آنژيوگرافي از طريق دست، بيمار مي تواند بلافاصله پس از انجام عمل از تخت پايين بيايد و راه رود بدون آن كه نيازي به بستري مطلق چند ساعته بعد از آنژيو گرافي داشته باشد.

به گفته وي آنژيو گرافي يك روش تشخيصي قطعي است براي مشخص كردن وجود شدت تنگي عروق كرونر، شريان هايي كه خون رساني قلب را برعهده دارند و انسداد آنها باعث بروز سكته قلبي مي شود.

وي بيان كرد: آنژيوگرافي براي افرادي انجام مي شود كه پس از معاينات باليني، نوار قلب و روش هاي پيشرفته قوي نظير ورزش، اسكن هسته اي قلب و استرس اكو يا سيتي آنژيو احتمال تنگي عروق كرونر در بيمار تشخيص داده مي شود و آنژيوگرافي به عنوان روش قطعي تشخيص بيماري عروق كرونر استفاده مي شود.

دكتر رعيت دوست با اشاره به روش جديد آنژيوگرافي گفت: در اين روش جديد يك لوله باريك يا (كاتتر) وارد شريان و از آنجا به مدخل شريان هاي كرونر هدايت مي شود، سپس با تزريق ماده حاجب در اين عروق نقاط تنگ شريان شناسايي مي شود كه در روش سنتي آن كاتتر از طريق شريان كشاله ران به مدخل شريان هاي كرونر هدايت مي شد.

به گفته وي تنگي هاي شريان بيش از 50 تا 75 درصد بايد تحت درمان قرار گيرند كه امروزه بيشتر توسط بالون و استنت (فنر) در زمان آنژيوگرافي انجان مي گيرد.


رئيس بيمارستان پيمانيه جهرم با بيان اين مطلب كه آنژيوپلاستي يك روش بسيار موثر درماني است گفت: آنژيوپلاستي در همان زمان آنژيوگرافي انجام مي شود كه در اين روش يك سيم خيلي باريك وارد رگ كرونر مي شود و از روي اين ريل باريك بالون و استنت عبور داده مي شود كه با اتساع بالون، استنت (فنر) به ديواره رگ مي چسبد و از تنگي مجدد رگ جلوگيري مي شود.


دكتر رعيت دوست عنوان كرد: راه اندازي دستگاه آنژيوگرافي هزينه اي بالغ بر 2 ميليارد و 500 ميليون تومان در برداشته است و آنژيوگرافي و آنژيوپلاستي در بيمارستان پيمانيه جهرم با تعرفه دولتي انجام مي شود.

وي گفت: آنژيوگرافي هاي كرونر توسط دكتر محمد شجاعي و دكتر خاطره دهقاني متخصصين قلب و از اساتيد دانشگاه و آنژيوپلاستي و استنت توسط دكتر مصطفي فتاحي فوق تخصص اينترونشن قلب از اساتيد دانشگاه علوم پزشكي شيراز انجام شد‌.
تاریخ:
1397/11/07
تعداد بازدید:
216
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal