۱۳۹۸ پنج شنبه ۲۷ تير
داروها از شايع ترين و خطرناك ترين عوامل مسمويت زا در منزل هستند
خواب آورها، مسكن ها و داروهاي ضدافسردگي كه سيستم مركزي اعصاب را تحت تاثير قرار مي دهند از اولويت هاي اصلي پيدايش مسموميت ها ي دارويي هستند.
داروها از شايع ترين و خطرناك ترين عوامل مسمويت زا در منزل هستند
 خواب آورها، مسكن ها و داروهاي ضدافسردگي كه سيستم مركزي اعصاب را تحت تاثير قرار مي دهند از اولويت هاي اصلي پيدايش مسموميت ها ي دارويي هستند.
دسترسي آسان به انواع مواد شيميايي، داروها، سموم وغيره و همچنين نداشتن اطلاعات كافي از نحوه مصرف و نگهداري آنها عوارض و خطرات جبران ناپذيري چون مسموميت ها را به بار مي آورد كه متاسفانه شاهد افزايش مسموميت ها و مرگ و مير هاي ناشي از آن در بين كودكان، جوانان و حتي سالمندان در جامعه هستيم و آگاه سازي و پيشگيري دو ركن مهم در كاهش مسموميت ها است.
دكتر ابولفضل نيكوسير معاون غذا و دارو دانشگاه مسموميت دارويي را شايعترين و خطرناك ترين نوع مسموميت ها در منزل دانست و اظهار داشت: عدم توجه به ميزان مصرف دارو، مصرف خود سرانه، تداخلات دارويي، استفاده دارو در تاريكي و حتي خواب آلودگي از عواملي است كه منجر به مسموميت دارويي در منزل مي شود.
وي با اشاره به مسموميت دارويي در نيم سال اول 97 در شهرستان جهرم مي گويد: 89 مورد مسمويت دارويي گزارش شده است كه در اين نوع مسموميت، زنان سهم بيشتري داشته اند و شامل داروهاي مسكن غير مخدر چون بنزوديازپين ها، ضد افسردگي ها، آنتي بيوتيك ها، دارو هاي قلبي، كورتون ها، آمفتامين ها بوده است. 
🔹به گفته وي موارد شايع ديگر در مسموميت هارا مي توان، مسموميت بامواد غذايي، موادمخدر، مسموميت هاي تنفسي، بوتوليسم و... اشاره كرد.
 🔹وي در ادامه افزود: مسموميت بوتوليسم 60 درصد موارد منجر به مرگ مي شود كه منبع اصلي سم بوتوليسم غذاي كنسرو شده تاريخ گذشته است كه قبل از مصرف خوب حرارت نديده و با توجه به گزاراشات ارائه شده 24 درصد از موارد مسموميت بوتوليسم، ناشي از غذاهاي رستوراني بوده است.
وي مسموميت با مواد شيميايي در شش ماه اول 97، 102 مورد عنوان كرد و افزود: 72 مورد آن مربوط به آقايان بوده است كه استفاده از شوينده هاي خانگي، حشره كش ها، مواد نفتي، الكل، قرص برنج و مرگ موش از عوامل اصلي اين نوع مسمويت بوده است.
وي با اشاره به مسموميت با آلومينيوم فسفيد يا همان قرص برنج گفت: از مرگ آور ترين مسموميت ها است و مرگ حتمي بيمار را در پي دارد؛ به راحتي جذب دستگاه گوارش مي شود و با حل شدن در مايعات بدن و رطوبت معده گاز خطرناك فسفين توليد مي شود و تا كنون راه نجات براي بيماران مسموم شده با قرص برنج يافت نشده است.
دكتر نيكوسير گفت: در شش ماه اول سال 97 مسموميت هاي ناشي از گزيدگي در شهرستان جهرم 222 مورد گزارش شده كه بيشتر مربوط به گزيدگي عقرب بوده است. 
راحله قصابي كارشناس دفتر اطلاع رساني دارو و سموم دانشگاه نيز با اشاره به مسموميت هاي گوارشي گفت: از رايج ترين نوع مسموميت ها است كه ناشي از مصرف موادغذايي فاسد، مصرف داروي اشتباه و يا زياد ازحد خوردن دارو به قصد خودكشي است.
 به گفته وي مسمويت گوارشي در كودكان به علت مواد شيميايي خطرناك مانند نفت و مواد پاك كننده شايع تر است كه بايد دور از دسترس آنان باشد.
وي در ادامه افزود: بايد مراقب بود تا در هنگام بيماري كودك، دوز تكراري ويا داروي بيشتر از حد تجويز شده به كودك داده نشود و داروهاي مصرفي افراد خانواده دور از دسترس كودكان نگه داري شود.
وي تاكيد كرد: بزرگسالان داروهاي خود را در مقابل كودكان نخورند زيرا آنان از رفتار بزرگسالان تقليد مي كنند و زمان دادن دارو به كودك از كلمات آب نبات، شكلات و يا خوراكي استفاده نشود.
وي بيان كرد: مسموميت هاي شيميايي ناشي از مواد شوينده خانگي بيشتر گريبانگر خانم ها است كه هرگز نبايد ظرف شوينده هاي خانگي را به ظرف هاي ديگر مانند بطري هاي نوشابه انتقال داد و از مخلوط كردن آنها به شدت خودداري شود.
به گفته وي استفاده از دست كش هاي غير قابل نفوذ و ماسك هنگام استفاده از مواد شوينده بسيار حياتي است و بيشتر اين مسموميت ها از راه تنفس و انتقال گاز آن به ريه صورت مي گيرد.
كارشناس دفتر اطلاع رساني دارو و سموم دانشگاه گفت: هرگز فرد مسموم را تا قبل از رساندن به مركز درماني وادار به استفراغ نكنيد زيرا ممكن است مري مجددا آسيب ديده و يا با آسپيره شدن به داخل راه هوايي باعث تورم و انسداد راه هاي هوايي گردد.
تاریخ:
1397/08/12
تعداد بازدید:
76
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal