۱۳۹۸ دوشنبه ۳۱ تير
ديابت حاملگي تاثير منفي بر رشد جنين دارد
ديابت بارداري اغلب بدون علامت است. به همين دليل براي تمام زنان باردار بين هفته هاي 24 و 28 قند خون اندازه گيري مي شود.

دكتر نجمه السادات مصلي نژاد متخصص زنان و زايمان و عضو هيئت علمي دانشگاه گفت: ديابت حاملگي(ديابت مليتوس ياGDM) ديابتي است كه براي اولين بار در طي حاملگي شناسايي مي شود. ديابت به اين معناست كه قند خون شما از حد معمولي بالاتر است و بدن از قند براي انرژي استفاده مي كند اما قند زياد در بدن مي تواند مضر باشد.

وي با بيان اين مطلب كه قند اضافي براي جنين مادر باردار خوب نيست گفت: تغييرات هورموني و وزن گيري بخشي از يك حاملگي سالم است اما هر دوي اين موارد ترشح بيشتر انسولين را دچار اشكال مي كند. در اين صورت با توجه به اينكه وجود انسولين براي ورود قند به سلولها و تامين انرژي مورد نياز بدن ضروري است اما بدن مادر انرژي را كه نياز دارد از غذا دريافت نمي نمايد.

وي اضافه وزن، فشار خون بالا، اضافه وزن قبل از بارداري، سابقۀ خانوادگي ديابت، سابقۀ ديابت بارداري، مرده‌زايي، سقط جنين يا نوزاد درشت با وزن بيش از 3400 گرم در بارداري‌هاي قبلي، سندرم تخمدان پلي‌كيستيك(pcos)، سابقۀ وجود مشكلي با انسولين يا قند خون مانند مقاومت به انسولين، عدم تحمل گلوكز يا پره‌ديابت را از ريسك فاكتور هاي خطر براي ديابت نوع 2 دانست.

به گفته وي در زمان بارداري مادر ممكن است متوجه شود كه نسبت به شرايط معمول بيشتر تشنه، گرسنه و خسته مي شود و يا دچار تكرر ادرار شده است ولي اين ها همگي علائم شايعي در زمان حاملگي هستند و طبيعي تلقي مي شوند.

وي افزود: در صورتي كه خطر ابتلا به ديابت بارداري در مادر بيشتر باشد و يا علائمي از ديابت را داشته باشد (نظير وجود قند در ادرار ) اندازه گيري قند خون در اولين ويزيت زمان حاملگي است و سپس بعد از آن، در صورتي كه نتيجه آزمايش اول منفي باشد مجددا اين رويه بين هفته هاي 24 و 28 انجام مي شود.

به گفته وي مثبت بودن آزمايش قند خون دليل بر ابتلا به ديابت بارداري نيست ولي بيمار بايد براي تشخيص قطعي مجدداً مورد آزمايش قرار گيرد.

اين متخصص زنان و زايمان با اشاره به عوارض ديابت بارداري گفت: اين بيماري مي‌تواند بر روي رشد جنين اثر منفي داشته باشد مانند بروز نقص‌هاي مادرزادي، سقط جنين، رشد بيش از حد كودك، افزايش مايع آمنيوتيك، مسموميت بارداري و خطر ابتلا به فشارخون بالا است.

 وي كنترل و بررسي منظم سطح. قند خون در طول روز و انتخاب رژيم غذايي مناسب را از راه هاي كنترل و درمان اين بيماري دانست.

به گفته ي اين متخصص زنان و نازايي، در مراحل اوليه به بيمار توصيه مي‌‌شود كه در طي روز، چهار بار قند خون خود را با دستگاه‌هاي اندازه‌گيري قند خون كنترل كند و  اين چهار بار شامل زمان‌هاي قبل از صبحانه و دو ساعت پس از هر وعده غذايي است.

 وي خاطرنشان كرد: يكي از راهكارهاي مطمئن براي كنترل قند خون در طول روز، نظم غذايي مناسب است. بر همين اساس بيمار بايد دريافت كالري از مصرف خوراكي‌ها را در چند نوبت منظم در طول روز توزيع كند.
دكتر مصلي نژاد در ادامه افزود: بيمار بايد مصرف غذاي روزانه، قند و شكر خانگي خود را يادداشت كند كه اين امر موجب پرهيز از مصرف بي رويه قندهاي ساده مي شود.

وي تاكيد كرد: يك رژيم مناسب براي ديابت بارداري شامل مصرف غذاهاي سالم و پرهيز از مصرف غذاهاي چرب، پرنمك و يا حاوي شكر است.

به گفته ي وي گنجاندن اقلام فيبردار در رژيم غذايي ديابت بارداري مفيد است و توصيه مي‌شود به جاي منابع كربوهيدرات ساده، از انواع غلات سبوس دار استفاده شود.

وي انجام فعاليت ورزشي مانند پياده‌روي منظم را در كنترل سطح قند خون بيماران بسيار مفيد دانست و افزود: بيماران بايد در نظر داشته باشند كه براي جلوگيري از بروز عوارض مرتبط با فعاليت بدني، حتماً با پزشك متخصص خود مشورت كنند.

 دكتر مصلي نژاد با اشاره به مصرف انسولين در بارداري گفت : انسولين تنها داروي ديابتي است كه مصرف آن در طي بارداري در صورت عدم كنترل قند خون به بيمار توصيه مي‌گردد.

وي تاكيد كرد: مشاوره داشتن بيماران با يك آموزشگر ديابت يا يك متخصص تغذيه براي داشتن برنامه غذايي سالم بسيار ضروري است.

به گفته وي داشتن وزن مناسب و كاهش وزن در افراد چاق، انجام ورزش به مدت 30 دقيقه در اكثر روزهاي هفته، رعايت رژيم غذايي مناسب مانند مصرف غلات، ميوه و سبزي و كاهش چربي از راه هاي پيشگيري از ديابت قبل از بارداري است.

دكتر مصلي نژاد با بيان اين مطلب كه زناني كه ديابت حاملگي داشته اند بايد اندازه گيري براي ديابت و پيش ديابت را ساليانه ادامه دهند گفت: تشخيص زود هنگام ديابت و پيش ديابت مي تواند به پيشگيري از عوارضي چون بيماري قلبي كمك كند.
تاریخ:
1397/08/02
تعداد بازدید:
305
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal