۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۰ آذر
اضطراب هاي جدايي كودكان از والدين / آيا كودكتان به راحتي به مدرسه نمي رود؟
اضطراب هاي جدايي كودكان از والدين / آيا كودكتان به راحتي به مدرسه نمي رود؟

هر ساله همزمان با بازگشايي مدارس موجي از سوالات متعدد به سوي والدين هجوم مي آورد و نگراني ها و دغدغه هايي را ايجاد مي كند كه حاكي از اهميت ايشان نسبت به تربيت فرزندانشان است.

 گرچه والدين امروزي از نظر تحصيلات و اطلاعات نسبت به گذشته پيشرفت چشمگيري داشته اند اما باتوجه به شرايط ويژه جامعه و تغيير و تحولات زندگي نوين امروزي پرسش ها و سوالات متعددي وجود دارد كه بسياري از آنها بي پاسخ مانده است.

وقتي كيان نمي خواهد به مدرسه برود شما به عنوان پدر و مادرش چه بايد بكنيد؟ وقتي علي تكاليفش را انجام نمي دهد و درس نمي خواند چه واكنشي نشان مي دهيد؟ وقتي ليلا در مواقع امتحان بسيار مضطرب و وحشت زده مي شود؛ وقتي آرش ناخن هاي خود را مي جود؛ رفتار والدين بايد چگونه باشد و بسياري از سوالات ديگر كه ذهن والدين را به خود مشغول كرده است.

كودكاني كه دوست ندارند به مدرسه بروند ممكن است دلايل كاملا واقعي و حقيقي داشته باشند و يا ممكن است دچار انواع مختلفي از ترس ها و اضطراب ها باشند.

كودكي كه از قلدر مدرسه مي ترسد، كودكي كه معلمش با او به تندي رفتار كرده است؛ ترس از جدا شدن از پدر و مادر دارد و يا محيط مدرسه براي او بي روح و ناخوشايند است.

همه اين موارد مي تواند از جمله دلايلي باشد براي عدم تمايل بچه ها به مدرسه نرفتن و اما چگونه مي توان با اين مشكل روبرو شد؟

ايجاد بستر تربيتي و بسط فضاي امن و همراه با آرامش براي كودكان بزرگترين و خطيرترين وظيفه والدين است

علت نرفتن به مدرسه را دريابيد.
 
كودكتان را تشويق كنيد تا تمام خبرها و مشكلاتي را كه باعث نرفتن به مدرسه مي شود براي شما بگويد.

براي اين كار از او بخواهيد فهرستي از آنچه در مدرسه مورد علاقه اش است و آنچه را كه دوست ندارد با ذكر دليل بيان كند.
 
با معلم كودك خود صحبت كنيد. صحبت با معلم قطعا مي تواند تاثير بسزايي در حل اين مشكل داشته باشد.

مشكل را با او در ميان بگذاريد تا در صورتي كه ريشه مشكل در مدرسه باشد براي رفع آن با شما همكاري و تلاش كند.

 كودكتان را به مدرسه علاقمند كنيد.

از معلم كودك بخواهيد تا به او در مدرسه مسووليتي در امور كلاس يا مدرسه بدهد مثلا عضو گروه سرود مدرسه باشد يا اينكه او را نماينده كلاس بگذارد و ... اين موضوع به فرزند شما اعتماد به نفس خواهد داد و او را به مدرسه علاقمند خواهد كرد.

روزهايي كه قرار است اتفاق خاصي در مدرسه بيفتد يا برنامه ويژه اي قرار است برگزار شود در تقويم علامت بگذاريد مثلا روزي كه قرار است فرزند شما به اردو برود و يا مراسم جشني قرار است برگزار شود از او بخواهيد به خاطر بسپارد و برايتان تعريف كند.

با مسوولان مدرسه هماهنگ كنيد كه در ابتداي سال تحصيلي به خاطر شرايط ويژه اي كه كودك شما دارد توجه ويژه اي كنند و با او با محبت رفتار كنند و براي او وقت بيشتري بگذارند.

كودكتان را تشويق كنيد دوستان جديدي پيدا كنند. هرچه دوستان كودك شما بيشتر باشند او احساس تنهايي و انزواي كمتري خواهد كرد.

رفتار مثبت كودك را براي مدرسه رفتن مورد توجه قراردهيد و جايزه بدهيد.

هركاري كه مربوط به مدرسه رفتن است از جمله آماده شدن، از خواب بيدار شدن، و به موقع رسيدن و ... بدون تشويق و پاداش نگذاريد.

براي ماندن در منزل شرايط خاص تعيين كنيد. به عنوان مثال در صورت بيماري مي تواند در منزل بماند و در غير اين صورت بايد در مدرسه حضور پيدا كند.

اگر كودك شما به علت بيماري مدرسه نرفته است چنانچه بيماري او با رفتن سرويس مدرسه به طرز عجيبي ناپديد مي شود ترتيبي اتخاذ كنيد تا آن روز به كودك شما خوش نگذرد. به آن معنا كه نگذاريد آن روز را به بازي ها و تفريح و غذاي مورد علاقه اش بگذراند.

 در نهايت چنانچه فرزند شما همچنان براي رفتن به مدرسه مقاومت مي كند بدين معنا كه به شدت از مدرسه گريزان و هراسان است هرچه سريع تر از يك روانشناس كودك كمك بجوييد و موضوع را با او در ميان بگذاريد.

جواد قاسميان، مدير اداره مشاوره و سلامت روان دانشجويي دانشگاه علوم پزشكي جهرم
تاریخ:
1397/07/15
تعداد بازدید:
187
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal