۱۳۹۹ دوشنبه ۱۲ خرداد
گفتگو با بهورز نمونه دانشگاه
رازداري و مردم داري دو ركن مهم در كار بهورزان/ 3000 نفر تحت نظر يك بهورز
3000 نفر از روستاي علويه و عشاير اين منطقه تحت نظر بهورز نمونه دانشگاه است.

3000 نفر از روستاي علويه  و عشاير اين منطقه تحت نظر بهورز نمونه دانشگاه است.

نامش حميد عباسي است. او ديپلم علوم تجربي و 6 سال است كه به عنوان بهورز فعاليت مي كند.
برگزيده شدنش را به عنوان بهورز نمونه دانشگاه تبريك مي گويم. ابراز خوشحالي مي كند و با لبخند مي گويد: فكرش را نمي كردم به عنوان بهورز نمونه انتخاب شوم اين نشان لطف و محبت مديران دانشگاه است.

مي گويد:  از سال 92  مشغول به خدمت در  خانه بهداشت روستا ي علويه بخش كرديان شهرستان جهرم هستم و 600 نفر از جمعيت عشاير اين منطقه تحت نظر من است. همچنين در كنار آن كارهاي بهداشت محيط روستاي موسويه بخش كرديان با جمعيت 1900 نفر نيز انجام مي دهم.

او با اشاره به چگونه بهورز شدنش مي گويد: جذب در رشته بهورزي بر اساس بومي بودن است و با مدرك ديپلم در آزمون ورودي شركت كردم و بعد از پذيرفته شدن و گذارندن دوره آموزي و چندين مصاحبه، كارم را به عنوان بهورز از سال 90 آغاز نمودم.


مي گويد: فعاليت هايي كه يك بهورز انجام مي دهد بسيار گسترده است مانند مراقبت از اطفال، جوانان، ميانسالان، سالمندان و زنان باردار. همچنين واكسيناسيون اطفال، مراقبت از بيماراني كه ديابت و فشار خون دارند، بيماري يابي مالاريا، سل و بيماري هاي واگير و غير واگير از خدماتي است كه توسط بهورزان انجام مي شود.

وي رازداري و مردم داري را اساس كار بهورزان مي داند و مي گويد: يك بهورز جدا از كارهاي بهداشتي و درماني كه از وظايفش است بايد دوست و فردي قابل اطمينان براي اهالي روستا باشد. اين رازداري و حس اطمينان متقابل است كه كار بهورزان را به جلو مي برد.


به گفته وي دادن آموزش هاي بهداشتي به گروه هاي هدف تحت پوشش، انجام فعاليت هاي بهداشتي محيط روستا مانند بازديد از بهداشت محيط خانوارها، مغازه هاي روستا، اماكن عمومي و مدارس از كارهايي است كه يك بهورز بايد انجام دهد.

او از سختي هاي كار بهورزي مي گويد:  بهورزان در روستاهاي دورافتاده و با شرايط بد آب و هوايي انجام وظيفه مي كنند. شغل بهورزي كار آساني نيست. به دليل انجام چندين كار به طور همزمان مسئوليت بسيار زيادي به دوش بهورزان است.

مي گويد: دوره هاي آموزشي براي جمعيت تحت پوشش گذاشته مي شود مانند آموزش مراقبت هاي بهداشتي دوران بارداري به زنان، آموزش به سالمندان، دامداران روستا، رابطين بهداشتي و دانش آموزان.

 لبخندي مي زند و از علاقه اش به شغلش مي گويد:  هميشه علاقه زيادي به اين حرفه داشتم. خدمت به مردم و رفع مشكلات بهداشتي و درماني آنان حالم را بسيار خوب مي كند. رضايت و دعاي خير اهالي روستا بزرگترين پاداش كاري من است. خدا را شاكرم كه توفيق خدمت در اين شغل را نصيبم كرده است.

خاطرات شيرينش را ورق مي زند، باز مي گردد به دو  سال گذشته و مي گويد: مدتي بود كه خانمي سالمند از اهالي روستا براي سنجش فشار خون و قند خون  خود به خانه بهداشت نيامده بود. روز تعطيل كاري ام بود و مشغول كارهاي شخصي ام. به طور اتفافي به ياد اين خانم افتادم نگران شدم كيفم را برداشتم و به سمت خانه اش رفتم.  در را زدم و با يا الله وارد حياط خانه شدم. پسر آن خانم سالمند در را باز كرد سلام كرد و از حضور من متعجب شد. گفتم، مدتي است كه مادرتان براي پايش فشار خون و قند خون خود به خانه بهداشت نيامده است نگران شدم و گفتم خودم سري به شما بزنم. اتفاقا آن روز حال مادرش خوب نبود. رنگ صورتش برافروخته و فشار خونش بالا بود سريع به اورژانس تماس گرفتم و او را به جهرم انتقال دادند. چند روز بعد آن مادر به اتفاق پسرش به خانه بهداشت آمدند و از من بسيار تشكر كردند كه اگر آن روز  به خانه شان نرفته بودم؛ متوجه فشار خون بالاي خود نمي شد و اتفاق بسيار بدي برايش پيش مي آمد.

از رئيس، معاون بهداشتي و مدير شبكه گسترش و معاون اجرايي معاونت بهداشتي دانشگاه كمال تشكر را دارد و مي گويد: اين عزيزان هميشه حامي و پشتيبان بهورزان بوده اند و انتخاب من به عنوان بهورز نمونه نشان از لطف ايشان بوده است.
 
 
 
 
تاریخ:
1398/09/02
تعداد بازدید:
1104
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal