۱۳۹۹ سه شنبه ۱۴ مرداد
همه چيز درباه بيماري هپاتيت و انواع آن
مدير گروه  بيماري هاي عفوني و دانشيار دانشگاه، به مناسبت هفته ملي هفته اطلاع رساني هپاتيت به نكات مهمي در زمينه علايم و نشانه هاي اين بيماري خطرناك اشاره كرد.

  "كبد" يكي از مهمترين و بزرگترين غدد داخلي بدن است كه وظايف مهمي را به عهده دارد؛ از مهمترين وظايف اين عضو مي توان به مواردي مانند دفع سموم، ساختن پروتئينهاي حياتي ، تنظيم مصرف قند خون ، سوخت و ساز چربيها و ساخت برخي هورمونهاي ضروري اشاره كرد.

اختلال در عملكرد اين عضو، باعث بيماري مي‌شود؛ اين اختلال ممكن است در اثر عوامل مختلفي از جمله ويروسها ، داروها، الكل، سموم، فعال شدن غيرطبيعي سيستم ايمني بدن( بيماري اتوايميون) ايجاد شود.

وي افزود:شايع ترين نوع اختلال، توسط ويروسهاي هپاتيت ايجاد ميشود كه مهمترين آنها ويروس هپاتيت A، B، C,  D  و Eهستند.

دكتر رحيم رئوفي درباره علائم و نشانه‌هاي هپاتيت حاد اظهار داشت :
-تغيير رنگ پوست و چشم‌ها به زردي (يرقان)
-پر رنگي ادرار (تيره شدن ادرار)
-بي‌رنگ شدن مدفوع (سفيد شدن رنگ مدفوع)
-تهوع، استفراغ
-بي‌اشتهايي
-خارش بدن
-خستگي، بي‌حالي و كاهش توانايي در انجام فعاليت‌هاي روزانه

كه البته ممكن است افراد در هنگام تشخيص اين بيماري اين علائم را بياد نياورند و كاملا بدون علامت باشند

مدير گروه بيماري هاي عفوني ابراز داشت: علت بيماري ميتواند عوامل عفوني و غير عفوني باشد
درواقع نوع عفوني آن به دليل انتقال ويروس هاي مختلف اتفاق مي‌افتد و نوع غيرعفوني آن تحت تاثير شرايط و عوامل بدني و مصرف برخي از مواد مثل الكل به وقوع مي‌انجامد كه در زير به گوشه اي از ويژگي‌هاي هر يك مي‌پردازيم:

1- نوع A
اين نوع از بيماري توسط عفونت ويروسي به نام HAV توسط ويروس مخصوص اين بيماري ايجاد مي‌شود. ويروسي كه اغلب توسط مصرف مواد غذايي يا آب آلوده به مدفوع شخص مبتلا منتقل مي‌گردد. بيشتر افراد مبتلا بدون هيچ گونه آسيب دائمي وارد بر كبد بطور كامل بهبود مي يابند.
هيچ درمان خاصي براي هپاتيت A شناخته نشده است. بدن شما خودش، ويروس هپاتيت A را از بين خواهد برد. در بسياري از موارد، كبد ظرف يك يا دو ماه به طور كامل بهبود مي يابد و آسيبي بر جاي نمي ماند.

رعايت بهداشت شامل شستن مرتب دستها، يكي از بهترين راه هاي پيشگيري از هپاتيت A است. واكسيناسيون مؤثر براي افراد در معرض خطر در دسترس است. ولي در حال حاضر با توجه به شيوع بيماري در ايران انجام نمي شود. واكسن هپاتيت A مي تواند از ابتلاء به عفونت ويروسي هپاتيت A پيشگيري كند. واكسن هپاتيت A معمولاً در دو دوز واكسيناسيون اوليه و يك تزريق در 6 ماه بعد انجام مي شود. مركز كنترل و پيشگيري از بيماري ها توصيه مي كند اين افراد واكسن هپاتيت A را دريافت نمايند:

تمام كودكان در سنين يك سالگي و بزرگتر كه در سال اول واكسن نزده اند.

 و كاركنان آزمايشگاه كه ممكن است با ويروس هپاتيت A مواجهه داشته باشند كه  البته قبلا مبتلا نشده باشند چون
 بعد از يك بار ابتلا ايمني دائم در رابطه با اين بيماري ايجاد مي شود .

اگر قصد سفر به منطقه اي را داريد كه هپاتيت A در آنجا شايع است، مي توانيد با پوست كندن و شستن تمام ميوه ها و سبزيجات تازه و نيز پرهيز از مصرف گوشت و ماهي خام و نيم پز، به پيشگيري از ابتلاء به عفونت كمك نماييد. براي نوشيدن و نيز مسواك زدن، از آب هاي معدني استفاده كنيد. اگر آب معدني در دسترس نبود، آب شير را پيش از مصرف بجوشانيد.

هپاتيت B  از دسته بيماري هاي است كه ميتواند مزمن شده و ايجاد سيروز و سرطان و نارسا ئي كبد نمايد براي اين ويروس واكسيناسيون جهت پيشگيري وجود دارد كه ازسال 1370 به بعد نيز در ايران براي نوزادان متولد شده  انجام مي شود. اين واكسيناسيون در سه نوبت در طي 6 ماه صورت مي
گيرد  و براي افراد در معرض خطر ابتلا نيز واكسيناسيون توصيه مي شود كه گرو ههاي زير مي باشند:

 .    افراد با رفتارهاي پرخطر.
•    افراد ي كه در مكان هاي عمومي زندگي مي كنند.
•    پزشكان، پرستاران، كادر درمان و ساير افرادي كه به خاطر شغل خود با خون انسان در تماس هستند.
•    افراد مبتلا به بيماريهاي مزمن
•    افرادي كه مواد مخدر تزريق مي كنند
•    افرادي كه با بيمار مبتلا به هپاتيت B زندگي مي كنند
•  افراد دياليزي
•    همسر بيماران مبتلا به هپاتيت B
در صورت ابتلا به اين بيماري درمان داروئي جهت اين امر وجود دارد كه با مراجعه به پزشك متخصص بيماريهاي عفوني در صورت لزوم درمان انجام مي شود.

3- نوع C

اين نوع از بيماري نيز از طريق مايعات بدن منتقل مي‌شود. تماس جنسي يا استفاده از سرنگ مشترك مي‌تواند سبب انتقال بيماري گردد. شايعترين نوع هپاتيت ويروسي است كه باعث سيروز كبدي مي شود

. افراد در معرض خطر
•  تماس با خون آلوده به دليل اقتضاي شغلي مانند وارد شدن يك سوزن آلوده به پوست
•    مصرف كنندگان مواد تزريقي با سرنگ  هاي مشترك
•      خال كوبي
•  تماس جنسي با افراد الوده
•    دريافت خون آلوده و فراورده هاي يا يك عضو آلوده ( كه با توجه به ازمايشهاي متعدد كه بر روي خونها انجام ميشود كمتر مطرح است )
•    دريافت فاكتورهاي انعقادي آلوده
•    تحت درمان دياليز بودن به مدت طولاني
•    متولد شدن از مادر مبتلا به هپاتيت C

اشتراك در مسواك ، ريش تراش ، ناخن گير ، برس ، كيسه حمام و ساير وسايل حمام ، سنجاق سر ، وسايل آرايشي و هر گونه جسم برنده و نفوذي باعث انتقال ويروس مي شود و ممنوع است .

هپاتيت C از چه راههاي منتقل نمي شود ؟
•  تماس هاي فيزيكي معمولي و در آغوش گرفتن
•  از راه آب و غذا
•  شنا كردن در استخر

انتقال ويروس هپاتيت C در داخل خانواده شايع نيست ، حتي جدا سازي قاشق ، بشقاب و ليوان ضروري نيست
اين بيماري واكسن ندارد ولي در صورت ابتلا درمان داروئي وجود دارد كه با مراجعه به پزشك متخصص بيماريهاي عفوني در صورت لزوم درمان انجام مي شود.
 
4- نوع D
اين نوع از بيماري، به هپاتيت B وابسته است و بدون وجود آن در بدن، نمي‌تواند منتقل گردد. ويروس نوع دلتا يا D بيماري نيز از طريق خون يا ترشحات آلوده بدن منتقل مي‌گردد.

5- نوع هپاتيت E
نوعي از بيماري در آب است كه معمولا در مناطق غيربهداشتي وجود دارد و توسط آب آلوده منتقل مي شود و در حال حاضر كمترين توجه توسط پزشكان به اين بيماري مي شود.

1- الكل و ديگر سموم:
مصرف دائمي الكل به تدريج سبب از بين رفتن سلولهاي كبد و التهاب آن شده اين بيماري را به دنبال دارد. با گذشت زمان آسيب دائمي به كبد وارد مي‌شود و سيروز كبدي، را ايجاد مي نمايد.
2- پاسخ سيستم ايمني:
سيستم ايمني به عنوان محافظ بدن ممكن است اشتباها يك عضو را مورد حمله قرار داده  و آنتي بادي‌ براي مبارزه با آن ايجاد كند. برخي مواقع سيستم ايمني بدن با كبد مبارزه كرده و سبب التهاب آن مي‌شود و اصطلاحا هپاتيت اتوايميون را ايجاد مي كند.

نكات كليدي در رابطه با پيشگيري از ابتلا به تمامي هپاتيتها
-  نداشتن رفتارهاي پرخطر
-  واكسيناسيون هپاتيت ب
-  رعايت بهداشت فردي
-  عدم مصرف خودسرانه داروها و مواد گياهي
 
/دكتر رحيم رئوفي
دانشيار دانشگاه و مدير گروه بيماري هاي عفوني

دست هاي خود را براي پيشگيري از ابتلاء به عفونت به طور مرتب بشوييد. دست هاي خود را پس از دستشويي، پيش از تهيه و يا خوردن غذا، و پس از تعويض پوشك كودك به طور كامل بشوييد. همچنين از حوله، ظروف و مسواك شخصي خودتان استفاده نماييد.

2- نوع B
نوعي از اين بيماري كه به بيان CDC حدود400 ميليون نفر در جهان به آن مبتلا هستند، هپاتيت B است. هپاتيت B از طريق تماس با ترشحات و مايعات بدن منتقل مي‌شود. درواقع اگر اين ترشحات كه حاوي ويروس HBV هستند به بدن فردي منتقل شوند، مي تواند باعث ايجاد هپاتيتB ‌شوند.
در اين نوع از بيماري، تماس جنسي يا اشتراك وسايل مي‌تواند باعث انتقال بيماري شود.
 مهم ترين راه هاي انتقال ويروس هپاتيت B عبارتند از:

 تماس جنسي. اگر فرد با يك بيمار مبتلا به عفونت هپاتيت B تماس جنسي محافظت نشده داشته باشد و خون، بزاق، ترشحات كه از بدن فرد بيمار وارد بدن وي شود، احتمال ابتلاء به بيماري هپاتيت B وجود دارد.

 استفاده از سوزن مشترك. ويروس هپاتيت B به راحتي از طريق سوزن يا سرنگ هاي آلوده منتقل مي شود.

  سوزن هاي تصادفي. كاركنان بخش هاي مراقبت هاي بهداشتي، كادر درمان و كساني كه با خون انسان در تماس هستند، در معرض خطر ابتلاء به هپاتيت B قرار دارند.

 مادر به جنين. ويروس هپاتيت B  مي تواند در دوران بارداري از مادر به جنين منتقل شود.
تاریخ:
1398/08/04
تعداد بازدید:
3208
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal